ADCC Moldova Open 2018 – Results

ADCC Submission Fighting
Moldova Open Championship 2018
26 May, 2018
Sport Hall ,,Olimpia”, mun. Chișinău, Republic of Moldova

COMPETITION RESULTS

Juniors: 15-16 years:

-50kg

  1. TUGULEA OLEG (SE AN DO)
  2. COVTUN SERGIU (C.S.A)
  3. HARCIU DENIS (TIRASPOL)

-55kg

  1. CERNEVSCHII EVGHENII (TIRASPOL)
  2. BUTUC VLADISLAV (LTPS-SSRO)

-60kg

  1. ERHAN GOGDAN (ACADEMIA-MMA)
  2. CUREA DANIEL (ADRENALINE)
  3. VARTIC PAVEL (BERCUT)

-65kg

  1. GAVRILITA SERGIU (C.S.A)
  2. ZMEU EUGEN (C.S.A)
  3. TERZI VICTOR (ON-TOP)

-70kg

  1. BURDUJA VLADISLAV (LTPS-SSRO)
  2. PASTUHOV ARTEMIE (LTPS-SSRO)
  3. TUDOREANU ION (THAI-BOXING)

-75kg

  1. PORCESCU IONUT (VIVAT-TEAM)
  2. BATCO IONUT (VIVAT-TEAM)

Girls: -50 / 60kg

  1. COLESNIK MARGARITA (RD-SPORT)
  2. SURDU GABRIELA (SE-AN-DO)

Girls: -60kg

  1. COLESNIK MARGARITA (RD-SPORT)
  2. ANA-MARIA CIOBANU (GRADISTE)

Girls: -50 / 60kg

  1. ANA-MARIA CIOBANU (GRADISTE)
  2. ANA-MARIA FRUNZA (BERCUT)

Juniors: 17-18 years:

-55kg

  1. TERTEA GHEORGHE (C.S.A)
  2. TIRNOVANU PETRU (ADRENALINE)
  3. SIRGHI GHEORGHE (ACADEMIA-MMA)

-60kg

  1. CAINAREAN CONSTANTIN (ON-TOP)
  2. CIOCANU SERGIU (THAI-BOX)
  3. BURJACOVSCHI LUCIAN (ACADEMIA-MMA)

-65kg

  1. CEBAN IGOR (ON-TOP)
  2. LAZU ION (THAI-BOX)
  3. BANARI ANATOLII (THAI-BOX)

-70kg

  1. IABANJI RADU (THAI-BOX)
  2. STRELCIUC GHEORGHE (BERCUT)
  3. CORCIMARI STANISLAV (BURLACU-BJJ)

-75kg

  1. MALAI NICU (BERCUT)
  2. PINZARI ION (BERCUT)
  3. DENISCIUC ANDREI (C.S.A)

-80kg

  1. TABURCEANU ION (VIVAT-TEAM)
  2. COVALI ALLAN (ADRENALINE)
  3. STOIAN LAURENTIU (C.S.A)

+80kg

  1. NEGRUTA ALEXEI (LTPS-SSRO)
  2. MANOLE RUSLAN (BERCUT)

Adults +18 (Class B):

-60kg

  1. TIRJIU ION (THAI-BOX)
  2. CAINAREAN CONSTANTIN (ON-TOP)
  3. HARABADJI NICOLAE (ACADEMIA-MMA)

-65kg

  1. CEBOTARI VICTOR (VIVAT-TEAM)
  2. CRUCEAN ANDREI (GRADISTE)
  3. RUSEV IVAN (TIRASPOL)

-70kg

  1. CROTOV EGOR (ADRENALINE)
  2. VARTIC NICU (THAI-BOX)
  3. CEBANENCO VALENTIN (THAI-BOX)

-76kg

  1. VALENCIUC PAVEL (WOLVERINE)
  2. TIBIN ROMAN (ON-TOP)
  3. CONSTANTINESCU VLAD (ON-TOP)
  4. FRUNZA MARIN (THAI-BOX)

-83kg

  1. CEBAN DUMITRU (WOLVERINE)
  2. DONTOV ALEXANDRU (ON-TOP)
  3. GREGORIO IONAS (THAI-BOX)

-91kg

  1. GONCEAR SERGIU (ON-TOP)
  2. SCARLETCHII MAXIM (C.S.A)
  3. POPA EUGEN (FUKURO)

-100kg

  1. ZUGRAV GRIGORE (ON-TOP)

Adults +18 (Class A)

-66kg

  1. TURCANU VLAD (ON-TOP) WON TICKET TO EUROPEAN CHAMPIONSHIP – 2018
  2. BAIDU VADIM (GRADISTE)
  3. SCUBACEVSCHII ARTEOM (OGJJ-MOLDOVA)

-77kg

  1. MAGALA ALEX (10-PLANET) WON TICKET TO EUROPEAN CHAMPIONSHIP – 2018
  2. LUNCAS EUGEN (WOLVERINE)
  3. ALEXEENCO SERGIU (WOLVERINE)

-88kg

  1. NINICU GRIGORE (THAI-BOX) WON TICKET TO EUROPEAN CHAMPIONSHIP – 2018
  2. PATRINICHE CHIRIL (C.S.A)
  3. OGLINDA CRISTIAN (SE AN DO)

-99kg

  1. TUCANOV VLADIMIR (ON-TOP)

+99kg

  1. MARIUSZ DOMASAT (ON-TOP)
  2. DIAUR DUMITRU (ON-TOP)
  3. CERNEGA ROMAN (ON-TOP)

OPEN-BEGINNERS

  1. GONCEAR SERGIU (ON-TOP)
  2. VELENCIUC PAVEL (WOLVERINE)
  3. CEBOTARI VICTOR (VIVAT-TEAM)

OPEN-ADVANCED

  1. MAGALA ALEX (10PLANET)
  2. ALEXEENCO SERGIU (WOLVERINE)
  3. LUNCAS EUGEN (WOLVERINE)

Best Team:

  1. ON-TOP HUSARIA
  2. THAI-BOXING CLUB
  3. C.S.A

 

Organized: ADCC MOLDOVA & ADCC EUROPE