PANCRASE 285 – 03/12/2017: Tamura vs Malegarie is The Headliner – Bout Order Revealed

The bout order of Pancrase 285 was announced on Thursday.

The headliner of the show is going to be Pancrase featherweight title fight between the interim champion Issei Tamura and the challenger Nazareno Malegarie from Argentina.

Since the current champion Andy Main signed with Road FC, Pancrase has appointed Tamura, who was ranked number one at the time, to be the interim featherweight champion so this is going to he his first title defense.

Malegarie signed with Pancrase last year. He defeated both Hiroyuki Takaya and Guy Delumeau in an unanimous decision.

He also fought in Aspera FC and Smash last year and own those two fights as well so Malegarie is currently on a four-fight win streak.

Tamura was released from UFC in 2013 and signed with Road FC in the same year. However he went 0-3 in the Korean promotion and was released from the contract.

In 2015 Tamura signed with Pancrase and since then he has posted three straight wins.

PANCRASE 285
Sunday, March 12th, 2017
At Differ Ariake, Tokyo, Japan
Doors Open – 14:30
Fight Starts – 15:00

Confirmed Cards (Subject to Change):

The Main Event – Pancrase Featherweight Title Bout 5 min / 5R
Issei Tamura (Japan / KRAZY BEE) vs Nazareno Malegarie (Argentina / Team Tavares)

10th Match – Pancrase Flyweight Title Bout 5 min / 5R
Ryuichi Miki (Japan / CAVE) vs Mamoru (Japan / shooting Gym Yokohama)

9th Match – Bantamweight Bout 5 min / 3R
Victor Henry (USA / CSW-HF) vs Masakatsu Ueda (Japan / Paraestra Tokyo)

8th Match – Flyweight Bout 5 min / 3R
SENZO (Japan / FREEDOM@OZ) vs Tateki Matsuda (Japan / Team Sityodtong)

7th Match – Women’s Strawweight Bout 5 min / 3R
Ayaka Miura (Japan / TRIBE TOKYO M.M.A.) vs Magdalena Sormova (Czech Republic / Penta Gym Prague)

6th Match – Welterweight Bout 3 min / 3R
Yuki Kondo (Japan / Pancrase-ism Yokohama) vs Takaaki Nara (Japan / Hakkei Gym)

5th Match – Flyweight Bout 3 min / 3R
Yuya Wakamatsu (Japan / TRIBE TOKYO M.M.A.) vs Yuki Uejima (Japa / BRAVE)

4th Match – Bantamweight Bout 3 min / 3R
TSUNE (Japan / Reversal Gym Shinjuku Me, We) vs Daiki Gojima (Japan / GUTSMAN)

3rd Match – Strawweight Bout 3 min / 3R
Suguru Hayasaka (Japan / CORE QUEST KUSIRO) vs Hiroaki Iijima (Japan / GUTSMAN)

2nd Match – Bantamweight Bout 3 min / 3R
HULK Oshiro (Japan / Voss Gym) vs J-taro Takita (Japan / Wajiutsu Keishukai Tokyo Dojo)

1st Match – Featherweight Bout 3 min / 3R
Satoshi Inaba (Japan / Akimoto Dojo jungle junction) vs Kazushi Sugiyama (Japan / TURNING POINT MMA/HF)

 

report by Shu Hirata
photo courtesy of Pancrase (pancrase.co.jp)