Past Events & Results

ADCC NORWAY OPEN 2018

Apr
21
2018

ADCC NORWAY OPEN 2018

ADCC Submission Fighting Norway Open Championship

Organized By: ADCC NORWAY

Vulkan Arena, Vulkan 26, 0175 Oslo, Norway, Norway

ADCC NORWAY OPEN 2018

OFFICIAL RESULTS

  • BOYS 11-14 YEARS / BEGINNER / -40 KG
    1. LUCAS SKOGSRUD – NORWAY (Mudo Gym Ulsrud MONKEY JITS)
    2. SIGURD HØGHAUG-WESTERN – NORWAY (kimura- NORWAY)
  • BOYS 11-14 YEARS / BEGINNER / -50 KG
    1. FELIX WARGLOO – SWEDEN (Föreningen Hilti Fightcenter Uppsala HILTI BJJ)
    2. DANIEL NGUYEN – NORWAY (Roger Gracie Academy Oslo)
    3. VETLE UNDRUM – NORWAY (Larvik Kampsport)
  • BOYS 11-14 YEARS / BEGINNER / +55 KG
    1. LARS DOMSICH – AUSTRIA (KaiGym Vienna)
    2. BASTIAN LISLERUD – NORWAY (Halden combat academy)
  • BOYS 15-17 YEARS / BEGINNER / -55 KG
    1. EINAR ELLEFSRUD – NORWAY (kimura- NORWAY)
    2. STEIN-KRISTIAN NIKOLAISEN – NORWAY (Novus Academy FRONTLINE)
  • BOYS 15-17 YEARS / BEGINNER / -60 KG
    1. SAID ZAKRIEV – NORWAY (Roger Gracie Academy Oslo ROGER GRACIE)
    2. SANDER STØRE – NORWAY (Gym ILA ALvaro Ribeiro RIBEIRO JIUJITSU)
  • BOYS 15-17 YEARS / BEGINNER / -65 KG
    1. VICTOR BENTSON ERIKSEN – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
    2. JONAS TYSKEBERGET – NORWAY (Victus MMA – NG Hedmark)
    3. CHRISTOFFER AAMODT KARLSEN – NORWAY (Next Generation MMA Fredrikstad)
  • BOYS 15-17 YEARS / BEGINNER / -75 KG
    1. MAGNUS SCHEA – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
    2. KRISTOFFER DAHLSTRØM – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
    3. SYVER MEHUS – NORWAY (Roger Gracie Academy Oslo ROGER GRACIE)
  • WOMEN (+18 YR) / BEGINNER / -55,0 KG
    1. VICTORIA PAULSEN – NORWAY (Spartacus Mma)
    2. SANDRA BERGE – NORWAY (MMA Trondheim BJJ)
    3. ANNETTE NGUYEN – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
  • WOMEN (+18 YR) / BEGINNER / -60,0 KG
    1. OLGA TIMOSHENKO – UKRAINE (Florø Grappling)
    2. CHRISTINA PAULSEN – NORWAY (Spartacus Mma)
    3. HELENE SOLENG LYNGMO – NORWAY (TKS Jiu Jitsu ZENITH)
  • WOMEN (+18 YR) / BEGINNER / -65,0 KG
    1. SILJE WAHL – NORWAY (Sarpsborg chi)
    2. LINDA BIRKELY – NORWAY (Hønefoss Fight Gym)
    3. TOVE OLAUSSEN FREEMAN – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
  • WOMEN (+18 YR) / BEGINNER / +70,0 KG
    1. METTE KRISTOFFERSEN – NORWAY (Roger Gracie Academy Oslo ROGER GRACIE)
    2. CARLOTTA VOLLMAR – GERMANY (Ås kampsport)
    3. NORA MELBYE – NORWAY (Grimstad Grappling Camp; MMA)
  • WOMEN (+18 YR) OPEN / BEGINNER
    1. SILJE WAHL – NORWAY (Sarpsborg chi)
    2. OLGA TIMOSHENKO – UKRAINE (Florø Grappling)
    3. BERIT PILSKOG HADDAL – NORWAY (Varg Kampsport og Fitness)
  • WOMEN (+18 YR) / INTERMEDIATE / -60,0 KG
    1. CELINE BJERGA – NORWAY (kimura- NORWAY)
    2. CECILIE BJØRNØY – NORWAY (Aalesund Brazilian Jiu juitsu BJJ GLOBETROTTER)
