Past Events & Results

ADCC CZECH OPEN 2020

Mar
07
2020

ADCC CZECH OPEN 2020

ADCC CZECH OPEN 2020

Organized By: ADCC Czech Republic

Center map
Traffic
Bicycling
Transit

Sports hall Vsetín, Sports hall Na Lapači 247, 755 01 Vsetín, Czech Republic

OFFICIAL RESULTS

  • Juniors Girls / +60 Kg
    1. Slávka Holubjaková Slovakia – Sai Club Martin – Slovakia
    2. Adéla Lepková Czechia – Clube De Jiu Jitsu Pitbull Czech Republic
    3. Alexandra Ďuricová Slovakia – Ribeiro Jiu Jitsu Slovakia
  • Juniors Boys / -60 Kg
    1. Marek Zachar Slovakia – Sai Club Martin – Slovakia
    2. Ondřej Bortel Czechia – Gracie Barra Frýdek-Místek – Draculino
    3. Adrián Fašianok Slovakia – Sai Club Martin – Slovakia
    4. Adam Havrda – Delta Gym 5
  • Juniors Boys / -65 Kg
    1. Šimon Klein Slovakia – Sai Club Martin – Slovakia
    2. Adam Gemrot Czechia – Choketopus Gym Sampa Team
    3. Marek Zachar Slovakia – Sai Club Martin – Slovakia
    4. Milan Hermon Czechia – Dsc Gym Ceska Trebova
  • Juniors Boys / -70 Kg
    1. David Pohořálek Czechia – Delta Gym
    2. Matej Husár Slovakia – Sai Club Martin – Slovakia
    3. Štěpán Žáček Czechia – Panther Bjj Brno
    4. Lubomír Medo Street Survival Rosice Copacabana Bjj – Jettsaam Gym
  • Juniors Boys / -75 Kg
    1. Bohuslav Sedláček Czechia – Delta Gym
    2. Filip Zralý Czechia – Copacabana Valachien Gym
    3. Michal Kraus Czechia – Jetsaam Gym
    4. Vojtěch Klouček – Jetsaam Gym
  • Juniors Boys / +80 Kg
    1. Martin Adler Czechia – Mma Zlín
    2. Szymon Mańka Poland – Rio Grappling Club Poland
    3. Robert Rabina Slovakia – Samaria Fight Gyyym Zr Team
    4. Šimon Příhoda Czechia – Street Survival Rosice Copacabana Bjj
  • Women / Beginner / -55 Kg
    1. Enya Hamel Canada – Genkikan Bratislava Sampa Team
    2. Nela Burešová Czechia – Mma Zlín
    3. Alica Srogoňová Slovakia – Fight Gym Orava
  • Women / Beginner / -60 Kg
    1. Markéta Urbanová Czechia – Jetsaam Gym
    2. Katarina Ambrosova Slovakia – Fightclub Brno
    3. Sára Tarkošová Czechia – Gracie Barra Frýdek-Místek – Draculino
    4. Ivona Ďurianová. Grappling Sásová
  • Women / Beginner / -65 Kg
    1. Petra Šindelářová Czechia – Fightclub Brno
    2. Magdalena Goldmannová Czechia – Delta Gym
    3. Jemima Ejindu Czechia – Sportovní Klub Pretorian
    4. Veronika Treichelová Czechia – Jetsaam Gym
  • Women / Beginner / -70 Kg
    1. Petra Kockova Czechia – Uft – Mlada Boleslav
    2. Kateřina Vonášková Czechia – Fightclub Brno
    3. Nikola Šimuneková Slovakia – Clube De Jiu Jitsu Pitbull Slovakia
    4. Kristína Šeligová – Clube De Jiu Jitsu Pitbull Slovakia
  • Women / Beginner / +70 Kg
    1. Aneta Šaršonová Czechia – Ren-Dó Ju-Jitsu Lanškroun
    2. Bianka Pšenakova Slovakia – Wfc Komarno
    3. Petra Kotolanová Czechia – Draculino Zlín Gracie Barra Czech
  • Women / Intermediate / -60 Kg
    1. Kateřina Frkalová Czechia – Fighting Club Ostrava
    2. Karolína Vařeková Czechia – Bearded Octopus
    3. Kateřina Popelková Czechia – Choketopus Gym Sampa Team
    4. Karolína Hermanová Czechia – Fightclub Brno
  • Women / Intermediate / -70 Kg
    1. Zuzana Kroulíková Czechia – Delta Gym
    2. Lucie Leopoldová Czechia – Choketopus Gym Sampa Team
    3. Alexandra Ďuricová Slovakia – Ribeiro Jiu Jitsu Slovakia
  • Women / Professional / -60 Kg
    1. Aurélie Teyssier France – Gracie Barra Frýdek-Místek – Draculino
    2. Alena Delič Gondášová Slovakia – Free Fight Club Detva
  • Women / Professional / +70 Kg
