ADCC News

The List of who is IN and who is OUT for ADCC 2019 World Championship

Home » ADCC News » The List of who is IN and who is OUT for ADCC 2019 World Championship

The official ADCC participation and invitation list for ADCC Worlds 2019:

MALE -66 kg  (Out of 16)

  1. Rubens “Cobrinha” Charles – Brazil – (Alliance) – ADCC Worlds 2017 winner
  2. Zaur Akhmedov – Russia – (Team Abubakarova) – 1st European Trial winner
  3. Ethan Crelinsten – Canada – (Tristar/Renzo Gracie) – 1st North American Trial winner
  4. Ruan Alvarenga – Brazil – (Alliance) – South American Trial winner
  5. Thomas Halpin – Ireland (Fightsports) – 2nd European Trial winner
  6. Kenta Iwamoto – Japan (Tri-Force Jiu-Jitsu) – Asia & Oceania Trial winner
  7. AJ Agazarm – USA – (Gracie Barra) – Invited
  8. Paulo Miyao – Brazil – (Unity) – Invited
  9. Geo Martinez – USA – (10th planet) – Invited
  10. Augusto Mendes – Brazil – (Soul Fighters) – Invited
  11. Jamil Hill – USA – (Lloyd Irvin) – Invited
  12. Pablo Mantovani – Brazil – (Atos) – Invited
  13. Gianni Grippo – USA – (Marcelo Garcia) – Invited
  14. Mikey Musumeci – USA – (Caio Terra) – Invited
  15. Keith Krikorian – USA – (10th Planet) – Invited
  16. Bruno Frazzato – Brazil – (Atos) – Invited

MALE -77 kg  (Out of 16)

  1. JT Torres – USA – (Atos) – ADCC Worlds 2017 winner
  2. Ross Nicholls – United Kingdom – (Roger Gracie Academy) – 1st European Trial winner
  3. Jonathan Satava – USA – (Alliance/Marcelo Garcia) – 1st North American Trial winner
  4. John Combs – USA – (Easton Training Center) – 2nd North American Trial winner
  5. Servio Tulio – Brazil – (Gracie Barra) – South American Trial winner
  6. Mateusz Gamrot – Poland (Czerwony Smok Poznan) – 2nd European Trial winner
  7. Lachlan Giles – Australia (Absolute MMA) – Asia & Oceania Trial winner
  8. Lucas Lepri – Brazil – (Alliance) – Invited
  9. Vagner Rocha – USA – (Fight Sports) – Invited
  10. Renato Canuto – Brazil – (Checkmat) – Invited
  11. Oliver Taza – Canada – (Tristar) – Invited
  12. Edwin Najmi – USA – (Gracie Barra) – Invited
  13. Dillon Danis – USA – (Unity) – Invited
  14. Celso Venicius – Brazil (Gracie Barra) – Invited
  15. DJ. Jackson – USA – (Lloyd Irvin) – Invited
  16. Nicky Ryan – USA – (Renzo Gracie) – 2nd North American Trial winner (-66kg)

MALE -88 kg  (Out of 16)

  1. Adam Wardzinski – Poland – (Checkmat International) – 1st European Trial winner
  2. Alec Baulding – USA – (Alliance) – 1st North American Trial winner
  3. Josh Hinger – USA – (Atos) – 2nd North American Trial winner
  4. Gabriel Almeida – Brazil – (Checkmat) – South American Trial winner
  5. Ben Dyson – England (Roy Dean) – 2nd European Trial winner
  6. Keller Locke-Sodhi – Australia (Grappling Education) – Asia & Oceania Trial winner
  7. Craig Jones – Australia – (Absolute MMA) – Invited
  8. Rustam Chsiev – Russia – (K-Dojo) – Invited
  9. Mike Perez – USA – (Atos) – Invited
  10. Kit Dale – Australia – (Absolute MMA) – Invited
  11. Keenan Cornelius – USA – (Atos) – Invited
  12. Murilo Santana – Brazil – (Barbosa JJ) – Invited
  13. Gabriel Argaes – Brazil – (Gracie Barra) – Invited
  14. Gilbert Burns – Brazil – (Zenith Team) – Invited
  15. Matheus Diniz – Brazil – (Marcelo Garcia) – Invited
  16. Jon Blank – USA – (10th Planet) – Invited

MALE -99 kg  (Out of 16)

