ADCC Minsk Open Cup 2017 – Results

ADCC MINSK OPEN CUP 2017
10 JUNE 2017
Adress: 55 Kalinovskogo Str.
Alexander Medved Wrestling Palace
Minsk, Belarus

Participating countries: Belarus, Russia, Poland, Turkmenistan, Kazakhstan
Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=fShv0WZ7okE
Photo report: http://www.grappling-belarus.com/gallery/photo?album=246623723

OFFICIAL RESULTS

BOYS/GIRLS (U-11)

Weight category – 30 kg

  1. Borisenko Artem, SC “Loudoun BJJ”, Belarus
  2. Komarov Zakhar, SC “Loudoun BJJ”, Belarus
  3. Stepantsov Daniil, SC “Loudoun BJJ”, Belarus

Weight category – 35 kg

  1. Sidorov Ivan, SC «Sambo», Russia
  2. Morozova Angelina, SC “Loudoun BJJ”, Belarus
  3. Dgebuadze Grigory, SC «Sambo», Russia

Weight category – 40 kg

  1. Kuznetsov Fedor, SC «Sambo», Russia
  2. Levashin Anis, SC “BUDO Association”, Belarus
  3. Lisitsky Daniil, SC “BUDO Association”, Belarus

Weight category – 45 kg

  1. Gabdrakhmanov Ian, SC “Loudoun BJJ”, Belarus
  2. Kholshchevnikov Yegor, SC “Loudoun BJJ”, Belarus
  3. Nikolayevich Egor, SC “BUDO Association”, Belarus

Weight category – 50 kg

  1. Igor Gorunov, SC “Loudoun BJJ”, Belarus
  2. Moroz Yegor, SC “Loudoun BJJ”, Belarus
  3. Demoukov Alexey, SC “Loudoun BJJ”, Belarus

Weight category + 50 kg

  1. Belim Dmitry, SC “BUDO Association”, Belarus
  2. Kuzmin Timur, SC “BUDO Association”, Belarus

BOYS/GIRLS (U-13)

Weight category – 35 kg

  1. Kukartsev Ilya, SC “BUDO Association”, Belarus
  2. Tolstik Artem, SC “BUDO Association”, Belarus
  3. Zhukovsky Ivan, SC “BUDO Association”, Belarus

Weight category – 40 kg

  1. Rogovoy Dmitri, SC “Loudoun BJJ”, Belarus
  2. Horny Artem, SC “Loudoun BJJ”, Belarus
  3. Peterson Ulyana, SC “Mezit Top Team”, Belarus

Weight category – 50 kg

  1. Evgeny Basenkov, SC “Loudoun BJJ”, Belarus
  2. Kuznetsov Ivan, SC «Sambo», Russia
  3. Pavlyukovsky Yaroslav, SC “BUDO Association”, Belarus

Weight category + 55 kg

  1. Gapeenko Ilya, SC “Mezit Top Team”, Belarus
  2. Kuroptev Vlad, SC “Mezit Top Team”, Belarus
  3. Ivanov Maxim, SC Loudoun BJJ, Belarus

MEN CADETS (U-15)

Weight category – 55 kg

  1. Vasilchenko Maxim, SC “Loudoun BJJ”, Belarus
  2. Lapunov Vladislav, Sport School Novopolotsk, Belarus

Weight category – 65 kg

  1. Ilyin Ivan, SC “Loudoun BJJ”, Belarus
  2. Torgan Vladislav, SC “Mezit Top Team”, Belarus

Weight category + 70 kg

  1. Vladimir Vaitusenok, SC “Wargs”, Belarus
  2. Polozov Sergey, SC “Mezit Top Team”, Belarus

MEN JUNIORS (U-17)

Weight category – 65 kg

  1. Makarenko Fedor, SC “Volat”, Belarus
  2. Pavlovich Nikita, SC “Fight Club”, Belarus
  3. Pisaruk Vyacheslav, SC “BUDO Association”, Belarus

Weight category – 70 kg

  1. Risin Roman, SC “Loudoun BJJ”, Belarus
  2. Abramovich Evgeny, SC “Wargs”, Belarus

MEN BEGINNERS (18+)

Weight category – 65 kg

  1. Zakrevsky Evgeny, SC “Vale Tudo Bialystok”, Poland
  2. Baranov Artem, SC “Mezit Top Team”, Belarus
  3. Kopachev Oleg, SC “Mezit Top Team”, Belarus

Weight category – 76 kg

  1. Savitsky Andrey, SC “Mezit Top Team”, Belarus
  2. Gritskov Andrey, SC “Yavara”, Belarus
  3. Aksyonov Dmitry, Gomel, Belarus

Weight category – 91 kg

  1. Tomashevich Vadim, SC “Yavara”, Belarus
  2. Burkovskiy Ilya, SC “Holy Family”, Belarus
  3. Kulaga Maxim, SC “Holy Family”, Belarus

MEN PROFESSIONAL (18+)

Weight category – 65,9 kg

  1. Romanovets Roman, SC “Holy Family”, Belarus
  2. Lapitsky Vitaly, SC “Fight Club”, Belarus
  3. Tomashevich Konstantin, SC “BUDO Association”, Belarus

Weight category – 87,9 kg

  1. Lavrinenko Roman, SC «ROD», Russia
  2. Vasilevsky Mikhail, SC “Holy Family”, Belarus
  3. Alexey Danilyuk, SC «ROD», Russia

Weight category + 99 kg

  1. Sergey Savenkov, SC “Karate”, Belarus
  2. Jumaev Annageldi, SC “Warrior”, Belarus
  3. Nikolaenko Petr, SC “Karate”, Belarus

WOMEN (16+)

Weight category – 60 kg

  1. Feklistova Alina, Sports School №3, Bobruisk, Belarus

 

Organized by: ADCC BELARUS