ADCC News

ADCC ASIA & OCEANIA TRIALS 2019 COMPETITORS LIST

Home » ADCC News » ADCC ASIA & OCEANIA TRIALS 2019 COMPETITORS LIST

ADCC Asia & Oceania Trials 2019
12th May 2019
Venu Kitazawa Town Hall – Tokyo, Japan

If you registered already and your name is not on the list below, please contact ([email protected]) ASAP!

  • MALE -65.9kg
  1. Yuma Hase / 10th Planet Jiu Jitsu
  2. Jeremy Skinner / Absolute MMA
  3. Tunku Mikael Tunku Yahaya / Absolute MMA
  4. Eros Vincent Baluyot / Atos
  5. Scott Finch / Broz Jiu Jitsu
  6. Stewart John Nicoll / Broz Jiu Jitsu
  7. Minoru Takeuchi / CARPE DIEM
  8. Tomoshige Sera / CARPE DIEM
  9. Masaki Takeura / CARPE DIEM MITA
  10. Peter Morcom / Coringa BJJ
  11. Rodrigo Carvalho Coutinho Diniz Costa / Felipe Pregui
  12. James Woonton / Fight club Jiu jitsu
  13. Takafumi Ono / [email protected]
  14. Ali El Kheir / Gracie Humaita Sydney
  15. Sami Memmi / Igor MMA Sydney
  16. Abdikabyl Kaldar / Kazakhstan Top Team
  17. Mansur Khabibulla / Kazakhstan Top Team
  18. Migel Mamybayev / Kazakhstan Top Team
  19. Nariman Mynnbayev / Kazakhstan Top Team
  20. Tse Man Kit / kowloon bjj
  21. Kohei Nishibayashi / PATO STUDIO
  22. James Stroud / Southside BJJ
  23. Josh Stolton / The Arena MMA
  24. Robert Sabaruddin / Universal Combat Academy
  25. Tatsuki Ohashi / Axis Jiu-Jitsu Academy
  26. Yuto Hirao / X-Treme Jiu-Jitsu Academy
  27. Kazuhiro Suzuki / Tri-Force Jiu-Jitsu Academy
  28. Kenta Iwamoto / Tri-Force Jiu-Jitsu Academy
  29. Yoshitoki Takesue / Newaza World
  30. Kinya Takemasa / VISCA
  31. Isamu Sugiuchi / Pogona Club Gym
  32. Yoshihisa Yamasaki / YOLO
  33. Toshiyasu Sagae / Imanari Jiu-Jitsu
  34. Satoshi Tatsumi / Hishoujyuku Sora
  35. Tetsuya Yoshitake / FREE
  36. Yuki Takahashi / Wajutsu Keisyukai Hearts
  • MALE -76.9kg
  1. Adam Mcmahon / Absolute MMA
  2. Izaak Michell / Absolute MMA
  3. Kaya Rudolph / Absolute MMA
  4. Lachlan Giles / Absolute MMA
  5. Lachlan Warne / Absolute MMA
  6. Sean Le Gourrierec / Absolute MMA
  7. Jay Jay Wilson / alliance
  8. Hayden Limebeer / Bodyfit Jiu jitsu Academy
  9. Masahiro Iwasaki / CARPE DIEM
  10. Blake Hanson / Elements Jiu Jitsu
  11. Jack William Hunter / Grappling Education
  12. Hiroshi Tahara / GSB Toyohashi
  13. Thiago Felipe Hatada / IMPACTO JAPAN B.J.J
  14. Azamat Bakytov / Kazakhstan Top Team
  15. Osumanzha Kassimov / Kazakhstan Top Team
  16. Ruslan Israilov / Kazakhstan Top Team
  17. Yerzhan Tulebayev / Kazakhstan Top Team
  18. Jon Schwartz / Roots Brazilian Jiu-jitsu
  19. Burak Zikri Sarman / Sarman Jiu Jitsu
  20. Park Woo-chul / Tnt Woos
  21. Ashwin Hoon / Warrior’s Cove Mixed Martial Arts Academy
