ADCC Norway Open 2018 – Results

ADCC Submission Fighting
Norway Open Championship
21st of April 2018
Vulkanhallen, Oslo,- NORWAY

COMPETITION RESULTS

BOYS 11-14 YEARS / BEGINNER / -40 KG

  1. LUCAS SKOGSRUD – NORWAY (Mudo Gym Ulsrud MONKEY JITS)
  2. SIGURD HØGHAUG-WESTERN – NORWAY (kimura- NORWAY)

BOYS 11-14 YEARS / BEGINNER / -50 KG

  1. FELIX WARGLOO – SWEDEN (Föreningen Hilti Fightcenter Uppsala HILTI BJJ)
  2. DANIEL NGUYEN – NORWAY (Roger Gracie Academy Oslo)
  3. VETLE UNDRUM – NORWAY (Larvik Kampsport)

BOYS 11-14 YEARS / BEGINNER / +55 KG

  1. LARS DOMSICH – AUSTRIA (KaiGym Vienna)
  2. BASTIAN LISLERUD – NORWAY (Halden combat academy)

BOYS 15-17 YEARS / BEGINNER / -55 KG

  1. EINAR ELLEFSRUD – NORWAY (kimura- NORWAY)
  2. STEIN-KRISTIAN NIKOLAISEN – NORWAY (Novus Academy FRONTLINE)

BOYS 15-17 YEARS / BEGINNER / -60 KG

  1. SAID ZAKRIEV – NORWAY (Roger Gracie Academy Oslo ROGER GRACIE)
  2. SANDER STØRE – NORWAY (Gym ILA ALvaro Ribeiro RIBEIRO JIUJITSU)

BOYS 15-17 YEARS / BEGINNER / -65 KG

  1. VICTOR BENTSON ERIKSEN – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
  2. JONAS TYSKEBERGET – NORWAY (Victus MMA – NG Hedmark)
  3. CHRISTOFFER AAMODT KARLSEN – NORWAY (Next Generation MMA Fredrikstad)

BOYS 15-17 YEARS / BEGINNER / -75 KG

  1. MAGNUS SCHEA – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
  2. KRISTOFFER DAHLSTRØM – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
  3. SYVER MEHUS – NORWAY (Roger Gracie Academy Oslo ROGER GRACIE)

WOMEN (+18 YR) / BEGINNER / -55,0 KG

  1. VICTORIA PAULSEN – NORWAY (Spartacus Mma)
  2. SANDRA BERGE – NORWAY (MMA Trondheim BJJ)
  3. ANNETTE NGUYEN – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)

WOMEN (+18 YR) / BEGINNER / -60,0 KG

  1. OLGA TIMOSHENKO – UKRAINE (Florø Grappling)
  2. CHRISTINA PAULSEN – NORWAY (Spartacus Mma)
  3. HELENE SOLENG LYNGMO – NORWAY (TKS Jiu Jitsu ZENITH)

WOMEN (+18 YR) / BEGINNER / -65,0 KG

  1. SILJE WAHL – NORWAY (Sarpsborg chi)
  2. LINDA BIRKELY – NORWAY (Hønefoss Fight Gym)
  3. TOVE OLAUSSEN FREEMAN – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)

WOMEN (+18 YR) / BEGINNER / +70,0 KG

  1. METTE KRISTOFFERSEN – NORWAY (Roger Gracie Academy Oslo ROGER GRACIE)
  2. CARLOTTA VOLLMAR – GERMANY (Ås kampsport)
  3. NORA MELBYE – NORWAY (Grimstad Grappling Camp; MMA)

WOMEN (+18 YR) OPEN / BEGINNER

  1. SILJE WAHL – NORWAY (Sarpsborg chi)
  2. OLGA TIMOSHENKO – UKRAINE (Florø Grappling)
  3. BERIT PILSKOG HADDAL – NORWAY (Varg Kampsport og Fitness)

WOMEN (+18 YR) / INTERMEDIATE / -60,0 KG

  1. CELINE BJERGA – NORWAY (kimura- NORWAY)
  2. CECILIE BJØRNØY – NORWAY (Aalesund Brazilian Jiu juitsu BJJ GLOBETROTTER)
  3. FRØYDIS SPILLUM – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)

