Past Events & Results

ADCC Australian National 2018

May
27
2018

ADCC Australian National 2018

ADCC SUBMISSION FIGHTING Australian National Titles 2018

Organized By: ADCC AUSTRALIA

Sutherland Basketball Stadium, Waratah Park, Rawson Ave, Sydney NSW 1499, Australia

OFFICIAL RESULTS

  • JUNIORS BOYS BEGINNER: 7-10 YEARS: -24kg
    1. TYLER BERNARDO (KINGS ACADEMY)
    2. JAKE LAPI (TEAM PEROSH MMA)
    3. ISAAC HERODOTOU (TEAM PEROSH MMA)
  • JUNIORS BOYS BEGINNER: 7-10 YEARS: -28kg
    1. ARYAN SINGH (TEAM PEROSH MMA)
    2. SAM CASSANITI (TEAM PEROSH MMA)
    3. ALPHA GENZOLA (UFC GYM SYDNEY)
  • JUNIORS BOYS BEGINNER: 7-10 YEARS: -36kg
    1. EVAN RODITIS (GRACIE HUMAITA)
    2. PATRICK MOLLOY (GARAGE JIU JITSU)
    3. HUDSON HAYES (UFC GYM)
  • JUNIORS BOYS BEGINNER: 7-10 YEARS: +40kg
    1. BRAYLEN LANG (GRACIE HUMAITA)
    2. HAYDEN LOCKLIN FERGUSON (PACHECO)
  • JUNIORS BOYS BEGINNER: 11-14 YEARS: -40kg
    1. BRANDON CUSSIGH (SYDNEY JIU JITSU ACADEMY ZR TEAM)
    2. NATASHA IACONO (TEAM PEROSH MMA)
    3. CALLUM BAILEY (GARAGE JIU JITSU)
  • JUNIORS BOYS BEGINNER: 11-14 YEARS: +55kg
    1. TYSON MARTIN (SBG AUSTRALIA)
    2. HARRY RYAN (TEAM CFS)
  • JUNIORS BOYS INTERMEDIATE: 11-14 YEARS: -36kg
    1. DAMIAN IACONO (TEAM PEROSH MMA)
    2. LUCAS BERNARDO (KINGS ACADEMY AUSTRALIA)
    3. JACE MCMURRAY (DEBEEN 100% JIU JITSU)
  • JUNIORS BOYS INTERMEDIATE: 11-14 YEARS: -40kg
    1. SEAN MOLLOY (GARAGE JIU JITSU)
    2. OLIVER SILVESTRO (KINGS ACADEMY)
  • JUNIORS BOYS INTERMEDIATE: 11-14 YEARS: -50KG
    1. GEORDON DICKIE (PACHECO JIU JITSU)
    2. ZANE MARTIN (RIBEIRO JIU JITSU)
    3. MIA KUTTNER (KINGS ACADEMY AUSTRALIA)
  • JUNIORS BOYS INTERMEDIATE: 11-14 YEARS: -55KG
    1. CONOR MOLLOY (GARAGE JIU JITSU)
    2. CONNOR GAUL (UNIVERSAL COMBAT ACADEMY)
    3. NATE HILLCOAT (GROUNDWORKS)
  • JUNIORS BOYS INTERMEDIATE: 11-14 YEARS: +55KG
    1. LOUIE BARKER (SOUTHSIDE MMA ACADEMY)
    2. ISSAC BOUTROS (AUSTTRALIAN TOP TEAM)
  • JUNIOR GIRLS 11-14 YEARS: +55kg
    1. MARIANNE ABZACK (ABSOLUTE FIGHTING ARTS)
  • JUNIOR BOYS 15-17 YEARS BEGINNER: -55kg
    1. NATHAN KELLY (GRACIE BARRA ROUSEHILL)
