Past Events & Results

ADCC INDIA NATIONALS 2020

Feb
23
2020

ADCC INDIA NATIONALS 2020

ADCC INDIA NATIONALS 2020

Organized By: ADCC India

Center map
Traffic
Bicycling
Transit

DLF Avenue Mall, Saket District Centre, District Centre, Sector 6, Pushp Vihar, New Delhi, Delhi, India

OFFICIAL RESULTS

  • Professional Male: -65.9kg
    1. Rohit Vasudevan, Institute of Jiu Jitsu
    2. Arnav Ailawadi, Warriors Cove MMA
    3. Shaun Loyal, Warriors Cove MMA
  • Professional Male: -76.9kg
    1. Rachit Tyagi, Crosstrain Fight Club
    2. Kota Prashanth, Four Pillars
    3. Peeyush Pandey, Institute of Jiu Jitsu
  • Professional Male: -87.9kg
    1. Devesh Thakur, Institute of Jiu Jitsu
    2. Prajwal K.G, Kimura Martial Arts and Fitness
  • Professional Male Absolute
    1. 1Ashwin Hoon, Warriors Cove MMA
    2. Debojit Dasgupta, Institute of Jiu Jitsu
    3. Devesh Thakur, Institute of Jiu Jitsu
  • Beginner Male: -55kg
    1. Arjun Pundir, Crosstrain Fight Club
    2. Shiven Khanna, Crosstrain Fight Club
    3. Shabad Agnihotri, Parakram
  • Beginner Male: -60kg
    1. Shivansh Nautiyal, Crosstrain Fight Club
    2. Derick Daniel, Reign Mixed Martial Arts
    3. Hiyansh Bodh, Crosstrain Fight Club
  • Beginner Male: -65kg
    1. Sahil Rana, Indian Top Team Fight Club
    2. Sahil Tyagi, Crosstrain Fight Club
    3. Ram Prajapati, Indian Top Team Fight Club
  • Beginner Male: -70kg
    1. Abhimanyu Chadha, Crosstrain Fight Club
    2. Ankit Gulstaya
    3. Abhinav Choudhary, Crosstrain Fight Club
  • Beginner Male: -76kg
    1. Rayyan Butt, Team Relentless
    2. Eshu Sharma, Crosstrain Fight Club
    3. Shubham Pandey, Lions MMA/Cross-functional Gym
  • Beginner Male: -83kg
    1. Kunal Yadav, UFC Gym India
    2. Viraj Baswana, Warriors Cove MMA
    3. Madhav Tripathi
  • Beginner Male: -91 kg
    1. Sahil Dahiya, Team Relentless
    2. Renjith Mohandas, Rama Reddy Mixed Martial Arts
    3. Varun Kumar
  • Beginner Male: +91kg
    1. Jay Baghel, Crosstrain Fight Club
    2. Ujwal Shetty, Superhuman Gym
    3. Simardeep Pama
  • Beginners Male Absolute
    1. Sahil Dahiya, Team Relentless
    2. Rayyan Butt, Team Relentless
    3. Renjith Mohandas, Rama Reddy Martial Arts
  • Intermediate Male: -55kg
    1. Biwarup Gupta, Crosstrain Fight Club
    2. Guru Prasad Khandre, Institute of Jiu Jitsu
    3. Swaminathan Suresh, Top Champions Academy
  • Intermediate Male: -60kg
    1. Anand Sharma, Crosstrain Fight Club
    2. Rahil Ahmed, Institute of Jiu Jitsu
    3. Anindya Sarkar Roy, Institute of Jiu Jitsu
  • Intermediate Male: -65kg
    1. Rajeev Jha, Crosstrain Fight Club
    2. Nihaal Joseph, Institute of Jiu Jitsu
    3. Reuben Jacob, Institute of Jiu Jitsu
  • Intermediate Male: -70Kg
    1. Syed Rufaid Qadri, Institute of Jiu Jitsu
    2. Avinash Natarajan, Institute of Jiu Jitsu
    3. Manu Krishna Murthy, Institute of Jiu Jitsu
  • Intermediate Male: -76Kg
    1. Zorawar Bhati, Warriors Cove MMA
    2. Zain M N Institute of Jiu Jitsu
    3. Gaurav Kamble, Lions MMA and Cross-functional Gym
  • Intermediate Male: -83kg
    1. Pulkit Vikram, Warriors Cove MMA
    2. Krishna Prakash, Warriors Cove MMA
  • Intermediate Male: +83kg
    1. Gurkaran Singh, Indian Top Team
    2. Likith Kumar, Institute of Korean Martial Arts
    3. Rohit Singh, Institute of Jiu Jitsu
  • Intermediate Male Absolute
    1. Zorawar Bhati, Warriors Cove MMA
    2. Rahul Thapa, Warriors Cove, MMA
    3. Zain M N, Institute of Jiu Jitsu
  • Boy U12: -60kg
    1. Samridh Lohchab, Crosstrain Fight Club
    2. Neelakantan Renjith, Rama Reddy Martial Arts
    3. Angad R Jha, One Punch MMA
  • Boy U14: -65kg
    1. Krish Gupta, Crosstrain Fight Club
    2. Rishab Mondal, Lions MMA and Crossfunctional Gym
  • Boy U18: -55kg
    1. Rohit Patil, Lions MMA and Crossfunctional Gym
    2. Raashik Saraf, Combat Clan
    3. Anurag Anurag, Crosstrain Fight Club
  • Girl U18: -50Kg
    1. Jyoti Riamuk, Crosstrain Fight Club
    2. Swathi Singh Makhan, Warrior Combat Sports
  • Women Beginners: -50kg
    1. Anwesha Deb, Crosstrain Fight Club
    2. Aashu Singh, Institute of Jiu Jitsu
    3. Vaishnavi Yadav, Warriors Combat Sports
  • Women Beginners: -55kg
    1. Aliya Sharieff, Institute of Jiu Jitsu
    2. Reshma Kadam, Tapout Zone
    3. Anindita Santra, Crosstrain Fight Club
  • Women Beginners: -60kg
    1. Mankomal Kaur, Indian Top Team Fight Club
    2. Sahiba Katyal, Crosstrain Fight Club
    3. Sneha Sawant, Ignition Combat Sports
  • Women Beginners: +60kg
    1. Kirti Chauhan, Superhuman Gym
    2. Kavyanjali Dhanavath, Warriors Combat Sports
  • Women Beginners Absolute
    1. Anwesha Deb, Crosstrain Fight Club
    2. Aliya Sharieff, Institute of Jiu Jitsu
  • Women Intermediate Absolute
    1. Asha Badrinath, Institute of Jiu Jitsu
    2. Maryl Sebastian, Warriors Cove MMA
    3. Natasha Magendar, Institute of Jiu Jitsu
  • Women Intermediate: -50kg
    1. Asha Badrinath, Institute of Jiu Jitsu
    2. Maryl Sebastian, Warriors Cove MMA
    3. Natasha Magendar, Institute of Jiu Jitsu
  • Women Intermediate: -55kg
    1. Sankalita Chakraborty, Jiu Jitsu Ronins
    2. Amoolya Bhat, Institute of Jiu Jitsu
  • Women Intermediate: +65kg
    1. Tanu Shree, Crosstrain Fight Club
    2. Sony Singh, Warriors Combat Sports
  • Kids Superfight
    1. Samridh Lohchab, Crosstrain Fight Club
    2. Urvashi, Menon, Institute of Jiu Jitsu
  • Best Team:
    Crosstrain Fight Club
    Organizer: ADCC India

PHOTOS

Scroll To Top +