ADCC US Nationals 2016 – Results

ADCC US Nationals 2016 JuneADCC Submission Fighting
USA Championship – Nationals
Saturday, June 11, 2016
WV State University, Charleston, WV USA

COMPETITION RESULTS

Professional
Male:

-65.9kg

  1. Nick Schafer (Steel City MA)
  2. Rob Hileman (Leverage/DeBlass)
  3. Jeff Offak (Griffonrawl)

-76.9kg

  1. Gary Gioni – (Steady Pressure)
  2. Steven Friedman – (RABJJ)
  3. Paul Riley (Carlson Gracie)

-87.9kg

  1. Dave G
  2. Matt Shafer (The Academy)
  3. James Mogollon (NGSF/ATT)

-98.9kg

  1. Dante Rivera (Ricardo Almeida)
  2. Noah DeVore (Academy Underground)
  3. Kevin Sniff (Westside MMA)

+99kg

  1. David Grayson (Westside MMA)
  2. Luca Carol (Steel City Martial Arts)
  3. Isaac Fine (Lucas Lepri BJJ)

Men’s Absolute

  1. Tom DeBlass (OCBJJ/Ricardo Almeida)
  2. Isaac Rehner (Beta)
  3. Gary Gioni (Beta)

Female:
-60kg

  1. Amanda Leve (Ricardo Almeida)
  2. Charity Walker (Rubao Carioca)
  3. Amanda Morgan (Butch Hiles BJJ)

Masters Advanced
Male:

-65.9kg – (Also added to Professional Adult Division)

  1. Miles Williams (Mannon BJJ)
  2. Jeff Offak (Griffonrawl)

-76.9kg

  1. Paul Riley (Carlson Gracie)
  2. Brian Backus (Elite)

-98.9kg

  1. Kevin Sniff (Westside MMA)
  2. Ryan Thomas (Berks County BJJ)

+99kg

  1. David Grayson (Westside MMA)
  2. Dante Rivera (Ricardo Almeida)
  3. Anthony Poor (Carlson Gracie)

Amateur Tournament

Men’s Intermediate

Male:

132.1lbs-143lbs

  1. Gannon Lang (Darcio Lira BJJ)
  2. Timothy Worley (Gracie Barra Knoxville)
  3. Eric Hable (Triangle BJJ)

143.1lbs-154lbs

  1. Clayton Sommers (edro Sauer Association)
  2. Matt Spaulding (Darcio Lira BJJ)
  3. Carlos Comancho (BETA)

154.1lbs-167lbs

  1. Brett Dodd Jr (Ryoma)
  2. Michael Haskett (Leverage/Tom DeBlass)

167.1lbs-183lbs

  1. Brent Walker (Ryoma)
  2. Shane Murphy (Butch Hiles BJJ)
  3. George Poor (BETA)

183.1lbs-200lbs

  1. Andre Almeida (Ricardo Almeida)
  2. Levi Golt (Tidewater BJJ)
  3. Logan Cook (Ribeiro BJJ)

200.1lbs-220lbs

  1. Logan Dye (Ryoma)
  2. Tyler Starcher (Dawghouse)

220+

  1. Jarson Warning (Elite Comat Sports)
  2. Logan Dye (Ryoma)
  3. Richard

220+ Extra

  1. Logan Dye (Ryoma)
  2. Michael Keeble

200.1lbs and above _Master

  1. Craig
  2. Timothy Worley (Gracie Barra Knoxville)
  3. Alexa Ishakov (Mike Moses)

Men’s Intermediate Absolute

  1. Brent Walker (Ryoma)
  2. Brett Dodd Jr (Ryoma)
  3. Jacob Mills (Body Armour)

Female Intermediate:

114.1 and Under

  1. Carlie Holestein (Ground Zero)
  2. Chelsea Henrie (Next Level)

114lbs+

  1. Amber Agee (Triangle)
  2. Nicole Ossman (Grappling House)
  3. Cathy Farrell (Next Level)

Female Intermediate Absolute

  1. Amber Agee (Triangle)
  2. Carlie Holstein (Ground Zero)
  3. Nicole Ossman (Grappling House)

Male Beginner:

