Past Events & Results

ADCC FINLAND NATIONAL 2019

Dec
21
2019

ADCC FINLAND NATIONAL 2019

ADCC FINLAND NATIONAL 2019

Organized By: ADCC Finland

Center map
Traffic
Bicycling
Transit

Hervannan vapaa-aikakeskus, Lindforsinkatu 5, 33720 Tampere, Finland

OFFICIAL RESULTS

  • Men Pro -65,9
    1. Arttu Virtala, Tampereen Jujutsukoulu
    2. Mikael Silander, Sports Academy No.1
    3. Tuomas Grönvall, Sports Academy No. 1
    4. Ismo Manninen, MMA Team 300
  • Men Pro -76,9
    1. Matias Pahkala, Oulun Kamppailuklubi
    2. Renne Kuusisto, Oulun Kamppailuklubi
    3. Kristian Juoperi, MMA Team 300
    4. Oskari Auvinen, Helsingin Itsepuolustuskoulu
  • Men Pro -98,9
    1. Riku Urholin, Porin Kamppailu-urheilukeskus
    2. Otto Kuikka, Helsingin Paini-Miehet
    3. Mattias Kasurinen, Sports Academy No.1
    4. Miro Pentti, Submission INC
  • Men Pro -87,9
    1. Miika Suvanto, Finnfighters Gym
    2. Joonas Uusi-Autti, Jyväskylän Fight Club
    3. Pyry Sulonen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
    4. Oliver Elomaa, Submission INC
  • Men Pro +99
    1. Heikki Jussila, Helsingin Paini-Miehet
    2. Onni Kauppinen, Skeletor Wrestling
    3. Akseli Kaasalainen, MMA Vantaa
    4. Matias Anttila, Finnfighters Gym
  • Women Pro -60
    1. Taru Laitinen, MMA Team 300
    2. Inka Räty, MMA Lappeenranta
    3. Tiia Kohtamäki, GB Gym
  • Women Pro +60
    1. Maiju Suotama, MMA Imatra
    2. Pauliina Paasi, Sports Academy no. 1
    3. Hanna Santavuori, Finnfighters Gym
  • Men Master -76,9
    1. Aleksandr Keinänen, Loop Jiu-Jitsu
    2. Aleksi Kainulainen, Finnfighters Gym
    3. Kimmo Nieminen, Sisu Gym
    4. Jani Meriläinen, MMA Team 300
  • Men Master -87,9
    1. Erkka Pehkonen, Tampereen Jujutsukoulu
    2. Teemu Ovaska, MMA Team 300
    3. Kari Päivinen, Sisu Gym
    4. Ari Ylipalo, Tapanilan Erän jujutsu
  • Men Master -98,9
    1. Jarmo Olmala, Vieskan Voima
    2. Ari Kangas, Polar Jiu Jitsu Team
    3. Pauli Takanen, Vieskan Voima
    4. Janne Toivanen, Sisu Gym
  • Women Master -60
    1. Heidi Haraholma, MMA Team 300
    2. Karoliina Niiranen, Vieskan Voima
    3. Maria Niemelä, Sports Academy No1
  • Men Intermediate -60
    1. Akseli Ilkka, MMA Team 300
    2. Nikita Talja, Espoon Kehähait
    3. Nicolas Holm, ippon Loimaa
  • Men Intermediate -70
    1. Ariel Cohen, MMA Team 300
    2. Rasmus Myllylä, Barreto Helsinki
    3. Harri Eho, Heracles
    4. Roope Tuomi, Finnfighters Gym
  • Men Intermediate -76
    1. Niko Aikonen, MMA Joensuu
    2. Oskari Stenholm, MMA Team 300
    3. Eemil Kurhela, RNC Sport Club
    4. Jukka Knuutinen, MMA Team 300
  • Men Intermediate -83
    1. Juhani Nordman, Helsingin Paini-Miehet
    2. Kasperi Elomaa, Tampereen Jujutsukoulu
    3. kare-petteri Rintala, Espoon Kehähait
    4. Tero Keränen, Sisu Gym
  • Men Intermediate -100
    1. Antti Jokinen, Vieskan Voima
    2. Niko Eronen, Sisu Gym
    3. Max Westerlund, Espoon Kehähait
    4. Joona Heino, Jyväskylän Fight Club
  • Men Intermediate +100
    1. Aleksi Luhtanen, Lahden Kamppailulajikeskus
    2. Henri Jordman, Helsingin Paini-Miehet
  • Women Intermediate -55
    1. Jenna Horto, GB Gym
    2. Aino Kartela, MMA Team 300
  • Women Intermediate -60
    1. Suvi-Maria Toivonen, MMA Team 300
    2. Maria Niemelä, RNC Sport Club
    3. Julia Nokelainen, Finnfighters Gym
    4. Johanna Salo, Heracles
  • Men Beginner -65
    1. Mikael Toivola, Loop Jiu-Jitsu
    2. Juuso Renfors, Ippon Loimaa
    3. Eemeli Karkamo, Ahjo Training Center
    4. Markus Myllymäki, Oulun Kamppailuklubi
  • Men Beginner -70
    1. Sebastian Sonntag, Sports Academy No.1
    2. Kalle Marjoniemi, MMA Team 300
    3. Tomi Puurunen, RNC Sport Club
    4. Olli Sahlberg, GB Gym
  • Men Beginner -76
    1. Ukko Pelkonen, Oulun Kamppailuklubi
    2. Henri Piirainen, Skeletor Wrestling
    3. Markus Sundelin, MMA Team 300
    4. Markus Saari, Oulun Kamppailuklubi
  • Men Beginner -83
    1. Arian Hamshar, Oulun Kamppailuklubi
    2. Oskar Lindén, BJJ Vaasa
    3. Tuomas Tuovinen, MMA Kuopio
    4. Niko Kaikkonen, Crest – Professional Fighting Center
  • Men Beginner -91
    1. Sakari Lindqvist, Porin Kamppailu-urheilukeskus
    2. Mikko Matikainen, Kachi-Kan ry
    3. Joonas Kaunisto, Tampereen Jujutsukoulu
    4. Joonas lamminen, MMA Kotka
  • Men Beginner +100
    1. Erkki Pekkanen, Ippon Loimaa
    2. Santeri Saksa, Submission inc. Tampere
    3. Niko Koirikivi, Vieskan Voima
    4. Mikael Salonen, Sports Academy No.1
  • Women Beginner -55
    1. Minja Lehtinen, Combat Society
    2. Lotta Latvala, Oulun Kamppailuklubi
    3. Mea Kuukka, RNC Sport Club
    4. Heli Romppainen , Sisu Gym
  • Women Beginner -60
    1. Noora Virkkunen, Sisu Gym
    2. Karita Laaksonen, MMA Kuopio
    3. Sanni Särkkä, MMA Kuopio
    4. Peppi Paananen, BJJ Vaasa
  • Women Beginner +65
    1. Sanni-Mari Käkilehto, Oulun Kamppailuklubi
    2. Anna-Kaisa Riitijoki, Ahjo Training Center
    3. Martta Koiranen, MMA Team 300
  • Best Team:
    MMA 300
  • Organizer:
    ADCC Finland

PHOTOS

Scroll To Top +