Past Events & Results

ADCC GERMAN OPEN 2019

Jul
27
2019

ADCC GERMAN OPEN 2019

ADCC GERMAN OPEN 2019

Organized By: ADCC Germany

Wittumhalle Reutlingen, Wittumhalle, Wittumstraße 37, 72768 Reutlingen, Germany

OFFICIAL RESULTS

  • Beginner Boys 7-10 years, -28 kg
    1. Darian Schleich, Alpha Fighters, Germany
    2. Richard Vath, Alpha Fighters, Germany
    3. Lukyan Sergenyuk, SK Tiger, Ukraine
  • Beginner Girls 7-10 years, -32 kg
    1. Abigail French, Matrix Jiu-Jitsu, Germany
    2. Maria Novoa, Atos Jiu-Jitsu – Andre Galvao, USA
    3. Leni Caasmann, German Top Team HQ, Germany
  • Beginner Boys 7-10 years, -32 kg
    1. Timothy Sergenyuk, SK Tiger, Ukraine
    2. Joel Noten, Gracie Barra Utrecht, Netherlands
    3. Arian Krasniqi, Fight Bros Freiburg, Germany
  • Beginner Boys 7-10 years, +40 kg
    1. Mohammad Kurbanov, Roger Gracie Academy Oslo, Norway
    2. Joel Noten, Gracie Barra Utrecht, Netherlands
    3. Leon Nuss, Alpha Fighters, Germany
  • Beginner Boys 11-14 years, -40 kg
    1. Micah French, Matrix Jiu-Jitsu, Germany
    2. Vladimir Schmidt, Alpha Fighters, Germany
    3. Elise French, Matrix Jiu-Jitsu, Germany
  • Beginner Boys 11-14 years, +55 kg
    1. Rouven Gutelewitsch, Academy Maluco, Germany
    2. Ellen Domnick, Buschkamp Bros, Germany
    3. Daniel Markus, Alpha Fighters, Germany
  • Beginner Boys 15-17 years, -65 kg
    1. Bera Kinik, Buschkamp Bros, Germany
    2. Michael Stawicki, Buschkamp Bros, Germany
    3. Enes Gülseven, Stallion Gym, Germany
  • Beginner Boys 15-17 years, -75 kg
    1. Kristofer Lang, GFT Ludwigshafen, Germany
    2. Nicolas Schönfeld, GFT Ludwigshafen, Germany
    3. Temuulen Gantulga, Buschkamp Bros, Germany
  • Beginner Women, +60 kg
    1. Martina Dimbeck, Athletics Fight Center, Germany
    2. Henriette Repmann, Kampfsportschule Leipzig, Germany
    3. Sirine Ben Khalifa, Roger Gracie Academy, Switzerland
  • Beginner Men, -65,9 kg
    1. Sebastian Frey, GFT Ludwigshafen, Germany
    2. Maximilian Kunz, Akxe BJJ, Germany
    3. Leon Hatzler, Fight Bros Freiburg, Germany
  • Beginner Men, -76,9 kg
    1. Ömer Tasci, Roger Gracie Academy, Switzerland
    2. Pavel Pivovarov, Akxe BJJ, Germany
    3. Cem Kaplan, Tone Up C&F, Switzerland
  • Beginner Men, -87,9 kg
    1. Bruno Santos Da Silva, Falcoes Top Team, Germany
    2. Andreas Florian, Falcoes Top Team, Germany
    3. Franz Löhnert, Grappling Team Dresden, Germany
  • Beginner Men, +99,0 kg
    1. Rasmus Erlemann, Ntnui Ju Jitsu, Estonia
    2. Sven Reupke, Löwen MMA Academy Braunschweig, Germany
    3. Mateusz Siwatkowski, Gracie Barra, Poland
  • Beginner Men, Absolute Class
    1. Franz Löhnert, Grappling Team Dresden, Germany
    2. Mateusz Baldyga, Gracie Barra Amerfoort, Netherlands
    3. Bruno Santos da Silva, Falcoes Top Team, Germany
  • Beginner Masters I +35 years, -98,9 kg
    1. Karel Vaclavik, Jungle BJJ, Czechia
    2. Steffen Weick, Fight Fever, Germany
    3. Franck Stemmer, TFS Team, France
  • Beginner Masters II +45 years, -87,9 kg
    1. Sascha Caasmann, German Top Team HQ, Germany
    2. Niko Tsoukalas, Kampfsportzentrum Wernau, Germany
  • Intermediate Boys 11-14 years, -40 kg
    1. Lasse Cornelissen, Fight Bros Freiburg, Germany
    2. Melisa Krasniqi, Fight Bros Freiburg, Germany
