Skip to content

Past Events & Results

ADCC AUSTRALIAN NATIONAL TITLES 2019

Sep
08
2019

ADCC AUSTRALIAN NATIONAL TITLES 2019

ADCC AUSTRALIAN NATIONAL TITLES 2019

Organized By: ADCC Australia

Sutherland basketball stadium, Waratah Park, Rawson Ave, Sutherland NSW 2232, Australia

OFFICIAL RESULTS

  • Juniors Boys Beginner: 7-10 Years: -32kg
    1. Hunter Sasikin (Sjja Team)
    2. Jack Power (Mitrevski Martial Arts Academy)
    3. Dante Barbanera (Team Perosh Mma)
  • Juniors Boys Beginner: 7-10 Years: -36 Kg
    1. Eric Fridlis (Gracie Barra Bondi)
    2. Patrick Malloy (Garage Jiu Jitsu)
    3. Joey Ajaka (Sjja Maroubra)
  • Juniors Mixed Beginner: 11-14 Years: -41kg
    1. Kianoa Roberts (Gracie Humaita Australia)
    2. Tess Mccomish (Sjja Team)
    3. Kobe Hard (Team Perosh Mma)
  • Juniors Boys Intermediate: 11-14 Years: -45kg
    1. Lucas Bernardo (High Rollers-Kronos Bjj)
    2. Sean Malloy (Garage Jiu Jitsu)
    3. Jaylan Corino-Jones (10th Planet Jiu Jitsu Brisbane)
  • Juniors Boys Intermediate: 11-14 Years: -55kg
    1. Geordon Dickie (Pacheco Jiu Jitsu)
    2. Conor Molloy (Garage Jiu Jitsu)
    3. Riza El Ali (Kings Academy Australia)
  • Juniors Boys Beginner: 11-14 Years: +55kg
    1. Eagle John Abagon (Sjja Team)
    2. Orson Mccomish (Sjja Team)
    3. Jackson Butchard (Gracie Barra Wyong)
  • Junior Boys Beginner: 15-17 Years: -70kg
    1. Ilay Hyams (Training Grounds)
    2. Vavesse Ward (Warrior World Gym)
  • Women +18 Beginner: -55kg
    1. Nicole Jarman (Gracie Barra Newcastle City)
    2. Brittany Herald (Integrated Combat Centre)
  • Women +18 Beginner: -65kg
    1. Anna Rhodes (Training Grounds)
    2. Taylah Bishop (Will Machado Comp Team)
  • Women +18 Beginner: -70kg
    1. Tahni Jeynes (Infinity Brazilian Jiu Jitsu)
    2. Lara Rowlands (Grappling Education)
    3. Taylor Daniel (Warrior World Gym)
  • Women +18 Beginner: +70kg
    1. Louise Elizabeth (Team Lead)
    2. Chloe Ferrara (Infinity Brazilian Jiu Jitsu)
  • Women +18 Beginner Absolute:
    1. Tahni Jeynes (Infinity Brazilian Jiu Jitsu)
    2. Louise Elizabeth (Team Lead)
    3. Chloe Ferrara (Infinity Brazilian Jiu Jitsu)
  • Women +18 Intermediate: -55kg
    1. Nicole Coppes (Gracie Humaita Australia)
    2. Piia Iivonen (Sjja)
  • Women +18 Intermediate: +70kg
    1. Emma Von Ryan (Kma Liverpool)
    2. Kate Ibrahim (Garage Jiu Jitsu)
  • Mens +18 Beginner: -70kg
    1. Nathan Calingao (Sjja Team)
    2. Rajeev Sharma (Movement Martial Arts)
    3. Harrison Burchett (Sydney West Martial Arts)
  • Mens +18 Beginner: -76kg
    1. Nick Bilton (Elements Jiu Jitsu-Atos Canberra)
    2. Preston Vanden Hooven (Legacy)
    3. Hamish Maciver (Igor Mma)
  • Mens +18 Beginner: -83kg
    1. Brandon Ferguson (Gracie Humaita Australia)
    2. Khoi Trang (Elements Jiu Jitsu-Atos Canberra)
    3. Max Radoczy (Igor Mma)
  • Mens +18 Beginner: -91kg
    1. Ryan Arber (Will Machado Comp Team)
    2. Gabriel Zammitt (Igor Mma)
    3. Robert Boyle (Sbg Australia)
  • Mens +18 Beginner: +100kg
