Past Events & Results

2ND ADCC EUROPEAN TRIAL 2019

Apr
27
2019

2ND ADCC EUROPEAN TRIAL 2019

2ND ADCC EUROPEAN TRIAL 2019

Organized By: ADCC EUROPE /ADCC POLAND

Luboński Ośrodek Sportu i Rekreacji, Kołłątaja 2, 62-030 Luboń, Poland

OFFICIAL RESULTS

  • Professional Male -66kg
    1. Thomas Halpin (Fightsports)
    2. Tuomas Kokkonen (Helsingin Paini-Miehet)
    3. Gairbeg Ibragimov (Sc Abubakarova)
    4. Janusz Andrejczuk (Dragon`s Den)
  • Professional Male -77kg
    1. Mateusz Gamrot (Czerwony Smok Poznan)
    2. Luca Pegorari (AmsterdamBJJ)
    3. Valentin Fels-camilleri Thomas Stoll (Team-Choco and Matrix Jiu-Jitsu)
    4. Thomas Stoll (Team-Choco and Matrix Jiu-Jitsu)
  • Professional Male -88kg
    1. Ben Dyson (Roy Dean)
    2. Milosz Gadziak (Gold Team Polska)
    3. Otto Kuikka (Helsingin Paini-Miehet)
    4. Oskar Piechota (Zenith BJJ)
  • Professional Male -99kg
    1. Mraz Avdoyan (Matrix Jiu Jitsu)
    2. Daniel Ladero (Lilius barnatt martial arts)
    3. Frederic Vosgroene (Carlson Gracie London)
    4. Kamil Uminski (Berserker`s Team)
  • Professional Male +99kg
    1. Mateusz Juskowiak (Murowana Goslina Team)
    2. Heikki Jussila (Helsingin Paini-Miehet)
    3. Aki Teräväinen (Tampereen Ju-jutsukoulu)
    4. Onni Kauppinen Joensuu (10th Planet Jiu Jitsu)
  • Professional Female -60kg
    1. Livia Gluchowska (Absolute MMA)
    2. Peyton Letcher (Renzo Gracie)
    3. Zofia Szawernowska (Berserker`s Team)
    4. Kateryna Shakalova Kharkov (Grappling Team Ukraine),
  • Professional Female +60kg
    1. Stephanie Egger (Buddy Gym)
    2. Julija Stoliarenko (Roger Gracie Academy)
    3. Leah Mccourt (Team Torres) Ioanna Dineva (Zenith BJJ)
    4. Loanna Dineva Sofia (Zenith BJJ)
  • Master: -65.9kg
    1. Michail Ntakos (Choke Luta Livre)
    2. Arkadiusz Klasa (Academia Gorila)
  • Master: -76.9kg
    1. Daniel Krakowiak (Rio Grappling Club)
    2. Benabdallah Mourad (Dino Team),
    3. Tomasz Rudzki (Copacabana)
    4. Marcin Roleder (Dragon`s Den)
  • Master: -87.9kg
    1. Gregor Herb (Fight Bros)
    2. Ivan-raul Rivero (Lilius barnatt martial arts)
    3. Kamil Birgiel (Dragon`s Den)
    4. Michal Rutkowski (Gold Team Polska)
  • Master: +99kg
    1. Selivonects Siarhei (Grand)
    2. Jason Joannou (Inglorious Grapplers)
  • Winners that will go to the ADCC World Championship 2019!
    -66kg:  Thomas Halpin – Ireland (Fightsports)
    -77kg:  Mateusz Gamrot – Poland (Czerwony Smok Poznan)
    -88kg:  Ben Dyson – England (Roy Dean)
    -99kg:  Mraz Avdoyan – Germany (Matrix Jiu Jitsu)
    +99kg:  Mateusz Juskowiak – Poland (Murowana Goslina Team)
    W-60kg:  Livia Gluchowska – Poland (Absolute MMA)
    W+60kg:  Stephanie Egger – Switzerland (Buddy Gym)

PHOTOS

+