    3. FRØYDIS SPILLUM – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
  • WOMEN (+18 YR) / INTERMEDIATE / -65,0 KG
    1. IVANA SIRIC – CROATIA (GF Team)
    2. MARIA ANDRESEN – NORWAY (MMA Trondheim BJJ)
    3. SIV HEGE FREDHEIM – NORWAY (Bergen Grappling BJJ GLOBETROTTER)
  • WOMEN (+18 YR) / INTERMEDIATE / -70,0 KG
    1. KRISTINE ANDREASSEN – SWEDEN (Kingpin Grappling Academy IF CHECKMAT)
    2. DUYEN TRAN – NORWAY (Team Trondheim Bjj ROY HARRIS BJJ)
    3. CAROLINE LØVHAUG HARRISON – NORWAY (Oslo Kampsportklubb YOGUI BJJ)
  • WOMEN (+18 YR) / INTERMEDIATE / +70,0 KG
    1. ELLISIV BØE – NORWAY (10th Planet Jiu Jitsu Bergen 10THPLANET JJ)
    2. ELEONORE BYRLÉN – SWEDEN (Kaisho Kampsportklubb TEAM CARVALHO)
  • WOMEN (+18 YR) OPEN / INTERMEDIATE
    1. ELIN SALOMONSSON – SWEDEN (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
    2. KRISTINE ANDREASSEN – SWEDEN (Kingpin Grappling Academy IF CHECKMAT)
    3. DUYEN TRAN – NORWAY (Team Trondheim Bjj ROY HARRIS BJJ)
  • WOMEN (+18 YR) / PROFESSIONAL / -65,0 KG
    1. VERONICA MACEDO – VENEZUELA (Cens Academy RIBEIRO JIUJITSU)
    2. JANE SOODLA – ESTONIA (SBG Estonia SBG – STRAIGHT BLAST GYM)
  • WOMEN (+18 YR) OPEN / PROFESSIONAL
    1. VERONICA MACEDO – VENEZUELA (Cens Academy RIBEIRO JIUJITSU)
    2. JANE SOODLA – ESTONIA (SBG Estonia SBG – STRAIGHT BLAST GYM)
  • MEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULTS / -60 KG
    1. JON VETLE FURUHEIM – NORWAY (Roger Gracie Academy Oslo FELIPE MOTA)
    2. KAUNG HTET SAN – MYANMAR (Aalesund Brazilian Jiu juitsu BJJ GLOBETROTTER)
    3. PRINCE KHALIL – NORWAY)
  • MEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULTS / -65 KG
    1. SHAMIL KHUMPAROV – NORWAY (kimura- NORWAY)
    2. ALI ABBAS – NORWAY (GF Team- NORWAY ( Sandefjord GF TEAM)
    3. ANOUAR ESSEKKOURI – NORWAY (Frontline Academy Oslo BRAZILIAN TOP TEAM)
  • MEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULTS / -70 KG
    1. SEYAMAND RIDA – NORWAY (kimura- NORWAY)
    2. TOMMY BERGE – NORWAY (kimura- NORWAY)
    3. MORTEN ARBORG – NORWAY (Varg Kampsport og Fitness)
  • MEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULTS / -76 KG
    1. KEHN CHRISTIAN ANDERSEN – NORWAY (Next Generation MMA Fredrikstad)
    2. ESPEN ANDREAS GADE LARSEN – NORWAY (KIMURA)
    3. EVEN HØIFØDT – NORWAY (Larvik Kampsport)
  • MEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULTS / -83 KG
    1. NOAH MITAEV – NORWAY (Hønefoss Fight Gym)
    2. SCOTT MORRIS – NORWAY (Roger Gracie Academy Oslo ROGER GRACIE)
    3. TRYM ELVSVEBAKKEN – NORWAY (kimura- NORWAY)
  • MEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULTS / -91 KG
    1. JOHN BERNHARD LUNDE – NORWAY (gfteam stavanger mma GF TEAM)
    2. TOR ÅSMUND GRØSLE – NORWAY (Arendal BJJ)
    3. GØRAN KNUTSEN – NORWAY (Oksa MuayThai & MMA)
  • MEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULTS / -100 KG
    1. JON NILSEN – NORWAY (Ordentlig gym TEAM CARVALHO)
