Past Events & Results

ADCC BRITISH OPEN 2018

Dec
01
2018

ADCC BRITISH OPEN 2018

ADCC BRITISH OPEN 2018

Organized By: ADCC United Kingdom

Power league Trafford Sports Dome Trafford Way, Power league Trafford Sports Dome Trafford Way – Stertford Manchester, M17 8DD UK, United Kingdom

OFFICIAL RESULTS

  • Men +18 Yr – Pro / Pro / Adults / -65,9 Kg
    1. Kamil Wilk – Poland (Zenith BJJ)
    2. Ollie Bates – United Kingdom (Combat Base Grimsby)
    3. Andy Stone – United Kingdom (Flo Martial Arts)
  • Men +18 Yr – Pro / Adults / -76,9 Kg / Pro
    1. Jan Stach – Czechia (Fightclub Brno)
    2. Craig Ewers – United Kingdom (Craig Ewers Academy)
    3. Liam Corrigan – United Kingdom
  • Men +18 Yr – Pro / Pro / Adults / -87,9 Kg
    1. Lloyd Cooper – United Kingdom (Combat Base UK Combat Base)
    2. Jonas Grace – New Zealand (New Wave Academy Training Centre)
    3. Reece Doran – United Kingdom (Gracie Barra Durham)
  • Men +18 Yr – Pro / Pro / Adults / -98,9 Kg
    1. Chris Jones – United Kingdom (Exeter BJJ
    2. Kit Wilson – United Kingdom (Radgie Rollers/Equilibrium MMA)
    3. Chris Fensom – England (Roger Gracie Academy)
  • Men +18 Yr – Pro / Pro / Adults / +99 Kg
    1. Amin Nazer – United Kingdom (LPW)
    2. Ed Ingamells – United Kingdom (Mill Hill BJJ HQ Mill Hill BJJ)
  • Men +18 Yr – Pro / Masters 35+ / -65,9 Kg / Pro
    1. Trevor Birmingham – United Kingdom (Trev-BJJ / De Souza)
    2. Matthew Scoble – United Kingdom (Gracie Barra Bath UK Gracie Barra)
    3. Higino Rodrigues – United Kingdom (Bitetti Team)
  • Men +18 Yr – Pro / -76,9 Kg / Pro / Masters 35+
    1. Paul Reed (Pedro Bessa Sweatbox)
    2. Higo Gomes – United Kingdom (Ivam Maciel BJJ)
    3. Jonno Mears – United Kingdom (AspinallBJJ/Kaobon)
  • Men +18 Yr – Pro / Pro / Masters 35+ / -87,9 Kg
    1. Chris Thompson – United Kingdom (Nemesis Grappling)
    2. Jason Broadhead – United Kingdom (Combat Base Combat Base)
    3. David Delvecchio – United Kingdom (Team SUKata)
  • Men +18 Yr – Pro / Masters 35+ / -98,9 Kg / Pro
    1. Mariusz Domasat – Poland (Husaria/Berserkers- Ireland (Rasa)
    2. Mark Cocker – United Kingdom (Bolton Olympic Wrestling Club)
    3. Luke Taylor – United Kingdom (Pedro Bessa BJJ)
  • Men +18 Yr – Pro / Pro / Masters 35+ / +99 Kg
    1. Adam Kiely – United Kingdom (Sasquatch Studios)
    2. Nick Fenwick – United Kingdom (Combat Base Combat Base)
  • Women +18 Yr – Pro / Pro / Adults / -60kg
    1. Kate Jackson – United Kingdom (Flo Martial Arts)
    2. Martina Zola – Italy (10th Planet London)
    3. Bryony Tyrell – United Kingdom
  • Men +18 Yr / Beginner / Adults / -60 Kg
    1. Joe Roberts – England (AspinallBJJ/Kaobon)
    2. Ashley Draper – United Kingdom (Roger Gracie Academy)
    3. Daniel Jones – United Kingdom (IPC)
  • Men +18 Yr / Adults / -65 Kg / Beginner
    1. Jan Tatarynowicz – Poland (Cva Jiu-Jitsu Dj Team)
    2. Michael Lever – England (Team SUKata – HaMMA)
    3. Dane Schofield – United Kingdom (Rebellion BJJ)
  • Men +18 Yr / Beginner / Adults / -70 Kg
    1. Will Pringle – Scotland (Fu Dog MMA)