WOMEN (+18 YR) / INTERMEDIATE / -65,0 KG

  1. IVANA SIRIC – CROATIA (GF Team)
  2. MARIA ANDRESEN – NORWAY (MMA Trondheim BJJ)
  3. SIV HEGE FREDHEIM – NORWAY (Bergen Grappling BJJ GLOBETROTTER)

WOMEN (+18 YR) / INTERMEDIATE / -70,0 KG

  1. KRISTINE ANDREASSEN – SWEDEN (Kingpin Grappling Academy IF CHECKMAT)
  2. DUYEN TRAN – NORWAY (Team Trondheim Bjj ROY HARRIS BJJ)
  3. CAROLINE LØVHAUG HARRISON – NORWAY (Oslo Kampsportklubb YOGUI BJJ)

WOMEN (+18 YR) / INTERMEDIATE / +70,0 KG

  1. ELLISIV BØE – NORWAY (10th Planet Jiu Jitsu Bergen 10THPLANET JJ)
  2. ELEONORE BYRLÉN – SWEDEN (Kaisho Kampsportklubb TEAM CARVALHO)

WOMEN (+18 YR) OPEN / INTERMEDIATE

  1. ELIN SALOMONSSON – SWEDEN (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
  2. KRISTINE ANDREASSEN – SWEDEN (Kingpin Grappling Academy IF CHECKMAT)
  3. DUYEN TRAN – NORWAY (Team Trondheim Bjj ROY HARRIS BJJ)

WOMEN (+18 YR) / PROFESSIONAL / -65,0 KG

  1. VERONICA MACEDO – VENEZUELA (Cens Academy RIBEIRO JIUJITSU)
  2. JANE SOODLA – ESTONIA (SBG Estonia SBG – STRAIGHT BLAST GYM)

WOMEN (+18 YR) OPEN / PROFESSIONAL

  1. VERONICA MACEDO – VENEZUELA (Cens Academy RIBEIRO JIUJITSU)
  2. JANE SOODLA – ESTONIA (SBG Estonia SBG – STRAIGHT BLAST GYM)

MEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULTS / -60 KG

  1. JON VETLE FURUHEIM – NORWAY (Roger Gracie Academy Oslo FELIPE MOTA)
  2. KAUNG HTET SAN – MYANMAR (Aalesund Brazilian Jiu juitsu BJJ GLOBETROTTER)
  3. PRINCE KHALIL – NORWAY)

MEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULTS / -65 KG

  1. SHAMIL KHUMPAROV – NORWAY (kimura- NORWAY)
  2. ALI ABBAS – NORWAY (GF Team- NORWAY ( Sandefjord GF TEAM)
  3. ANOUAR ESSEKKOURI – NORWAY (Frontline Academy Oslo BRAZILIAN TOP TEAM)

MEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULTS / -70 KG

  1. SEYAMAND RIDA – NORWAY (kimura- NORWAY)
  2. TOMMY BERGE – NORWAY (kimura- NORWAY)
  3. MORTEN ARBORG – NORWAY (Varg Kampsport og Fitness)

MEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULTS / -76 KG

  1. KEHN CHRISTIAN ANDERSEN – NORWAY (Next Generation MMA Fredrikstad)
  2. ESPEN ANDREAS GADE LARSEN – NORWAY (KIMURA)
  3. EVEN HØIFØDT – NORWAY (Larvik Kampsport)

MEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULTS / -83 KG

  1. NOAH MITAEV – NORWAY (Hønefoss Fight Gym)
  2. SCOTT MORRIS – NORWAY (Roger Gracie Academy Oslo ROGER GRACIE)
  3. TRYM ELVSVEBAKKEN – NORWAY (kimura- NORWAY)

MEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULTS / -91 KG

  1. JOHN BERNHARD LUNDE – NORWAY (gfteam stavanger mma GF TEAM)
  2. TOR ÅSMUND GRØSLE – NORWAY (Arendal BJJ)
  3. GØRAN KNUTSEN – NORWAY (Oksa MuayThai & MMA)

MEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULTS / -100 KG

  1. JON NILSEN – NORWAY (Ordentlig gym TEAM CARVALHO)
  2. MARTIN FAGELUND – NORWAY (Frontline Academy Drammen FRONTLINE)
  3. MAGNUS SVENNEVIG – NORWAY (Grimstad Grappling and MMA)

MEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULTS / +100 KG

  1. KEVIN BERG TINGLUM – NORWAY (MMA Trondheim BJJ)
  2. HENRIK WILLIS LUNDEGÅRD – NORWAY (Florø Grappling)
  3. KAMIL KALDUNSKI – POLAND (BERSERKERS TEAM BRASA)

MEN +18 YEARS OPEN – 76 / BEGINNER / ADULTS / -76 KG

  1. SEYAMAND RIDA – NORWAY (kimura- NORWAY)
  2. PAULIUS CEBATARAUSKAS – LITHUANIA (Larvik Kampsport)
  3. JOHAN BRACHT – GERMANY (ICON JIU JITSU TEAM SUISSE)

MEN +18 YEARS OPEN +76 / BEGINNER / ADULTS

  1. ALESSANDRO PRATELLI – ITALY (AP)
  2. TRYM ELVSVEBAKKEN – NORWAY (kimura- NORWAY)
  3. KEVIN BERG TINGLUM – NORWAY (MMA Trondheim BJJ)

MEN +18 YEARS / INTERMEDIATE / ADULTS / -65 KG

  1. HAAKON HAUSEVIK – NORWAY (Grimstad Grappling and MMA)
  2. CHRISTER ALFHEIM – NORWAY (kimura- NORWAY)
  3. GABRIEL GRØNÅS – NORWAY (Kimura)

MEN +18 YEARS / INTERMEDIATE / ADULTS / -70 KG

  1. SHAMAD ALIEV – NORWAY (Roger Gracie Academy Oslo ROGER GRACIE)
  2. SHAWN MUNIR – NORWAY (Roger Gracie Academy Oslo ROGER GRACIE)
  3. PETTER TOTORP – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)

MEN +18 YEARS / INTERMEDIATE / ADULTS / -76 KG

  1. DAVID TRIVINO – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
  2. HÅKON KOREN – NORWAY (kimura- NORWAY)
  3. ESPEN VISNES – NORWAY (10th Planet Jiu Jitsu Bergen 10THPLANET JJ)

MEN +18 YEARS / INTERMEDIATE / ADULTS / -83 KG

  1. ANZOR SERBIEV – NORWAY (kimura- NORWAY)
  2. KRISTOFFER GUNDERSEN – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
  3. JØRGEN INDSETVIKEN – NORWAY (Hønefoss Fight Gym)

MEN +18 YEARS / INTERMEDIATE / ADULTS / -91 KG

  1. JONAS KIERNAN – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
  2. KEN STORNES – NORWAY (Victus MMA – NG Hedmark)
  3. KRISTIAN LAPSLEY – NORWAY (Sarpsborg chi)

MEN +18 YEARS / INTERMEDIATE / ADULTS / -100 KG

  1. ESKILD MAGNUSSEN – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
  2. ANDREAS AAMODT – NORWAY (Grimstad Grappling and MMA)
  3. ANDREW WALSH – UNITED KINGDOM (Next Generation Liverpool)

MEN +18 YEARS / INTERMEDIATE / ADULTS / +100 KG

  1. SZYMON CIERACH – POLAND (GF Team GF TEAM)
  2. ALF INGE MESTRE – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
  3. ENDRE DRIVENES – NORWAY (OXY RGA FELIPE MOTA)

MEN +18 YEARS OPEN – 76 / INTERMEDIATE / ADULTS / -76 KG

  1. TIAN OLSEN – NORWAY (MMA Trondheim BJJ)
  2. ESPEN VISNES – NORWAY (10th Planet Jiu Jitsu Bergen 10THPLANET JJ)
  3. EIRIK FLATEN – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)

MEN +18 YEARS OPEN +76 / INTERMEDIATE / ADULTS

  1. ESKILD MAGNUSSEN – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
  2. ERLING BÅRDSEN – NORWAY (OXY RGA FELIPE MOTA)
  3. SULUMBEK ARSAMAKOV – NORWAY (Vadsø Atletklubb)

MEN +18 YEARS / INTERMEDIATE / MASTERS 35+ / -76 KG

  1. TOMASZ SWIDERSKI – POLAND (Frontline Academy Bergen FRONTLINE)
  2. PAUL MAHIOUT – NORWAY (10th Planet Jiu Jitsu Bergen 10THPLANET JJ)