    2. MARTIN FAGELUND – NORWAY (Frontline Academy Drammen FRONTLINE)
    3. MAGNUS SVENNEVIG – NORWAY (Grimstad Grappling and MMA)
  • MEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULTS / +100 KG
    1. KEVIN BERG TINGLUM – NORWAY (MMA Trondheim BJJ)
    2. HENRIK WILLIS LUNDEGÅRD – NORWAY (Florø Grappling)
    3. KAMIL KALDUNSKI – POLAND (BERSERKERS TEAM BRASA)
  • MEN +18 YEARS OPEN – 76 / BEGINNER / ADULTS / -76 KG
    1. SEYAMAND RIDA – NORWAY (kimura- NORWAY)
    2. PAULIUS CEBATARAUSKAS – LITHUANIA (Larvik Kampsport)
    3. JOHAN BRACHT – GERMANY (ICON JIU JITSU TEAM SUISSE)
  • MEN +18 YEARS OPEN +76 / BEGINNER / ADULTS
    1. ALESSANDRO PRATELLI – ITALY (AP)
    2. TRYM ELVSVEBAKKEN – NORWAY (kimura- NORWAY)
    3. KEVIN BERG TINGLUM – NORWAY (MMA Trondheim BJJ)
  • MEN +18 YEARS / INTERMEDIATE / ADULTS / -65 KG
    1. HAAKON HAUSEVIK – NORWAY (Grimstad Grappling and MMA)
    2. CHRISTER ALFHEIM – NORWAY (kimura- NORWAY)
    3. GABRIEL GRØNÅS – NORWAY (Kimura)
  • MEN +18 YEARS / INTERMEDIATE / ADULTS / -70 KG
    1. SHAMAD ALIEV – NORWAY (Roger Gracie Academy Oslo ROGER GRACIE)
    2. SHAWN MUNIR – NORWAY (Roger Gracie Academy Oslo ROGER GRACIE)
    3. PETTER TOTORP – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
  • MEN +18 YEARS / INTERMEDIATE / ADULTS / -76 KG
    1. DAVID TRIVINO – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
    2. HÅKON KOREN – NORWAY (kimura- NORWAY)
    3. ESPEN VISNES – NORWAY (10th Planet Jiu Jitsu Bergen 10THPLANET JJ)
  • MEN +18 YEARS / INTERMEDIATE / ADULTS / -83 KG
    1. ANZOR SERBIEV – NORWAY (kimura- NORWAY)
    2. KRISTOFFER GUNDERSEN – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
    3. JØRGEN INDSETVIKEN – NORWAY (Hønefoss Fight Gym)
  • MEN +18 YEARS / INTERMEDIATE / ADULTS / -91 KG
    1. JONAS KIERNAN – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
    2. KEN STORNES – NORWAY (Victus MMA – NG Hedmark)
    3. KRISTIAN LAPSLEY – NORWAY (Sarpsborg chi)
  • MEN +18 YEARS / INTERMEDIATE / ADULTS / -100 KG
    1. ESKILD MAGNUSSEN – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
    2. ANDREAS AAMODT – NORWAY (Grimstad Grappling and MMA)
    3. ANDREW WALSH – UNITED KINGDOM (Next Generation Liverpool)
  • MEN +18 YEARS / INTERMEDIATE / ADULTS / +100 KG
    1. SZYMON CIERACH – POLAND (GF Team GF TEAM)
    2. ALF INGE MESTRE – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
    3. ENDRE DRIVENES – NORWAY (OXY RGA FELIPE MOTA)
  • MEN +18 YEARS OPEN – 76 / INTERMEDIATE / ADULTS / -76 KG
    1. TIAN OLSEN – NORWAY (MMA Trondheim BJJ)
    2. ESPEN VISNES – NORWAY (10th Planet Jiu Jitsu Bergen 10THPLANET JJ)
    3. EIRIK FLATEN – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
  • MEN +18 YEARS OPEN +76 / INTERMEDIATE / ADULTS
    1. ESKILD MAGNUSSEN – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
    2. ERLING BÅRDSEN – NORWAY (OXY RGA FELIPE MOTA)