  1. Perttu Tepponen – Finland – (TJJK Tampere – Hilti BJJ) – 1st European Trial winner
  2. Timothy-Michael Spriggs – USA – (Lloyd Irvin) – 1st North American Trial winner
  3. Mason Fowler – USA – Caio Terra (CTA) – 2nd North American Trial winner
  4. Paulo Jose – Brazil – (Alliance) – South American Trial winner
  5. Mraz Avdoyan – Germany (Matrix Jiu Jitsu) – 2nd European Trial winner
  6. Jacob Malkoun – Australia (Gracie Humaita) – Asia & Oceania Trial winner
  7. Gordon Ryan – USA -( Renzo Gracie) – moves from -88kg
  8. Ben Hodgkinson – Australia – (Absolute MMA) – Invited
  9. Vinny Magalhaes – Brazil – (Team Quest) – Invited
  10. Rafael Lovato Jr. – USA – (Gracie Humaita) – Invited
  11. Patrick Gaudio – Brazil – (GF Team) – Invited
  12. Lucas Barbosa – Brazil – (Atos) – Invited
  13. Luiz Panza – Brazil – (Checkmat) – Invited
  14. Jackson Sousa – Brazil – (Checkmat) – Invited
  15. Romulo Barral – Brazil – (Gracie Barra) – Invited

MALE +99 kg  (Out of 16)

  1. Marcus “Buchecha” Almeida – Brazil – (Checkmat) – ADCC Worlds 2017 winner
  2. Eldar Rafigaev – Moldova – (Jungle Bjj) – 1st European Trial winner
  3. Aaron Tex Johnson – USA – (Unity Jiu-Jitsu) – 1st North American Trial winner
  4. Nick Rodriguez – USA – (Renzo Gracie) – 2nd North American Trial winner
  5. Antonio Braga Neto – Brazil – (Gracie Barra) – South American Trial winner
  6. Mateusz Juskowiak – Poland (Murowana Goslina Team) – 2nd European Trial winner
  7. Denis Roberts – Australia (Caio Terra Academy) – Asia & Oceania Trial winner
  8. Yuri Simoes – Brazil – (Caio Terra BJJ) – ADCC Worlds 2017 winner (moved up to +99kg)
  9. Orlando Sanchez – USA – (Gracie Barra) – Invited
  10. Roberto Cyborg – Brazil – (Cyborg Fight Sports) – Invited
  11. Jared Dopp – USA – (Lovato BJJ) – Invited
  12. Joao Gabriel Rocha – Brazil – (Soul Fighters) – Invited
  13. Kaynan Duarte – Brazil – (Atos) – Invited
  14. Antonio Carlos Junior – Brazil – (ATT) – Invited
  15. Victor Hugo – Brazil – (Ribeiro Jiu-Jitsu) – Invited
  16. Mahamed Aly – Brazil – (Lloyd Irvin) – Invited

FEMALE -60 kg  (Out of 8)

  1. Beatriz Mesquita – Brazil – (Gracie Humaita) – ADCC Worlds 2017 winner
  2. Jena Bishop – USA – (Alliance) – 2nd North American Trial winner
  3. Franciele Nascimento Santos – Brazil – (Alliance) – South American Trial winner
  4. Livia Gluchowska – Poland (Absolute MMA) – 2nd European Trial winner
  5. Rikako Yuasa – Japan (Paraestra Shinagawa) – Asia & Oceania Trial winner
  6. Bianca Basilio – Brazil – (Almeida JJ) – Invited
  7. Elvira Karppinen – Finland – (MMA Team 300) – Invited
  8. Ffion Davies – Wales – (ECJJA) – Invited

FEMALE +60 kg  (Out of 8)

  1. Gabi Garcia – Brazil – (Alliance) – ADCC Worlds 2017 winner
  2. Amanda Leve – USA – (Ricardo Almeida BJJ) – 2nd North American Trial winner
  3. Carina Santi – Brazil – (G13) – South American Trial winner
  4. Stephanie Egger – Switzerland (Buddy Gym) – 2nd European Trial winner
  5. Jessica da Silva – Brazil – (Gracie Barra) – Invited
  6. Tayane Porfirio – Brazil – (Gracie Barra) – Invited
  7. Nathiely Jesus – Brazil – (Unity) – Invited
  8. Ana Carolina Vieira – Brazil – (GF Team) – Invited

MAIN SUPERFIGHT

Andre Galvao – Brazil – (Atos) – current Absolute champion
vs.
Felipe Pena – Brazil – (Gracie Barra) – ADCC Worlds 2017 Absolute champion

+