Past Events & Results

ADCC FINNISH NATIONALS 2018

Nov
17
2018

ADCC FINNISH NATIONALS 2018

ADCC FINNISH NATIONALS 2018

Organized By: ADCC FINLAND

Hervannan vapaa-aikakeskus, Lindforsinkatu 5, 33720 Tampere, Finland, Finland

OFFICIAL RESULTS

  • Professional Male: -65.9kg
    1. Arttu Virtala (Tampereen Ju-jutsukoulu)
    2. Ismo Manninen (MMA Team 300)
    3. Aleksandr Keinänen (MMA Vantaa)
    4. Waltteri Wyötyri (Skeletor Wrestling)
  • Professional Male: -76.9kg
    1. Eetu Wallius (Tampereen Jujutsukoulu)
    2. Jarmo Petäjäjärvi (Oulun Kamppailuklubi)
    3. Jari Illikainen (MMA Imatra)
    4. Riku Hapulahti (Lahden Gentai)
  • Professional Male: -87.9kg
    1. Tuomas Simola (Lahden Gentai)
    2. Otto Kuikka (Helsingin Painimiehet)
    3. Joonas Uusi-Autti (Jyväskylän Fight Club)
    4. Matias Virta (Finnfighters Gym)
  • Professional Male: -98.9kg
    1. Miika Suvanto (Finnfightersgym)
    2. Jussi Wacklin (MMA Vantaa)
    3. Sami Raijas (Sisu Gym)
    4. Mattias Kasurinen (Polar Jiu Jitsu Team)
  • Professional Male: +99kg
    1. Heikki Jussila (Helsingin Paini-Miehet)
    2. Onni Kauppinen (Skeletor Wrestling)
    3. Pekka Mutanen (Kuopion Gladiator Factory)
    4. Aleksi Virta (Turun Ju-jutsuseura)
  • Professional Female: -60kg
    1. Maiju Suotama (MMA Imatra)
    2. Outi Karhuvaara (Finnfighters Gym)
    3. Anna Jylhä (WFC Warriors)
    4. Riikka Lamberg (Finnfightersgym)
  • Professional Female: +60kg
    1. Milla Haapala (Finnfighters Gym)
    2. Heli Niemi (Barreto Jiu-Jitsu Lahti)
    3. Laura Rättyä (Crest – Professional Fighting Center)
    4. Emma Reunanen (Helsingin Painimiehet)
  • Beginner Male: -61kg
    1. Akseli Ilkka (MMA Team 300)
    2. Samuel Räisänen (Sports Academy No. 1)
  • Beginner Male: -65kg
    1. Max Hynninen (Barreto Helsinki)
    2. Erik Wikström (Tampereen Jujutsukoulu)
    3. Verneri Hakkinen (Kuopion Gladiator Factory)
    4. Toni Tönkyrä (Ahjo Training center)
  • Beginner Male: -70kg
    1. Oskari Stenholm (MMA Team 300)
    2. Mika Räsänen (Sports Academy No. 1)
    3. Jukka Knuutinen (MMA Team 300)
    4. Yakup Keränen (MMA Rovaniemi)
  • Beginner Male: -76kg
    1. Pasi Kärkkäinen (Tampereen Jujutsukoulu)
    2. Valtteri Leinonen (Porin Kamppailu-urheilukeskus)
    3. Otto Haapa-aho (Heracles)
    4. Joona Kotaluoto (MMA Team 300)
  • Beginner Male: +83kg
    1. Tommi Toikkanen (Sports Academy No. 1)
    2. Ruslan Karppinen (Helsingin Itsepuolustuskoulu)
    3. Sami Minkkinen (Porin Kamppailu-urheilukeskus)
    4. Kasperi Elomaa (WFC Warriors)
  • Beginner Male: -91kg
    1. Jan-Erik Malm (BJJ Vaasa)
    2. Sami Saarhelo (Porin Kamppailu-urheilukeskus)
    3. Simo Putkuri (Skeletor Wrestling)
    4. Johan Koskinen (BJJ Vaasa)
  • Beginner Male: -100kg
    1. Max Westerlund (Jyväskylän Fight Club)
    2. Evgeni Rozov (MMA Vantaa)
    3. Iiro Koivisto (Porin Kamppailu-urheilukeskus)
    4. Kasper Frans Kristian Kovanen (Tampereen Jujutsukoulu)
  • Beginner Male: +100 kg
    1. Santeri Villanen (Combat Society)
    2. Kari Villanen (Combat Society)
  • Beginner Female: -60kg
    1. Heidi Haraholma (MMA Team 300)
    2. Julia Nokelainen (Finnfighters Gym)
    3. Aino Kartela (Combat Society)
    4. Laura Fält (CFO Grappling team)
  • Beginner Female: +60kg
    1. Jenny Myllykoski (Heracles)
    2. Elisa Koivupuu (Ahjo Training Center)
    3. Anna-Liisa Riitijoki (Ahjo Training Center)
    4. Sofia Kenkkilä (MMA Team 300)
  • Organizer

    ADCC FINLAND, BFSS RY, WFC WARRIORS

PHOTOS

+