    2. MARCUS D’AMICO (ALPHA MMA)
  • JUNIOR BOYS 15-17 YEARS BEGINNER: -65kg
    1. ALEX TOMASZEWSKI (VT1 MARTIAL ARTS ACADEMY)
    2. TOM SHEPHARD (TEAM CFS)
  • JUNIOR BOYS 15-17 YEARS INTERMEDIATE:-65kg
    1. AMIR NAEME (AUSTRALIAN TOP TEAM)
    2. JAYLAN FOSTER (TEAM PEROSH MMA)
    3. HARRISON BAKER (KMA SYDNEY)
  • JUNIOR BOYS 15-17 YEARS INTERMEDIATE:-70KG
    1. CAMERON GAUL (UNIVERSAL COMBAT ACADEMY)
    2. TAHLIA THOMPSON (TEAM CFS)
  • JUNIOR BOYS 15-17 YEARS INTERMEDIATE:+80KG
    1. DYLAN MADDEN (ALPHA MMA)
    2. STEVE ABZACK (ABSOLUTE FIGHTING ARTS)
  • WOMEN +18 BEGINNER: -60kg
    1. SOPHIE LIM (JEAN JACQUES MACHADO AUSTRALIA)
    2. KORI RICHARDS (MOVEMENT MARTIAL ARTS)
  • WOMEN +18 BEGINNER: +70kg
    1. KATE IBRAHIM (CRAZY MONKEY ILLAWARRA)
    2. TAJANA WILKIE (TEAM PEROSH MMA)
    3. LOUISE SMITH (LEGACY)
  • WOMEN+18 INTERMEDIATE: -55kg
    1. MARIA AISA RATCLIFF (DEFTAC-RIBEIRO JJ)
    2. SHENAE MCEWAN (GRACIE BARRA SHELL HARBOUR)
  • WOMEN+18 INTERMEDIATE: -70kg
    1. REBECCA BEUK (TEAM PEROSH MMA)
    2. MEL ZEMAN (ALPHA MMA)
    3. EMINA HAZROLI (AUSTRALIAN TOP TEAM)
  • WOMEN INTERMEDIATE ABSOLUTE
    1. MARIA AISA RATCLIFF (DEFTAC-RIBEIRO JJ)
    2. MEL ZEMAN (ALPHA MMA)
  • WOMEN +18 PROFESSIONAL: -60kg
    1. OLIVIA UKMAR (KINGS ACADEMY AUSTRALIA)
    2. MARY WILDNER (LEGACY)
  • MENS +18 BEGINNER: -65kg
    1. ZACHARY OGDEN (TEAM PEROSH MMA)
    2. LIAM WILSON (RIBEIRO JIU JITSU SYDNEY)
    3. JOHN MA (HIGHER JIU JITSU)
  • MENS +18 BEGINNER: -70kg
    1. PIOTR ROSINSKI (TEAM PEROSH MMA)
    2. JAKE NEWMAN (TEAM CFS)
    3. DANIEL DIAZ (TEAM PEROSH MMA)
  • MENS +18 BEGINNER: -76kg
    1. CONNOR GIBBONS (ROOTS BJJ)
    2. MATTHEW GALLAGHER (ALPHA MMA)
    3. JAKE CAVALLO (GRACIE BARRA BLACKTOWN)
  • MENS +18 BEGINNER: -83kg
    1. JOSH TOGO (AUSTRALIAN TOP TEAM)
    2. SAVVA HILELLIS (BODYFIT BRAZILIAN JIU JITSU ACADEMY)
    3. ADAM THOMLINSON (RIBEIRO JIU JITSU SYDNEY)
  • MENS +18 BEGINNER: -91kg
    1. WILLIAM STINSON (RIBEIRO JIU JITSU SYDNEY)
    2. BRENTON ROACH (INFINITY BRAZILIAN JIU JITSU)
    3. LUKE COLE (GRACIE BARRA NEWCASTLE CITY)
  • MENS +18 BEGINNER: -100kg
    1. LUKE MACKENZIE (AUSTRALIAN TOP TEAM)