    2. Siraj Mir – United Kingdom (Impact Fitness Academy)
    3. Nathan – United Kingdom (AspinallBJJ/Kaobon)
  • Men +18 Yr / Beginner / Adults / -76 Kg
    1. Charles Johnston – United Kingdom (New Life Gym)
    2. Denver Hart – Ireland (North Devon BJJ)
    3. Adrian Wojnar – Poland (Scarborough MMA Combat Base)
  • Men +18 Yr / Beginner / Adults / -83. Kg
    1. Luke Morris – United Kingdom (The Mcgovern Academy)
    2. Matthew Gabriel – United Kingdom (Gracie Barra Birmingham)
    3. Abdulmohsen Alsaif – Saudi Arabia (Riyadh BJJ Team)
  • Men +18 Yr / Adults / -91. Kg / Beginner
    1. Luke Fidler – United Kingdom (Nottingham MMA Alliance)
    2. Adam Green – United Kingdom (Gracie Barra Nottingham)
    3. Andre Galåen – Norway (Røros Grappling Club)
  • Men +18 Yr / Beginner / Adults / +100 Kg
    1. Devante Johnson-Rose – United Kingdom (Gracie Barra Havering)
    2. Matty Hudd – United Kingdom (Pedro Bessa Sweatbox)
    3. Mustapha Obalanlege – United Kingdom (Independent)
  • Men +18 Yr / Intermediate / Adults / -60 Kg
    1. Benj Squibbs – United Kingdom (Tillery Combat)
    2. Thomas Melody – United Kingdom (Salford MMA England)
    3. Kyle Hughes – United Kingdom (EkBJJ North)
  • Men +18 Yr / Intermediate / Adults / -65 Kg
    1. Muhammad Mokaev – Russia (Combat Base Avt Combat Base)
    2. Ryan Graham – United Kingdom (New School BJJ)
    3. J Han Tan – Malaysia (Nottingham MMA Alliance)
  • Men +18 Yr / -70 Kg / Intermediate / Adults
    1. Matas Valincius – Lithuania
    2. Louis Lee-Scott – United Kingdom (Avt Combat Base)
    3. Jordon O’connor – United Kingdom (Manchester Predators)
  • Men +18 Yr / Intermediate / Adults / -76 Kg
    1. Jordan Ambe – United Kingdom (London Shootfighters)
    2. Tyreeze Cunliffe – United Kingdom (AspinallBJJ/Kaobon)
    3. Nathan Wilson – United Kingdom (Fight Ministry Hull Combat Base)
  • Men +18 Yr / Intermediate / Adults / -83. Kg
    1. Muhammad Shazlee – United Kingdom (Inglorious Grapplers)
    2. Chris Farnworth – United Kingdom (Manchester Predators)
    3. Mohamed Alkhalifa – Bahrain (Asw Manchester)
  • Men +18 Yr / -91. Kg / Intermediate / Adults
    1. Igors Puskarskis – Latvia (Nemesis Grappling)
    2. Thomas Muir – United Kingdom (Gracie Barra Street)
    3. Ricardo Gray – United Kingdom (Carlson Gracie Team British Army)
  • Men +18 Yr / Adults / +100 Kg / Intermediate
    1. Mohammed Arshed – United Kingdom (Fighting Fit Globetrotters)
    2. Pawel Gawron – Poland (Combat Base Combat Base)
    3. Joffie Houlton – United Kingdom (No Academy)
  • Men +18 Yr / Masters 35+ / -65 Kg / Intermediate
    1. Scott Rigg – United Kingdom (Aberdeen Combat Centre)
    2. Kieran Arnold – England (Stealth BJJ Stealth BJJ)
  • Men +18 Yr / Masters 35+ / -76 Kg / Intermediate
    1. Hardip Malhi – United Kingdom (The Mcgovern Academy)
    2. Chris Richards – United Kingdom (David Delvecchio BJJ Team)
    3. Daren Johnson – United Kingdom (Viva Combat Athletics Combat Base)
  • Men +18 Yr / Intermediate / Masters 35+ / -83. Kg