    3. SULUMBEK ARSAMAKOV – NORWAY (Vadsø Atletklubb)
  • MEN +18 YEARS / INTERMEDIATE / MASTERS 35+ / -76 KG
    1. TOMASZ SWIDERSKI – POLAND (Frontline Academy Bergen FRONTLINE)
    2. PAUL MAHIOUT – NORWAY (10th Planet Jiu Jitsu Bergen 10THPLANET JJ)
  • MEN +18 YEARS / PROFESSIONAL / ADULTS / -65 KG
    1. PHAT CHAU – UNITED STATES (Next Generation Fredrikstad)
    2. ANDERS RØNNINGEN – NORWAY (Frontline Academy Drammen FRONTLINE)
  • MEN +18 YEARS / PROFESSIONAL / ADULTS / -70 KG
    1. OMAR YAMAK – ICELAND (Mjölnir MJÖLNIR)
    2. EIVIND JOHANSEN – NORWAY (kimura- NORWAY)
    3. FREDRIK SJØLIE – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
  • MEN +18 YEARS / PROFESSIONAL / ADULTS / -76 KG
    1. GREG GRIGAR – UNITED STATES (Next Generation Fredrikstad)
    2. RALF CARNEBORN – SWEDEN (Nacka Dojo IF DYNAMIX)
    3. VALENTIN FELS CAMILLERI – FRANCE (Mjölnir MJÖLNIR)
  • MEN +18 YEARS / PROFESSIONAL / ADULTS / -83 KG
    1. RICHARD RUD – NORWAY (Roger Gracie Academy Oslo ROGER GRACIE)
    2. CARL-ERIK HØYUM – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
    3. KHALED LAALLAM – SWEDEN (Klubb Concrete JiuJitsu Tyresö TEAM CONCRETE)
  • MEN +18 YEARS / PROFESSIONAL / ADULTS / -91 KG
    1. VEGARD RANDEBERG – NORWAY (Herjer MMA)
    2. SAMUEL KVARZELL – SWEDEN (Prana Jiu Jitsu klubb CHECKMAT)
    3. TORBJÖRN LUNDÉN – SWEDEN (Valhalla Jiu Jitsu IF DYNAMIX)
  • MEN +18 YEARS / PROFESSIONAL / ADULTS / -100 KG
    1. HALLDÓR VALSSON – ICELAND (Mjölnir MJÖLNIR)
    2. ISMAR BLAGOJE – NORWAY (Roger Gracie Academy Oslo ROGER GRACIE)
    3. CHRIS JONES – UNITED KINGDOM (Exeter BJJ)
  • MEN +18 YEARS OPEN – 76 / PROFESSIONAL / ADULTS / -76 KG
    1. OMAR YAMAK – ICELAND (Mjölnir MJÖLNIR)
    2. HUSSEIN ABBAS-ZADE – NORWAY (Frontline Academy Oslo BRAZILIAN TOP TEAM)
    3. ANDERS RØNNINGEN – NORWAY (Frontline Academy Drammen FRONTLINE)
  • MEN +18 YEARS OPEN +76 / PROFESSIONAL / ADULTS
    1. HALLDÓR VALSSON – ICELAND (Mjölnir MJÖLNIR)
    2. KASPER LARSEN – DENMARK (SIAM DESTROYER TEAM)
    3. PAWEL KUCHARSKI – POLAND (Frontline Academy Drammen FRONTLINE)
  • MEN +18 YEARS / PROFESSIONAL / MASTERS 40+ / +100 KG
    1. JAN KÅRE UNDRUM – NORWAY (Larvik Kampsport)
    2. MIKHAEL JANSSON – SWEDEN (För. Stenungsunds Kampsportsakademi DYNAMIX)
  • #1 SUPERFIGHT / PHAT CHAU VS HUSSEIN ABBAS ZADE / -65KG
    1. HUSSEIN ABBAS-ZADE – NORWAY (Frontline Academy Oslo BRAZILIAN TOP TEAM)
    2. PHAT CHAU – UNITED STATES (Next Generation Fredrikstad)
  • #2 SUPERFIGHT / EVA-MY PERSSON VS MAGGA AASE / -62KG
    1. EVA-MY PERSSON – SWEDEN (Nacka Dojo IF DYNAMIX)
    2. MAGGA AASE – NORWAY (Roger Gracie Academy Oslo FELIPE MOTA)
  • #3 SUPERFIGHT / GREG GRIGAR VS THOMAS HYTTEN / -73KG
    1. GREG GRIGAR – UNITED STATES (Next Generation Fredrikstad)
    2. THOMAS HYTTEN – NORWAY (Oslo Fight Center)
  • Best Team: Frontline Academy Oslo

PHOTOS

+