Past Events & Results

ADCC ASIA PACIFIC GRAND SLAM 2019

Mar
17
2019

ADCC ASIA PACIFIC GRAND SLAM 2019

ADCC ASIA PACIFIC GRAND SLAM 2019

Organized By: ADCC AUSTRALIA

Carrara Stadium Gold Coast, Nerang Broadbeach Rd, Carrara QLD 4211, Australia

OFFICIAL RESULTS

  • Juniors Girls Beginner: 7-10 Years: -24kg
    1. Matilda Iivonen (Sjja)
    2. Laila Scott (Fight Club Jiu Jitsu Australia)
    3. Skye Branson (Next Generation Mma Mandurah)
  • Juniors Mixed Beginner: 7-10 Years: -32 Kg
    1. Isabel Iivonen (Sjja)
    2. Lewis Enstone (Infinity Bjj Australia)
    3. Millie Scott (Fight Club Jiu Jitsu Australia)
  • Juniors Boys Beginner: 11-14 Years: -36kg
    1. Cody Toft (Fusion Fight And Fitness)
    2. Noah Asman (Alliance Jiu Jitsu Australia)
    3. Zeke Branson (Next Generation Mma Mandurah)
  • Juniors Boys Beginner: 11-14 Years: -45kg
    1. Jaylan Corino-Jones (10th Planet Jiu Jitsu Brisbane)
    2. Axyl Howie (Team Perosh Mma)
    3. David Greenhalgh (Portal Brazilian Jiu Jitsu)
  • Juniors Boys Beginner: 11-14 Years: -55kg
    1. Yakov Praporshchikov (Igor Mma Sydney)
    2. Ned Evans (Portal Brazilian Jiu Jitsu)
    3. Bodhi Corino-Jones (10th Planet Jiu Jitsu Brisbane)
  • Juniors Boys Beginner: 11-14 Years: -45kg
    1. Oliver Silvestro (High Rollers)
    2. Michael Kennedy (Broz Jiu Jitsu)
  • Mixed Boys Beginner: 15-17 Years: -55kg
    1. Brooklin Webb (Integrated Mma Sunshine Coast)
    2. Nixon Suddens (Oliver Mma New Lynn)
  • Mixed Boys Beginner: 15-17 Years: -80kg
    1. Louie Barker (Team Lead)
    2. Harrison Swan (Integrated Mma Sunshine Coast)
    3. Sunni Bailey
  • Junior Boys Intermediate: 15-17 Years: +80kg
    1. Sebastian Lowry (Beast Jiu Jitsu)
    2. Harrison Sherrit (Fabricio International Team)
  • Junior Boys Professional: 15-17 Years: -65kg
    1. Harry Scott (Fight Club Jiu Jitsu Australia)
    2. Brad Fulmer (Gracie Humaita)
    3. Blade Maddren (Base Gracie Jiu Jitsu)
  • Juniors Boys Beginner: 15-17 Years: -65kg
    1. Samuel Sands (Atos Australia)
    2. Hayden Green (Integrated Mma Sunshine Coast)
  • Junior Girls Beginner: 11-14 Years: -40kg
    1. Okalani Compton (South Side Brazilian Jiu Jitsu Official)
    2. Lara Loquias (Corporate Box Gym)
    3. Macy Cameron (Broz Redcliffe)
  • Junior Girls Beginner: 11-14 Years: -50kg
    1. Ella Scott (Fight Club Jiu Jitsu)
    2. Emma Bruback (Alliance Brisbane)
  • Women +18 Beginner: -60kg
    1. Jessica Jones (Quinntessential Combat Centre)
    2. Maddy King (Fc Bully Team)
    3. Oumama Hadj Mohamed (Southside Brazilian Jiu Jitsu Official)
  • Women +18 Beginner: -70kg
    1. Jazmine Walker (Will Machado)
    2. Hafsah Daniel (Southside Brazilian Jiu Jitsu Official)
    3. Alethea Latukefu (Empire Martial Arts)
  • Women +18 Beginner: -70kg
    1. Wilma Keresoma (Corporate Box Gym)
  • Women +18 Beginner Absolute:
    1. Oumama Hadj Mohamed (Southside Brazilian Jiu Jitsu Official)
    2. Hafsah Daniel (Southside Brazilian Jiu Jitsu)
    3. Wilma Keresoma (Corporate Box Gym)
  • Women +18 Intermediate: -60kg
    1. Vegas’latina Castle (Infinity Brazilian Jiu Jitsu Australia)
    2. Piia Iivonen (Sjja)
    3. Ally Orr (Mybjj Team)
  • Women +18 Intermediate: -70kg
    1. Tessa Slacia (Axis Jiu Jitsu Academy)
  • Women +18 Intermediate Absolute:
    1. Matilda Iivonen (Sjja)
    2. Laila Scott (Fight Club Jiu Jitsu Australia)
    3. Skye Branson (Next Generation Mma Mandurah)
  • Mens +18 Beginner: -65kg
    1. Honza Valenta (Abjja Olomouc)
    2. Dylan Bedford (Team Lead)
    3. Harry Webb (Integrated Mma Sunshine Coast)
  • Mens +18 Beginner: -70kg
    1. Hari Bhajan Reciuga (Point Break Bjj/Peter De Been)
    2. Nathan Schembri (Portal Brazilian Jiu Jitsu)
    3. Finn Mumford (Infinity Brazilian Jiu Jitsu)
  • Mens +18 Beginner: -76kg
    1. Sangmin Lee (Axis Jiu Jitsu Academy)