MEN +18 YEARS / PROFESSIONAL / ADULTS / -65 KG

  1. PHAT CHAU – UNITED STATES (Next Generation Fredrikstad)
  2. ANDERS RØNNINGEN – NORWAY (Frontline Academy Drammen FRONTLINE)

MEN +18 YEARS / PROFESSIONAL / ADULTS / -70 KG

  1. OMAR YAMAK – ICELAND (Mjölnir MJÖLNIR)
  2. EIVIND JOHANSEN – NORWAY (kimura- NORWAY)
  3. FREDRIK SJØLIE – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)

MEN +18 YEARS / PROFESSIONAL / ADULTS / -76 KG

  1. GREG GRIGAR – UNITED STATES (Next Generation Fredrikstad)
  2. RALF CARNEBORN – SWEDEN (Nacka Dojo IF DYNAMIX)
  3. VALENTIN FELS CAMILLERI – FRANCE (Mjölnir MJÖLNIR)

MEN +18 YEARS / PROFESSIONAL / ADULTS / -83 KG

  1. RICHARD RUD – NORWAY (Roger Gracie Academy Oslo ROGER GRACIE)
  2. CARL-ERIK HØYUM – NORWAY (Frontline Academy Oslo FRONTLINE)
  3. KHALED LAALLAM – SWEDEN (Klubb Concrete JiuJitsu Tyresö TEAM CONCRETE)

MEN +18 YEARS / PROFESSIONAL / ADULTS / -91 KG

  1. VEGARD RANDEBERG – NORWAY (Herjer MMA)
  2. SAMUEL KVARZELL – SWEDEN (Prana Jiu Jitsu klubb CHECKMAT)
  3. TORBJÖRN LUNDÉN – SWEDEN (Valhalla Jiu Jitsu IF DYNAMIX)

MEN +18 YEARS / PROFESSIONAL / ADULTS / -100 KG

  1. HALLDÓR VALSSON – ICELAND (Mjölnir MJÖLNIR)
  2. ISMAR BLAGOJE – NORWAY (Roger Gracie Academy Oslo ROGER GRACIE)
  3. CHRIS JONES – UNITED KINGDOM (Exeter BJJ)

MEN +18 YEARS OPEN – 76 / PROFESSIONAL / ADULTS / -76 KG

  1. OMAR YAMAK – ICELAND (Mjölnir MJÖLNIR)
  2. HUSSEIN ABBAS-ZADE – NORWAY (Frontline Academy Oslo BRAZILIAN TOP TEAM)
  3. ANDERS RØNNINGEN – NORWAY (Frontline Academy Drammen FRONTLINE)

MEN +18 YEARS OPEN +76 / PROFESSIONAL / ADULTS

  1. HALLDÓR VALSSON – ICELAND (Mjölnir MJÖLNIR)
  2. KASPER LARSEN – DENMARK (SIAM DESTROYER TEAM)
  3. PAWEL KUCHARSKI – POLAND (Frontline Academy Drammen FRONTLINE)

MEN +18 YEARS / PROFESSIONAL / MASTERS 40+ / +100 KG

  1. JAN KÅRE UNDRUM – NORWAY (Larvik Kampsport)
  2. MIKHAEL JANSSON – SWEDEN (För. Stenungsunds Kampsportsakademi DYNAMIX)

#1 SUPERFIGHT / PHAT CHAU VS HUSSEIN ABBAS ZADE / -65KG

  1. HUSSEIN ABBAS-ZADE – NORWAY (Frontline Academy Oslo BRAZILIAN TOP TEAM)
  2. PHAT CHAU – UNITED STATES (Next Generation Fredrikstad)

#2 SUPERFIGHT / EVA-MY PERSSON VS MAGGA AASE / -62KG

  1. EVA-MY PERSSON – SWEDEN (Nacka Dojo IF DYNAMIX)
  2. MAGGA AASE – NORWAY (Roger Gracie Academy Oslo FELIPE MOTA)

#3 SUPERFIGHT / GREG GRIGAR VS THOMAS HYTTEN / -73KG

  1. GREG GRIGAR – UNITED STATES (Next Generation Fredrikstad)
  2. THOMAS HYTTEN – NORWAY (Oslo Fight Center)

 

Best Team: Frontline Academy Oslo

 

Organizer: ADCC- NORWAY (adccnorway@gmail.com)