132.1lbs-143lbs

  1. Cory Tacsik (Next Level)
  2. Adam Silvers (BETA)

143.1lbs-154lbs

  1. Dane Self (Liberty BJJ)
  2. Dennis Sesonsky (Leverage/Tom Deblass)

167.1lbs-183lbs

  1. Tucker Spruill (Tidewater BJJ)
  2. Eric Krapf (Gustavo Machado)
  3. Drew Stallings

210lbs+

  1. Riley McCormick
  2. Evan Null

220lbs+

  1. Riley McCormick
  2. Roman Nabiulin (Redzovix Jiu-Jitsu Acadamy)
  3. Anthony Parthemer (Leverage/Tom Deblass)

Men’s Beginner Absolute

  1. Craig Edmonson (Team James Clingerman)
  2. Dane Self (Liberty BJJ)
  3. Eric Krapf (Machado)

Masters Beginner

167.1lbs-183lbs

  1. Eric Krapf (Machado)
  2. Jason Sarino (LuizPalhares)

Female Beginner:

114.5lbs-128lbs

  1. Kaida Awen (Ribeiro Jiu_Jitsu)
  2. Meghan Williams (Renzo Gracie)
  3. Shannon Miller (Ryoma)

Women’s Beginner Absolute

  1. Kaia Awen (Ribeiro Jiu_Jitsu)
  2. Abigail Palmerton- (Independent)
  3. Shannon Miller (Ryoma)

Youth Divisions

Advanced Teen

16-17

  1. Jakob Kielb
  2. Evan Leve (Ricardo Almeida)
  3. Jonathan Kenny (Bullpen Fight Club)

13-15

  1. Jacob Smithson (Luiz Palharez)
  2. Brandon Bigelow (Rising Sun Zenith USA)
  3. Mickey Lundy (Leverage/DeBlass)

Advanced Kids

8-10

70.1lb-79lbs

  1. Taven Williams (Mannon BJJ)
  2. Christina Linn (Ribeiro BJJ)
  3. Brady Joling (Renzo Gracie)

Intermediate Teens

16-17

  1. Kenny Robison (Team Phoenix)
  2. Hunter Hill

13-15

  1. Mikey Lundy (Leverage/DeBlass)
  2. Chris Lambert (Butch Hiles BJJ)

Intermediate Kids

5-7

53lbs and Below

  1. Maddox Bryant (Top Flight)
  2. Zachary Shawver (Butch Hiles BJJ)

8-10

53.1lbs-62lbs

  1. Wyatt Lille (Renzo Gracie)
  2. Aiden Bean (Next Level)

62.1lbs-70lbs

  1. Wyatt Lillie (Renzo Gracie)
  2. Marcus Shawver (Butch Hiles BJJ)

70.1lbs-79lbs

  1. Marcus Shawver (Butch Hiles BJJ)
  2. Noah Green (Butch Hiles BJJ)
  3. Kasper Eads (Ground Zero Bridgeport)

11-12

88.1lbs-99lbs

  1. Corey Lilly (Leverage/DeBlass)
  2. Coleman Blair (Top Flight)

110.1lbs-121lbs

  1. Coleman Blair (Top Flight)
  2. Jacob Scipio (Butch Hiles BJJ)

Beginner

Kids

5-7

53lbs and Under

  1. Alessio Farrell (Next Level)
  2. Zachary Shawver (Butch Hiles BJJ)

8-10

53lbs and Below

  1. Kerri Mabon (Butch Hiles BJJ)
  2. Dylan Burkes (Butch Hiles BJJ)

53.1lbs-62lbs

  1. Brody Vance (Butch Hiles BJJ)
  2. Madeline Lytton (Butch Hiles BJJ)
  3. Dylan Burkes (Butch Hiles BJJ)

 

62lbs-70lbs

  1. Marcus Shawver (Butch Hiles BJJ)
  2. Cade Lytton (Butch HIles BJJ)

88.1lbs-99lbs

  1. Jackson Blair (Top Flight)
  2. Molly Payne (Butch Hiles BJJ)

 

Best Team: DeBlass /Almeida

 

Organizer: ADCC N.A / Butch Hiles