    2. Noureddine Chamma (Fc Bully Team)
    3. Ryan Kennefick (Corporate Box Gym)
  • Mens +18 Beginner: -83kg
    1. Sione Veikoso (Gracie Humaita Manaus)
    2. Harrison Croaker (Bjj Lotus Club)
    3. Arl Cedrick Albarracin (Corporate Box Gym)
  • Mens +18 Beginner: -91kg
    1. Kean Fichera (Corporate Box Gym)
    2. Brodie Dean (Fc Bully Team)
  • Mens +18 Beginner: -100kg
    1. Zac Duggan (10th Planet Jiu Jitsu)
    2. Jeffry Bailey (Atos Australia)
  • Mens 18+ Beginner Absolute:
    1. Sione Veikoso (Gracie Humaita Manaus)
    2. Jeffry Bailey (Atos Australia)
    3. Brodie Dean (Fc Bully Team)
  • Mens +18 Intermediate: -65kg
    1. Jayden Kaden (Cadoo Martial Arts)
    2. Ameer Mood (Fc Bully Team)
    3. Jacob Danvers (Infinity Brazilian Jiu Jitsu)
  • Mens +18 Intermediate: -70kg
    1. Konstantin Moksin (Pankratos)
    2. Alastai Volders (Infinity Brazilian Jiu Jitsu)
    3. Oscar Toohey (Australian Elite Team)
  • Mens +18 Intermediate: -76kg
    1. Justin Van Heerden (Southside Brazilian Jiu Jitsu)
    2. Suwit Kimsat (Chave De Ouro)
    3. Dom Mar Fan (Infinity Brazilian Jiu Jitsu)
  • Mens +18 Intermediate: -83kg
    1. Peter Gallen (Gracie Humaita)
    2. Tommie Stewart (Extreme Mma)
    3. Daniel Johns (Atos Australia)
  • Mens +18 Intermediate: -91kg
    1. Alex Butschies (Full Metal Jiu Jitsu/ Mendes Bros Australia)
    2. Sebastian Attard (Gracie Barra)
    3. David Farrell (Southside Bjj)
  • Mens +18 Intermediate: +100kg
    1. Kayne Ward (Australian Elite Team)
    2. Brody Maguire (Fight Club Jiu Jitsu Australia)
    3. Raffaele Persichetti (Chao Academy)
  • Mens 18+ Intermediate Absolute:
    1. Kayne Ward (Australia Elite Team)
    2. Dom Mar Fan (Infinity Bjj Australia)
    3. David Farrell (Southside Bjj)
  • Mens +18 Intermediate: Masters 35+: -91kg
    1. Brandt Cogill (Fabricio International Team)
    2. Robert Kennedy (Atos Australia)
  • Mens +18 Intermediate: Masters 40+: -83kg
    1. Steve Suddens (Tukaha)
    2. Peter Davey (Cadoo Martial Arts)
  • Mens +18 Professional: -65kg
    1. Vinicius Soares (Australian Elite Team)
    2. Scott Finch (Braz Jiu Jitsu)
    3. Jake Trindall (Infinity Bjj)
  • Mens +18 Professional: -70kg
    1. Ali El Kheir (Gracie Humaita Australia)
    2. James Wwonton (Fight Club Jiu Jitsu Australia)
    3. Lucas Costa Santana (Legacy)
  • Mens +18 Professional: -76kg
    1. Hayden Limebeer (Bodyfit Bjj Academy)
    2. Bernardo Magalhaes (Ribeiro Jiu Jitsu)
    3. Lineu Oliveira (Australian Elite Team)
  • Mens +18 Professional: -83kg
    1. Rob Viero (Gracie Barra Sydney)
    2. Christian Merino (Corporate Box Gym)
    3. Lucas Passos (Flow Martial Arts)
  • Mens +18 Professional: -91kg
    1. Sami Baki (Gracie Humaita Australia)
    2. Werique Oliveira (Mybjj Team)
    3. Devon Coetzee (10th Planet Jiu Jitsu
  • Mens +18 Professional: -100kg
    1. Uros Culic (Arte Suave Bjj)
    2. Jacob Malkoun (Gracie Humaita)
    3. Isi Fitikefu (Gracie Humaita)
  • Mens +18 Professional: +100kg
    1. Tito John Carle (Grappling Education)
  • Mens 18+ Professional Absolute:
    1. Uros Culic (Arte Suave Bjj)
    2. Werique Oliveira (Mybjj Team)
    3. Tito John Carle (Grappling Education)
  • Mens +18 Professional: Masters 35+: -100kg
    1. Casey O’connor (Garra Jiu Jitsu)
    2. Idris Muhaemin (Arruda Bjj)
  • Mens +18 Professional: Masters 35+: +100kg
    1. Mathew Walker (Legacy)
  • Mens +18 Professional Absolute: Masters 35+
    1. Mathew Walker (Legacy)
    2. Idris Muhaemin (Arruda Bjj)
    3. Casey O’connor (Garra Jiu Jitsu)
  • Mens +18 Professional: Masters 40+: -83kg
    1. Brent Te Kawa (Carlson Gracie Team)
    2. Grant Radcliffe (Team Tcma)
    3. Chad Carey (Kemps Mma)
  • Mens +18 Professional: Masters 40+: -91kg
    1. Igor Praporshcikov (Igor Mma)
    2. Mark Lobwein (Legacy)
  • Organizer:
    ADCC Australia

PHOTOS

+