    1. Slávka Holubjaková Slovakia – Sai Club Martin – Slovakia
    2. Linda Káčerová Slovakia – Gb Draculino Slovakia
    3. Martina Sitarova Slovakia – Clube De Jiu Jitsu Pitbull Slovakia
    4. Radka Tesařová Czechia – Delta Gym
  • Men / Beginner / -65 Kg
    1. Josef Vařecha Czechia – Mma Zlín
    2. Vojtěch Šmehlík Czechia – Rbsd Šumperk
    3. Radim Horčička Czechia – Draculino Zlín Gracie Barra Czech
    4. David Peška Czechia – Fightclub Brno
  • Men / Beginner / -70 Kg
    1. Jakub Sauer Czechia – Fightclub Brno
    2. Filip Šrubař Czechia – Draculino Ostrava Gracie Barra Czech
    3. Matúš Feltovič Slovakia – Jungle Bjj
    4. Marek Škrla
  • Men / Beginner / -76 Kg
    1. Andrey Ivanov Ukraine – Jiu-Jitsu Zhytomyr Federation
    2. Ivan Tymoshuk Ukraine – Jiu-Jitsu Zhytomyr Federation
    3. Ladislav Kuba Czechia – Fighting Club Ostrava
    4. Matěj Hynek Draculino Czechia – Zlín – Gracie Barra Czech
  • Men / Beginner / -83 Kg
    1. Vojtěch Válek Czechia – Copacabana Valachien Gym
    2. Mateusz Mańka Poland – Rio Grappling Club Poland
    3. Tomas Niznansky Slovakia – Fdm Combat Team
    4. Jakub Třetina Czechia – Abjja Olomouc
  • Men / Beginner / -91 Kg
    1. Emil Bodzioch Poland – Rio Grappling Club Poland
    2. Norbert Filo Slovakia – Fightclub Brno
    3. Petr Bartonek Czechia – Draculino Olomouc Gracie Barra Czech
  • Men / Beginner / +100 Kg
    1. Łukasz Mikulski Poland – Berserkers Team Brasa
    2. Jan Gregor Czechia – Sportovní Klub Pretorian Pardubice
    3. Filip Čoček Czechia
    4. Peter Kmec – Progress Bjj
  • Men / Intermediate / -65 Kg
    1. Šimon Bruknar Czechia – Fightclub Brno
    2. Adam Gemrot Czechia – Choketopus Gym Sampa Team
    3. Dominik Haška Draculino Czechia – Zlín – Gracie Barra Czech
    4. Tomasz Stodulski Poland – Rio Grappling Club Częstochowa
  • Men / Intermediate / -70 Kg
    1. Lukáš Nagy Slovakia – Sai Club Martin – Slovakia
    2. Jan Doležel Czechia – Choketopus Gym Sampa Team
    3. Petr Jančárek Czechia – Penta Gym
    4. Martin Lebduška Czechia – Sportovní Klub Pretorian Pardubice
  • Men / Intermediate / -76 Kg
    1. Petr Mynář Czechia – Fightclub Brno
    2. Mykhaylo Pryymachuk Ukraine – Fightclub Brno
    3. Lukas Roubik Czechia – Fightclub Brno
    4. Jaroslav Trčka Czechia – Copacabana Valachien Gym
  • Men / Intermediate / -83 Kg
    1. Petr Mynář Czechia – Fightclub Brno
    2. Lukáš Pavelka Czechia – Fightclub Brno
    3. Vladyslav Chepel Ukraine – Jiu-Jitsu Zhytomyr Federation
    4. Nikolas Král Czechia – Ribeiro Jiu Jitsu – Ribeiro Jiujitsu
  • Men / Intermediate / -91 Kg
    1. Marek Hromádka Slovakia – Fightclub Brno
    2. Samuel Karas Slovakia – Fightgym Bánovce
    3. Dominik Šrajer Czechia – Mma Zlín
    4. Janos Oros Czechia – Clube De Jiu Jitsu Pitbull Slovakia
  • Men / Intermediate / +100 Kg
    1. Samuel Luky Slovakia – Genkikan Bratislava Sampa Team
    2. Dominik Pecha Slovakia – Samaria Fight Gyyym Zr Team
    3. René Hranický Czechia – Jungle Bjj
    4. Jakub Jasiński Czechia – Zenith Bjj
  • Men / Professional / -65 Kg
    1. Nazarii Chernetskyi Ukraine – Southside Brazilian Jiu-Jitsu Official
    2. Molnár Benjamin Hungary – Zr Team Zalaegerszeg Zr Team
    3. Radek Mitrenga Czechia – Gracie Barra Frýdek-Místek – Draculino
    4. Dominik Haška Draculino Czechia – Zlín – Gracie Barra Czech
  • Men / Professional / -70 Kg
    1. Martin Rapčan Czechia – Portovní Klub Pretorian Pardubice Pretorian Team