    1. Craig Lewis – England (AspinallBJJ/Kaobon)
    2. Bertan Ozbek – United Kingdom (Xion BJJ)
    3. Gerard Williamson – United Kingdom (Independent)
  • Men +18 Yr / Intermediate / Masters 35+ / -91. Kg
    1. Dan Tempest – England (Avt Combat Base)
    2. Stephen Fairbairn – United Kingdom (Itaipava BJJ Itaipava BJJ)
    3. David Wilson – United Kingdom (AspinallBJJ/Kaobon)
  • Men +18 Yr / Intermediate / Masters 35+ / +100 Kg
    1. Piotr Chojnacki – Poland (Nemesis Grappling)
    2. Josh Mensah – United Kingdom (Stealth BJJ Stealth BJJ)
    3. Fazal Khan – United Kingdom (Rga HQ Roger Gracie)
  • Women +18 Yr / -60 Kg / Beginner / Adults
    1. Maria Popovicova – Slovakia (Sbg Aberdeen Sbg – Straight Blast Gym)
    2. Ayesha Haque – United Kingdom (10th Planet London)
  • Women +18 Yr / Beginner / Adults / +60 Kg
    1. Holly Shea – United Kingdom (Dungeon BJJ)
    2. Justyna Kuls – Poland (Mill Hill BJJ – Ape Team Mill Hill BJJ)
    3. Thayanne De Oliveira – Brazil (Team SUKata)
  • Women +18 Yr / Intermediate / Adults / -60 Kg
    1. Stephanie Ohrel – France (South West Martial Arts England)
    2. Karolina Brodka – Poland (10th Planet London)
    3. Lucy Harrison – United Kingdom (Avt Combat Base)
  • Women +18 Yr / Intermediate / Adults / +70 Kg
    1. Sarah Jones – United Kingdom (Trev BJJ)
    2. Stephanie Evans – United Kingdom (Pedro Bessa Port Talbot Nails)
  • Boys 7-8 Yr / Juniors / Beginner / -30kg
    1. Ilyas Chaudhery – United Kingdom (Icon Jiu-Jitsu Team)
    2. Gary Nelson – United Kingdom (Unknown)
    3. Ruben Dougherty – United Kingdom (Next Generation)
  • Girls 7-8 Yr / Juniors / Beginner / -24kg
    1. Scarlett Fitzgibbon – United Kingdom (Team SUKata)
    2. Lily Lacey – England (Gracie Barra Blackburn Gracie Barra)
  • Boys 9-10 Yr / Juniors / Beginner / -28kg
    1. Shea Williams – United Kingdom (Nextgen MMA Brasa)
    2. Theos Mcevatt – United Kingdom (Gracie Barra Warrington)
  • Boys 9-10 Yr / Juniors / Beginner / -36kg
    1. Bradley Mcdonough – United Kingdom (Team SUKata)
    2. Darren Adams – United Kingdom (Team SUKata)
    3. Oscar Wightman – United Kingdom (Gracie Barra Bolton)
  • Boys 9-10 Yr / Juniors / Beginner / -40kg
    1. Julian Chlipala – United Kingdom (Salford MMA England)
    2. Sonney Berry – England (HaMMA- Kojaks SUKata)
    3. Kyle Lewis (AspinallBJJ/Kaobon Aspinall BJJ)
  • Boys 9-10 Yr / Juniors / Beginner / +40kg
    1. Max King – United Kingdom (Checkmat Fight Zone London)
    2. James Nelson – United Kingdom (Team SUKata)
    3. Benjamin Szaka – Hungary (Gladiator MMA Stoke On Trent)
  • Boys 11-12. Yr / -36 Kg / Juniors / Beginner
    1. Lewis Lever – England (Team SUKata – HaMMA)
    2. Tomas Trevor – United Kingdom (Next Generation)
  • Boys 11-12. Yr / -36 Kg / Juniors / Intermediate
    1. Isa Rahman – United Kingdom (Checkmat Fight Zone London)
    2. Brian Fitzgibbon – United Kingdom (Team SUKata)
    3. Kenzie Forrester – United Kingdom (Gladiator MMA Stoke On Trent)
  • Boys 11-12. Yr / -40 Kg / Juniors / Beginner