    2. JAMES MILLIGAN (KEMPS MMA)
    3. GRANT PARKER (ROOTS BJJ)
  • MENS +18 BEGINNER: +100kg
    1. CALLUM MCLENNAN (GRACIE BARRA SHELLHARBOUR)
    2. MICK SMITH (TEAM ANACONDA BJJ & MMA)
    3. NIKOLA GAJOSKI (ROOTS BJJ)
  • MENS MASTERS +35 BEGINNER: -83kg
    1. BARNY RASHIDI (KINGS ACADEMY)
    2. ROBERT JOHNSON (RIBEIRO JIU JITSU SYDNEY)
    3. MATTHEW REILLY (GRACIE BARRA NEWCASTLE CITY)
  • MENS MASTERS +40 BEGINNER: -83kg
    1. HARRY PAVLIDIS(RIBEIRO JIU JITSU SYDNEY)
    2. LUKE MCDONALD (KEMPS MMA)
  • MENS MASTERS +40 BEGINNER: +100kg
    1. MOSESE MISA (MYBJJ TEAM)
    2. STEVE BROWN (ROOTS BJJ)
  • MENS +18 INTERMEDIATE: -65kg
    1. MICHAEL DI MARCO (TEAM PEROSH MMA)
    2. BJOLO SELDA (MYBJJ TEAM)
    3. MIKAI ALLAN (VT1 MARTIAL ARTS ACADEMY)
  • MENS +18 INTERMEDIATE: -70kg
    1. SHANEIL SINGH (GRACIE BARRA BLACKTOWN)
    2. MARK SCOTT (GARAGE JIU JITSU)
    3. BENJAMIN TRAN (COBRA KAI)
  • MENS +18 INTERMEDIATE: -76kg
    1. JACOB FETTERPLACE (COBRA KAI)
    2. JAMES GARDNER (ROOTS BJJ)
    3. CHRISTOPHER TACURI (GRACIE BARRA OCEANIA)
  • MENS +18 INTERMEDIATE: -83kg
    1. JAMES MISHEVSKI (NOVA UNIAO AUS)
    2. MIKE KAIROUZ (GARAGE JIU JITSU)
    3. TIMOTHY CONSTABLE (KEMPS MMA)
  • MENS +18 INTERMEDIATE: -91kg
    1. JERRYN BILES (TEAM PEROSH MMA)
    2. JOSHUA PRIMMER (TEAM PEROSH MMA)
    3. JEFFERY MUSUNDIRE (GRACIE BARRA WEST RYDE)
  • MENS +18 INTERMEDIATE: -100kg
    1. TITO JOHN CARLE (ABSOLUTE FIGHTING ARTS)
    2. NICK WILES (NOVA UNIAO AUS)
  • MENS +18 INTERMEDIATE: +100kg
    1. TORY BURDETT (RCJ MACHADO)
    2. ZEB HOLMES (HIGHER JIU JITSU)
    3. MARK MACKAY (GRAPPLING EDUCATION)
  • MENS MASTERS +35 INTERMEDIATE: -83kg
    1. NICK CLARKE (GRACIE BARRA NEWCASTLE CITY)
    2. GRAHAM HYLAND (SYDNEY JIU JITSU ACADEMY ZR TEAM)
    3. PETER GAUL (UNIVERSAL COMBAT ACADEMY)
  • MENS MASTERS +35 INTERMEDIATE: -91kg
    1. AARON CREAMER (SOUL FIGHTERS NEWCASTLE)
    2. PAUL RODITIS (GRACIE HUMAITA)
  • MENS MASTERS +35 INTERMEDIATE: -100kg
    1. ADAM KENNEDY (GRACIE SYDNEY CASTLE HILLS)
    2. MATTHEW WREN (GRACIE BARRA NEWCASTLE CITY)
  • MENS 18+ INTERMEDIATE ABSOLUTE:
    1. TITO JOHN CARLE (ABSOLUTE FIGHTING ARTS)
    2. TORY BURDETT (RCJ MACHADO)
    3. MARK MACKAY (GRAPPLING EDUCATION)
  • MENS +18 PROFESSIONAL: -60kg
    1. KIAN PHAM (COBRA KAI ACADEMY)
    2. HASAN RAZZAK (LEGACY)
    3. DANIEL HA (ABSOLUTE MMA)
  • MENS +18 PROFESSIONAL: -65kg
    1. XAVIER SALES (GRACIE BARRA BLACKTOWN)
    2. TIM TRAVAIL
    3. DANIEL MITCHELL (UNIVERSAL COMBAT ACADEMY)
  • MENS +18 PROFESSIONAL: -70kg
    1. ALI EL KHEIR (GRACIE HUMAITA AUSTRALIA)
    2. CAIO TAMURA (LEGACY)
    3. TOM EVERETT
  • MENS +18 PROFESSIONAL: -76kg
    1. NOBBY KUANDYK (TEAM PEROSH MMA)
    2. HAYDEN LIMEBEER (BODYFIT BRAZILIAN JIU JITSU ACADEMY)
    3. ALEXANDRE VALVERDE (LEGACY)
  • MENS +18 PROFESSIONAL: -83kg
    1. ETHAN THOMAS (GRACIE BARRA OCEANIA)
    2. JOSH ALLSOP (GRACIE BARRA BLACKTOWN)
    3. MATHEW LYNCH (SOUL FIGHTERS NEWCASTLE)
  • MENS +18 PROFESSIONAL: -91kg
    1. PAUL STOLYER (SOUTHSIDE MMA ACADEMY)
    2. RICKY ALCHIN (GRACIE HUMAITA HQ ALEXANDRIA)
    3. RICHARD PAPPAS (SYDNEY WEST MARTIAL ARTS)
  • MENS +18 PROFESSIONAL: -100kg
    1. OROS CULIC (ARTE SUAVE BRAZILIAN JIU JITSU)
    2. HARRY GRECH (VT1 MARTIAL ARTS ACADEMY)
    3. MARC GRAYSON (BALLARDS BJJ)
  • MENS +18 PROFESSIONAL: 100kg
    1. DUKE DIDIER (ELEMENTS BJJ & MARTIAL ARTS)
    2. KURT GRANT (GRACIE HUMAITA AUSTRALIA)
    3. NATHAN MOLINA (KINGS ACADEMY AUSTRALIA)
  • MENS PROFESSIONAL MASTERS +35: -76kg
    1. ROBERT ARNOLD (GRACIE BARRA SYDNEY)
    2. NELSON SIMON BRIZELA (RIBEIRO JIU JITSU SYDNEY)
  • MENS PROFESSIONAL MASTERS +35: -83kg
    1. THIAGO BRAGA (LEGACY)
    2. BERNARDO MAGALHAES (RIBEIRO JIU JITSU SYDNEY)
    3. RODRIGO DA SILVA (EQUIPE NOVA UNIAO)
  • MENS PROFESSIONAL MASTERS +35: -91kg
    1. ARNALDO CARDOZO (GRACIE BARRA SYDNEY)
    2. IDRIS MUHAEMIN (GUIGO JJ)
    3. DAVID CHOW (ROOTS BJJ)
  • MENS PROFESSIONAL MASTERS +40
    1. RICHARD KEMP (KEMPS MMA)
    2. JAMES STEPHENSON (RIBEIRO JIU JITSU)
  • MENS +18 PROFESSIONAL ABSOLUTE
    1. ETHAN THOMAS (GRACIE BARRA OCEANIA)
    2. HARRY GRECH (VT1 MARTIAL ARTS ACADEMY)
    3. UROS CULIC (ARTE SUAVE BRAZILIAN JIU JITSU)
  • TEAM CHAMPIONS:
    1. TEAM PEROSH MMA
+