Past Events & Results

ADCC Moldova Open 2018

May
26
2018

ADCC Moldova Open 2018

ADCC SUBMISSION FIGHTING ADCC- REPUBLIC of MOLDOVA OPEN CHAMPIONSHIP 2018

Organized By: ADCC-EUROPE & ADCC-MOLDOVA

Centrul Sportiv de Pregătire a Loturilor Olimpice, Decebal Blvd, Chisinau, Moldova

OFFICIAL RESULTS

boys 15 - 16 years 50kg

1st: TUGULEA OLEG (SE AN DO)
2nd: COVTUN SERGIU (C.S.A)
3rd: HARCIU DENIS (TIRASPOL)

boys 15 - 16 years 55kg

1st: CERNEVSCHII EVGHENII (TIRASPOL)
2nd: BUTUC VLADISLAV (LTPS-SSRO)
3rd:

boys 15 - 16 years 60kg

1st: ERHAN GOGDAN (ACADEMIA-MMA)
2nd: CUREA DANIEL (ADRENALINE)
3rd: VARTIC PAVEL (BERCUT)

boys 15 - 16 years 65kg

1st: GAVRILITA SERGIU (C.S.A)
2nd: ZMEU EUGEN (C.S.A)
3rd: TERZI VICTOR (ON-TOP)

boys 15 - 16 years 70kg

1st: BURDUJA VLADISLAV (LTPS-SSRO)
2nd: PASTUHOV ARTEMIE (LTPS-SSRO)
3rd: TUDOREANU ION (THAI-BOXING)

boys 15 - 16 years 75kg

1st: PORCESCU IONUT (VIVAT-TEAM)
2nd: BATCO IONUT (VIVAT-TEAM)
3rd:

girls 50 / 60kg

1st: COLESNIK MARGARITA (RD-SPORT)
2nd: SURDU GABRIELA (SE-AN-DO)
3rd:

girls 60kg

1st: COLESNIK MARGARITA (RD-SPORT)
2nd: ANA-MARIA CIOBANU (GRADISTE)
3rd:

girls 50 / 60kg

1st: ANA-MARIA CIOBANU (GRADISTE)
2nd: ANA-MARIA FRUNZA (BERCUT)
3rd:

boys 17 - 18 years 55kg

1st: TERTEA GHEORGHE (C.S.A)
2nd: TIRNOVANU PETRU (ADRENALINE)
3rd: SIRGHI GHEORGHE (ACADEMIA-MMA)

boys 17 - 18 years 60kg

1st: CAINAREAN CONSTANTIN (ON-TOP)
2nd: CIOCANU SERGIU (THAI-BOX)
3rd: BURJACOVSCHI LUCIAN (ACADEMIA-MMA)

boys 17 - 18 years 65kg

1st: CEBAN IGOR (ON-TOP)
2nd: LAZU ION (THAI-BOX)
3rd: BANARI ANATOLII (THAI-BOX)

boys 17 - 18 years 70kg

1st: IABANJI RADU (THAI-BOX)
2nd: STRELCIUC GHEORGHE (BERCUT)
3rd: CORCIMARI STANISLAV (BURLACU-BJJ)

boys 17 - 18 years 75kg

1st: MALAI NICU (BERCUT)
2nd: PINZARI ION (BERCUT)
3rd: DENISCIUC ANDREI (C.S.A)

boys 17 - 18 years 80kg

1st: TABURCEANU ION (VIVAT-TEAM)
2nd: COVALI ALLAN (ADRENALINE)
3rd: STOIAN LAURENTIU (C.S.A)

boys 17 - 18 years Over 80kg

1st: NEGRUTA ALEXEI (LTPS-SSRO)
2nd: MANOLE RUSLAN (BERCUT)
3rd:

men beginner 60kg

1st: TIRJIU ION (THAI-BOX)
2nd: CAINAREAN CONSTANTIN (ON-TOP)
3rd: HARABADJI NICOLAE (ACADEMIA-MMA)

men beginner 65kg

1st: CEBOTARI VICTOR (VIVAT-TEAM)
2nd: CRUCEAN ANDREI (GRADISTE)
3rd: RUSEV IVAN (TIRASPOL)

men beginner 70kg

1st: CROTOV EGOR (ADRENALINE)
2nd: VARTIC NICU (THAI-BOX)
3rd: CEBANENCO VALENTIN (THAI-BOX)

men beginner 76kg

1st: VALENCIUC PAVEL (WOLVERINE)
2nd: TIBIN ROMAN (ON-TOP)
3rd: CONSTANTINESCU VLAD (ON-TOP)

men beginner 83kg

1st: CEBAN DUMITRU (WOLVERINE)
2nd: DONTOV ALEXANDRU (ON-TOP)
3rd: GREGORIO IONAS (THAI-BOX)

men beginner 91kg

1st: GONCEAR SERGIU (ON-TOP)
2nd: SCARLETCHII MAXIM (C.S.A)
3rd: POPA EUGEN (FUKURO)

men beginner 100kg

1st: ZUGRAV GRIGORE (ON-TOP)
2nd:
3rd:

men advanced 66kg

1st: TURCANU VLAD (ON-TOP) WON TICKET TO EUROPEAN CHAMPIONSHIP – 2018
2nd: BAIDU VADIM (GRADISTE)
3rd: SCUBACEVSCHII ARTEOM (OGJJ-MOLDOVA)

men advanced 77kg

1st: MAGALA ALEX (10-PLANET) WON TICKET TO EUROPEAN CHAMPIONSHIP – 2018
2nd: LUNCAS EUGEN (WOLVERINE)
3rd: ALEXEENCO SERGIU (WOLVERINE)

men advanced 88kg

1st: NINICU GRIGORE (THAI-BOX) WON TICKET TO EUROPEAN CHAMPIONSHIP – 2018
2nd: PATRINICHE CHIRIL (C.S.A)
3rd: OGLINDA CRISTIAN (SE AN DO)

men advanced 99kg

1st: TUCANOV VLADIMIR (ON-TOP)
2nd:
3rd:

men advanced Over 99kg

1st: MARIUSZ DOMASAT (ON-TOP)
2nd: DIAUR DUMITRU (ON-TOP)
3rd: CERNEGA ROMAN (ON-TOP)

men beginner Open

1st: GONCEAR SERGIU (ON-TOP)
2nd: VELENCIUC PAVEL (WOLVERINE)
3rd: CEBOTARI VICTOR (VIVAT-TEAM)

men advanced Open

1st: MAGALA ALEX (10PLANET)
2nd: ALEXEENCO SERGIU (WOLVERINE)
3rd: LUNCAS EUGEN (WOLVERINE)

Best Team

1st: ON-TOP HUSARIA
2nd: THAI-BOXING CLUB
3rd: C.S.A

PHOTOS

+