    1. Kenzie Lacey – England (Gracie Barra Blackburn)
    2. Ewa Laszkiewicz – Poland (Team SUKata)
    3. Connor Urmson – United Kingdom (Gracie Barra Bolton)
  • Boys 11-12. Yr / -40 Kg / Juniors / Intermediate
    1. Luca Veras – United Kingdom (Checkmat Fight Zone London)
    2. Elliot Carter – England (HaMMA- Kojaks SUKata)
    3. Rhys Chadwick – United Kingdom (Team SUKata)
  • Boys 11-12. Yr / -45 Kg / Juniors / Beginner
    1. Omar Taiti – United Kingdom (Checkmat Fight Zone London)
    2. Gary Nelson – United Kingdom (Unknown)
    3. Sean Melia – England (Team SUKata)
  • Boys 11-12. Yr / -50 Kg / Juniors / Beginner
    1. Owen Lewis – England (Team Kaobon Wigan)
    2. Haydon Horner – United Kingdom (East Coast Jiu Jitsu Academy)
  • Boys 13-14 Yr / Beginner / Juniors / -40 Kg
    1. Liam Veras – United Kingdom (Checkmat Fight Zone London)
    2. Kayden Madine – United Kingdom (Masda Gym SUKata HQ)
    3. Leon Lacey – England (Gracie Barra Blackburn)
  • Boys 13-14 Yr / -55 Kg / Beginner / Juniors
    1. Lloyd Davies – Wales (Pedro Bessa BJJ)
    2. Lucas Lacey – England (Gracie Barra Blackburn Gracie Barra)
  • Boys 13-14 Yr / Beginner / Juniors / +55 Kg
    1. Charlie Golding – United Kingdom (Blackledge MMA)
    2. Sonny Rodella – United Kingdom (Bst Northampton)
    3. Lewis Birkin – England (Gladiator MMA Stoke On Trent)
  • Boys 13-14 Yr / Intermediate / Juniors / -50 Kg
    1. Louis Costello – United Kingdom (Philip Hampson)
    2. Alfie Gallagher – United Kingdom (Bolton Olympic Wrestling Club)
    3. Rhys Mohammad – United Kingdom (Middlesbrough Fight Academy)
  • Girls 13-14 Yr / Juniors / +55 Kg / Intermediate
    1. Anabel Lopez – Spain (Fightzone London)
    2. Lucy Horne – United Kingdom (Fighting Fit BJJ Globetrotters)
  • Boys 15-17 Yr / -55 Kg / Beginner / Juniors
    1. Brandon Shaw – United Kingdom (Blackledge MMA)
    2. Thomas Robinson – United Kingdom (Team SUKata)
  • Boys 15-17 Yr / Juniors / -65 Kg / Beginner
    1. Lucas France – United Kingdom (Fight Ministry Hull Combat Base)
    2. Curtis Finch – Wales (Chris Rees Academy Cardiff)
  • Boys 15-17 Yr / Beginner / Juniors / +80 Kg
    1. Andre Galåen – Norway (Røros Grappling Club)
    2. Aston Rogers-Smith – United Kingdom (Origin BJJ Darlington)
    3. Louie Goodheart – United Kingdom (Zoo MMA Club)
  • Boys 15-17 Yr / Intermediate / Juniors / -55 Kg
    1. Liam White – United Kingdom (Game Fight)
    2. Harvey Ridings – United Kingdom (No Academy)
  • Boys 15-17 Yr / Intermediate / Juniors / -80 Kg
    1. Tyreeze Cunliffe – United Kingdom (AspinallBJJ/Kaobon)
    2. Alkan Volkan – United Kingdom (Roger Gracie Academy Roger Gracie)
    3. Thomas Flitcroft – England (Salford MMA)
  • Boys 15-17 Yr / Intermediate / Juniors / +80 Kg
    1. Macaulee Curtis – United Kingdom (Nottingham MMA Alliance)
    2. Sam Stone – United Kingdom (Five Rings Grappling Academy)
  • Girls 15-17 Yr / Beginner / Juniors / +50 Kg
    1. Summer Mcloughlin – United Kingdom (5 Rings Grappling Academy)
    2. Mckenzie Standen – United Kingdom (Blackledge MMA)

PHOTOS

+