    1. Reece Fitzgerald (Smeaton Grange Gracie Jiu Jitsu)
    2. Zoran Gajoski (Roots Bjj)
  • Mens 18+ Beginner Absolute:
    1. Reece Fitzgerald (Smeaton Grange Gracie Jiu Jitsu)
    2. Nick Bilton (Elements Jiu Jitsu-Atos Canberra)
  • Mens +18 Intermediate: -60kg
    1. Andrew Tong (Integrated Combat Centre)
    2. Ron Gudilos (Gracie Humaita Australia)
    3. Rowan Langford (Alpha Mma)
  • Mens +18 Intermediate: -65kg
    1. Harry Scott (Fight Club Jiu Jitsu Australia)
    2. Mark Scott (Garage Jiu Jitsu)
    3. Daniel Moeller (Sjja Team)
  • Mens +18 Intermediate: -70kg
    1. Joshua Atkinson (Gracie Humaita)
    2. Kenny Ho (Will Machado Comp Team)
    3. Daniel Vuong (Cobra Kai Academy)
  • Mens +18 Intermediate: -76kg
    1. Jack Lewis (Sbg Australia)
    2. Joshua Waltisbuhl (Sydney West Martial Arts)
    3. Mason Elias (Team Perosh Mma)
  • Mens +18 Intermediate: -83kg
    1. Jacen Huggett (Dubbo Brazilian Jiu Jitsu)
    2. Diego Oportot (Garage Jiu Jitsu)
    3. Kurtis Martin (Sydney West Martial Arts)
  • Mens +18 Intermediate: -91kg
    1. Alex Butschies (Full Metal Jiu Jitsu)
    2. Eshay Lad (Jiu Jitsu Fighters Academy)
    3. Maz Nasimi (Jiu Jitsu Fighters Academy)
  • Mens +18 Intermediate: +100kg
    1. Paul Daniel (Warrior World Gym)
    2. Niko Gajoski (Roots Bjj)
  • Mens 18+ Intermediate Absolute:
    1. Eshay Lad (Jiu Jitsu Fighters Academy)
    2. Alex Butschies (Full Metal Jiu Jitsu)
    3. Kurtis Martin (Sydney West Martial Arts)
  • Mens +18 Intermediate: Masters 35+: -83kg
    1. Nicholas Chiew (Sjja Team)
    2. Barny Rashidi (Kings Academy Australia)
  • Mens +18 Intermediate: Masters 40+: -83kg
    1. Gabor Katona (Alliance Bjj Australia)
    2. Harry Pavlidis (Ribeiro Jiu Jitsu)
  • Mens +18 Intermediate: Masters 40+: -91kg
    1. Marcelo Daineze (Giant Team Australia)
    2. Marco Vogel (Infinity Brazilian Jiu Jitsu)
  • Mens +18 Professional: -60kg
    1. Kian Pham (Cobra Kai Academy)
    2. Scott Finch (Braz Jiu Jitsu)
  • Mens +18 Professional: -65kg
    1. Thalison Soares
    2. Robert Sabaruddin (Universal Combat Academy)
    3. Adrian Castro (Bujutsu Martial Arts)
  • Mens +18 Professional: -83kg
    1. Daniel Patching (Sydney West Martial Arts)
    2. Blake Hanson (Elements Jiu Jitsu)
    3. Jamil Hazim (Gracie Humaita)
  • Mens +18 Professional: -91kg
    1. Clay Lyne (Absolute Mma)
    2. Matthew Ienna (Mybjj Team)
    3. Igor Praporshchikov (Igor Mma)
  • Mens +18 Professional: -100kg
    1. Ricky Alchin (Gracie Elite Australia)
    2. Nick Wiles (Southern Cross Jiu Jitsu Academy)
  • Mens +18 Professional: +100kg
    1. Tito John Carle (Grappling Education)
    2. Henri Burns (Team Haapiti)
  • Mens 18+ Professional Absolute:
    1. Tito John Carle (Grappling Education)
    2. Scott Finch (Braz Jiu Jitsu)
    3. Kaya Rudolph (Absolute Mma)
  • Mens +18 Professional: Masters 35+: +100kg
    1. Peter Yabsley (Mybjj Team)
    2. George Hanlan (Legacy)
  • Organizer:
    ADCC Australia

PHOTOS

Scroll To Top +