    3. Hunter Novoa, Atos Jiu-Jitsu – Andre Galvao, USA
  • Intermediate Boys 11-14 years, -45 kg
    1. Marius Hockenjos, Academy Maluco, Germany
    2. Manoa Herb, Fight Bros Freiburg, Germany
    3. Luca Mateo Turturici, Team Moreira, Germany
  • Intermediate Boys 15-17 years, -80 kg
    1. Janik Ulmrich, Alpha Fighters, Germany
    2. Niko Herzog, Alpha Fighters, Germany
  • Intermediate Women, +60 kg
    1. Franziska Blum, Team Ari Galo, Austria
    2. Katharina Danielski, Akxe BJJ, Germany
    3. Leen Duinslaeger, Brasa, Belgium
  • Intermediate Men, -65,9 kg
    1. Jack Fletcher, Team Sukata, United Kingdom
    2. Dukwach Kadimagomaev, New Legacy Aarau, Switzerland
    3. Rene Zeller, German Top Team HQ
  • Intermediate Men, -76,9 kg
    1. Thierno Dieng, Icon Jiu-Jitsu Team, Switzerland
    2. Alexander Jecht, Matrix Jiu-Jitsu, Germany
    3. Philipp Milius, GFT Ludwigshafen, Germany
  • Intermediate Men, -87,9 kg
    1. Jonathan Wernz, Buschkamp Bros, Germany
    2. Marcel Weiss, Kampfsportzentrum Wernau, Germany
    3. Lech Kowalczyk, Akxe BJJ, Germany
  • Intermediate Men, +99,0 kg
    1. Moreno Kacapor, Fight Sports – Ruckus JJ, Switzerland
    2. Krzysztof Stawinski, Zenith BJJ, Poland
    3. Kakub Szklarczyk, GLKS Nadarzyn, Poland
  • Intermediate Men, Absolute Class
    1. Cezary Juszczyk, Gracie Barra, Poland
    2. Rafal Polowy, Gracie Barra Amersfoort, Netherlands
    3. Chaim Mudde, United Fighters, Netherlands
  • Intermediate Masters I +35 years, -87,9 kg
    1. Alexander Weber, Buschkamp Bros, Germany
    2. Florian Grübel, Groundfighter Straubing, Germany
    3. Patrick W. Deile, German Top Team HQ, Germany
  • Intermediate Masters II +45 years, -76,9 kg
    1. Mats Littbro, Hilti BJJ Förening Enköping, Sweden
    2. Frank Gerring, Fight Bros Freiburg, Germany
    3. Oliver Gerbert, German Top Team HQ, Germany
  • Professionals Women, +60 kg
    1. Judith Ruis, Budokeller Bonlanden, Germany
    2. Denise Huber, Ferrer BJJ, Switzerland
    3. Valerie Ramos, Twin Wolves MMA, USA
  • Professionals Men, -76,9 kg
    1. Stefan Wyss, New Legacy Aarau, Switzerland
    2. Przemyslaw Tokarz, Stallion Gym, Germany
    3. Selvin Ramcilovic, German Top Team HQ, Germany
  • Professionals Men, -87,9 kg
    1. Moritz Köllensperger, East Coast Jiu-Jitsu Academy, Ireland
    2. Lukas Gruber, Fight Fusion, Germany
    3. Marcin Bandel, Zenith BJJ, Poland
  • Professionals Men, +99,0 kg
    1. Sapan Taha, MMA Warriors Club Wiesbaden, Germany
    2. Christian Nold, 360 Martial Arts, Switzerland
    3. Adam Kiely, Sasquatch Studios, United Kingdom
  • Professionals Men, Absolute Class
    1. Sapan Taha, MMA Warriors Club Wiesbaden, Germany
    2. Przemyslaw Tokarz, Stallion Gym, Germany
    3. John Winter, United Fighters, Netherlands
  • Masters I +35 years, -76,9 kg
    1. Jan-Björn Gromann, Budokeller Bonlanden, Germany
    2. Patrick Schöllhorn, Team Ari Galo, Germany
    3. Diego Figueiredo, German Top Team HQ, Germany
  • Masters I +35 years, -98,9 kg
    1. Gross Frigyes, BPT Romania, Romania
    2. Martin Vath, Alpha Fighters, Germany
  • Masters II +45 years, +99,0 kg
    1. Alexander Budja, German Top Team HQ, Germany
    2. Sven Rug, AJJK, Germany
  • Best Team:
    German Top Team, Germany

    Organized by: ADCC Germany

PHOTOS

+