    2. Lukáš Zavičák Czechia – Gracie Barra Frýdek-Místek – Draculino
    3. Danyil Mykhalovskyy Ukraine – Zenith Bjj
    4. Mariusz Szyja Poland – Rio Grappling Club Poland
  • Men / Professional / -76 Kg
    1. Kamil Wilk Poland – Zenith Bjj
    2. Jacek Bańczyk Poland – Rio Grappling Club Dąbrowa Górnicza
    3. Martin Burkot Czechia – Bearded Octopus
    4. Martin Sedlačík Czechia – Bearded Octopus
  • Men / Professional / -83 Kg
    1. Jan Stach Czechia – Fightclub Brno
    2. Jan Broulík Czechia – Dsc Gym Ceska Trebova
    3. Miroslav Tesar Czechia – Delta Gym
    4. Marek Polach Czechia – Fighting Club Ostrava
  • Men / Professional / -91 Kg
    1. Adam Niedźwiedź Poland – Natal Gold Team
    2. Igor Michaliszyn Poland – Natal Gold Team
    3. Petr Hulák Czechia – Fightclub Brno
    4. Dawid Lubrant – Academia Gorila
  • Men / Professional / -100 Kg
    1. Petr Hulák Czechia – Fightclub Brno
    2. Tomáš Václavík Czechia – Copacabana Valachien Gym
    3. Jan Vlastník Czechia – Sportovní Klub Pretorian Pardubice
    4. René Hranický Czechia – Jungle Bjj
  • Masters / Beginner / -76 Kg
    1. Roman Langer Czechia – Jetsaam Gym
    2. Vladimír Arvai Slovakia – Mma Team Slovakia Michalovce
    3. Ladislav Dostalek Czechia – Gracie Barra Frýdek-Místek – Draculino
    4. Krzysztof Klyta Poland – Fight Ministry – Combat Base
  • Masters / Beginner / -83 Kg
    1. Jan Přibyl Czechia – Jungle Bjj
    2. Jaroslav Lenhart Czechia – Draculino Zlín Gracie Barra Czech
    3. Zoltan Angyal Slovakia – Samaria Fight Gyyym Zr Team
    4. Petr Smitek Czechia – Uft – Mlada Boleslav
  • Masters / Beginner / -91 Kg
    1. Łukasz Osiak Poland
    2. Vadim Shevchuk Ukraine – Jiu-Jitsu Zhytomyr Federation
    3. Petr Mareš Czechia – Ren-Dó Ju-Jitsu Lanškroun
    4. Marian Motola – Roger Gracie Vienna – Roger Gracie
  • Masters / Beginner / +100 Kg
    1. Łukasz Mikulski Poland- Berserkers Team Brasa
    2. Tomas Onderek Czechia – Fighting Club Ostrava
    3. Jozef Svitok Slovakia – Mma Dragon Club Trnava
    4. Martin Kocur – Marvel Gym Fighters
  • Masters / Intermediate / -83 Kg
    1. Štefan Olajec Slovakia – Gb Draculino Slovakia
    2. Martin Matus Slovakia – Jungle Bjj
    3. Libor Pollak Czechia – Bearded Octopus
    4. Boris Hainc Czechia – Draculino Zlín – Gracie Barra Czech
  • Masters / Intermediate / -100 Kg
    1. Roman Valíček Czechia – Sportovní Klub Pretorian Pardubice
    2. Damian Lalak Poland – Fight Ministry Hull Combat Base
    3. Marian Strelecky Slovakia – Fdm Combat Team
    4. Roman Cupera Czechia – Choketopus Gym – Sampa Team
  • Masters / Professional / -76 Kg
    1. Martin Burkot Czechia – Bearded Octopus
    2. Peter Strocinsky Slovakia – Bjj Zh
    3. Attila Szirmai Hungary – Zr Team Association
  • Masters / Professional / -100 Kg
    1. Martin Sitar Slovakia – Clube De Jiu Jitsu Pitbull Slovakia
    2. Martin Raida Czechia – Bearded Octopus
    3. Miroslav Tesar Czechia – Delta Gym
    4. Mariusz Malinowski Slovakia – Gb Draculino Slovakia
  • Open Men
    1. Jan Stach Czechia – Fightclub Brno
    2. Marek Hromádka Slovakia – Fightclub Brno
    3. Jan Vlastník Czechia – Sportovní Klub Pretorian Pardubice
  • Open Women
    1. Slávka Holubjaková Slovakia – Sai Club Martin – Slovakia
    2. Linda Káčerová Slovakia – Gb Draculino Slovakia
    3. Zuzana Kroulíková Czechia – Delta Gym
    4. Karolína Vařeková Czechia
  • Best Team:
    Fightclub Brno Slovakia

    Organizer:
    ADCC Europe & Czech Republic

PHOTOS

Scroll To Top +