  22. Katsuki Shiraishi / Gracie Barra Kobe
  23. Yusuke Yamawaki / Buffalo-MMA
  24. Shoki Higuchi / Paraestra Kichijoji
  25. Declan Moody / Bonsai Jiu-Jitsu
  26. Shutaro Debana / Mma & Bjj Dojo Cobrakai
  27. Shinji Morito / Fujita Jiu-Jitsu
  • MALE -87.9kg
  1. George Miller / Absolute MMA
  2. James Walters / Absolute MMA
  3. Matthew McGuinness / Absolute MMA
  4. Chojinhwan / Big Dogs Crew
  5. Hyong Joon Suh / Big Dogs Crew
  6. Sotaro Yamada / CARPE DIEM
  7. Masayuki Hamagishi / CARPE DIEM MITA
  8. Philip Allsopp / City Kickboxing
  9. William Ferreira Dias / Clube Feijao
  10. Song Ryong Jo / DCS
  11. Oliver Kamari / Gracie Barra
  12. David Francis / Gracie Humaita
  13. Sami-nizar Baki / Gracie Humaita Sydney
  14. Keller Locke-Sodhi / Grappling Education
  15. Zheng-Kai Huang / Hsinchu BJJ
  16. Dasta Karassayev / Kazakhstan Top Team
  17. Dauren Yermekov / Kazakhstan Top Team
  18. Islam Kokurkhoyev / Kazakhstan Top Team
  19. Magomed Tsakayev / Kazakhstan Top Team
  20. Temirzhan Tulebayev / Kazakhstan Top Team
  21. Yelteres Nurzhanov / Kazakhstan Top Team
  22. Paul Stolyar / Southside BJJ
  23. Hai Zheng / UCA-SWMA
  24. Shinnosuke Oba / Paraestra Tokyo
  25. Yusaku Fujisawa / Zendokai Koganei Dojo
  26. Takuya Wada / FREE
  • MALE -98.9kg
  1. Hyun Woo Kim / 10th Planet Jiu Jitsu
  2. Oliver Smith / Absolute MMA
  3. Achilleus Ralli / Arete Nova uniao Thailand
  4. Bela Gaal / Bodyfit Jiu Jitsu
  5. Grant Buchan / Combatroom Jiu Jitsu
  6. Isi Fitikefu / Gracie Humaita
  7. Jacob Malkoun / Gracie humaita
  8. Robert John Whittaker / Gracie Smeaton Grange
  9. Harry Grech / IgorMMA
  10. Bekir Bariyev / Kazakhstan Top Team
  11. Zaid Sad Sami / Knights jj academy
  12. Motomasa Christopher Isogaya / MARTIAL ARTS GYM FCY’S
  13. Yukiyasu Ozawa / TEAM-KAZE
  14. Kazuyoshi Minami / Paraestra Higashiosaka
  15. Kenichi Nakayama / Paraestra Hachioji
  • MALE +99kg
  1. Denis Roberts / Caio Terra Academy
  2. Daniel Schuardt / Empire MMA
  3. Ooi Yun Leong Nicholas / Gracie Barra Singapore
  4. Satoshi Tachibana / GSB Toyohashi
  5. Manas Kozhakov / Kazakhstan Top Team
  6. Masur Makhmakhano / Kazakhstan Top Team
  7. Tolegen Kumarov / Kazakhstan Top Team
  8. Kento Hirano / Tri-Force Jiu-Jitsu Academy
  9. Hideki Sekine / Bonsai Jiu-Jitsu
  • FEMALE -60kg
  1. Natalie Frankcombe / 10th Planet Jiu Jitsu
  2. Pippa Shaw / Absolute MMA
  3. Janice Yee / Boxing Works
  4. Olivia Kett / Broz Jiu Jitsu
  5. Mika Arai / MIBURO
  6. Margot Ciccarelli / Unity Jiujitsu
  7. Rikako Yuasa / Paraestra Shinagawa
  8. Mina Kurobe / Master Japan TOKYO
  9. Kazuko Sakamoto / Imnari Jiu-Jitsu
+