Kid Peligro Jiu-Jitsu News . . . ADCC 2017 When to watch

ADCC 2017 begins in a little over a day. The event takes place in Espoo, Finland and will be webcast by flograppling.com above is the start time for many of the major markets in the World.

Below is the latest up to the minute list of competitors

 

-66kg

  1. Rubens Charles (Brazil) – ADCC 2015 winner
  2. Uranov Zhakshylyk (Kyrgyzstan) – 1st Asian Trial winner
  3. Janusz Andrejczuk (Poland) – 1st European Trial winner
  4. Pablo Mantovani (Brazil) – 1st South American Trial winner
  5. Paulo Miyao (Brazil) – 2nd South American Trial winner
  6. Yuta Shimada (Japan) – 2nd Asian Trial winner
  7. Ethan Crelinsten (USA) – 2nd North American Trial winner
  8. Kuba Witkowski (Poland) – 2nd European Trial winner
  9. Geovanny Martinez (USA) – Invited
  10. Augusto “Tanquinho” Mendes (Brazil) – Invited
  11. AJ Agazarm (USA) – Invited
  12. Baret Yoshida (USA) – Invited
  13. Nicolas Renier (France) – Invited
  14. Kamil Wilk (Poland) – Invited
  15. Erno Elgland (Finland) – Invited
  16. Nicky Ryan (USA) – Invited

-77kg

  1. Lachlan Giles (Australia) – 1st Asian Trial winner
  2. Tero Pyylampi (Finland) – 1st European Trial winner
  3. Mansher Singh Khera (USA) – 1st North American Trial winner
  4. Felipe Cesar (Brazil) – 1st South American Trial winner
  5. Marcelo Mafra (Brazil) – 2nd South American Trial winner
  6. Osmanzhan Kassimov (Kazakhstan) – 2nd Asian Trial winner
  7. Vagner Rocha (USA) – 2nd North American Trial winner
  8. Oliver Taza (Canada/Lebanon) – 2nd European Trial winner
  9. Garry Tonon (USA) – Invited
  10. Lucas Lepri (Brazil) – Invited
  11. JT Torres (USA) – Invited
  12. DJ Jackson (USA) – Invited
  13. Celso Vinicius (Brazil)Invited
  14. Leonardo Saggioro (Brazil)Invited
  15. Enrico Cocco (USA) – Invited
  16. Sergio Ardila (USA) – Invited

-88kg

  1. Craig Jones (Australia) – 1st Asian Trial winner
  2. Jesse Urholin (Finland) – 1st European Trial winner
  3. James Brasco (USA) – 1st North American Trial winner
  4. Murilo Santana (Brazil) – 1st South American Trial winner
  5. Kaynan Casemiro Duarte (Brazil) – 2nd South American Trial winner
  6. Kit Dale (Australia) – 2nd Asian Trial winner
  7. John Salter (USA) – 2nd North American Trial winner
  8. Piotr Marcin Frechowicz (Poland) – 2nd European Trial winner
  9. Romulo Barral (Brazil) – Invited
  10. Keenan Cornelius (USA) – Invited
  11. Gordon Ryan (USA) – Invited
  12. Pablo Popovich (USA) – Invited
  13. Alexandre Ribeiro (Brazil) – Invited
  14. Leandro Lo (Brazil) – Invited
  15. Dillon Danis (USA) – Invited
  16. Rustam Chsiev (Russia) – Invited

-99kg

  1. Roman Dolidze (Georgia) – 1st Asian Trial winner
  2. Kamil Uminski (Poland) – 1st European Trial winner
  3. Eliot Kelly (USA) – 1st North American Trial winner
  4. Mahamed Aly (Brazil) – 1st South American Trial winner
  5. Salomao Ribeiro (Brazil) – 2nd South American Trial winner
  6. Yukiyasu Ozawa (Japan) – 2nd Asian Trial winner
  7. Paul Ardila (USA) – 2nd North American Trial winner
  8. Abdurakhman Bilarov (Russia) – 2nd European Trial winner
  9. Yuri Simoes  (Brazil) – Moved from -88kg
  10. Rafael Lovato Jr. (USA) – Invited
  11. Felipe Pena (Brazil) – Invited
  12. Joao Assis (Brazil) – Invited
  13. Jake Shields (USA) – Invited
  14. Mike Perez (USA) – Invited
  15. Jeff Monson (USA) – Invited
  16. Jackson Sousa (Brazil) – Invited

+99kg

  1. Orlando Sanchez (USA) – ADCC 2015 winner
  2. Arman Zhanpeisov (Kazakhstan) – Second Place on 1st Asia Trial
  3. Khamzat Stambulov (Russia) – 1st European Trial winner
  4. Tom DeBlass (USA) – 1st North American Trial winner
  5. Victor Honório (Brazil) – 1st South American Trial winner
  6. Hideki Sekine (Japan) – 2nd Asian Trial winner
  7. Casey Hellenberg (USA) – 2nd North American Trial winner
  8. Abdulaev Ruslan (Russia) – 2nd European Trial winner
  9. Vinny Magalhaes (Brazil) – Invited
  10. Marcus Almeida “Buchecha” (Brazil) – Invited
  11. Roberto “Cyborg” Abreu (Brazil) – Invited
  12. Jared Dopp (USA) – Invited
  13. Tim Spriggs (USA) – Invited
  14. Janne-Pekka Pietiläinen (Finland) – Invited
  15. Bruno Bastos (Brazil) – Invited
  16. Jesseray Childrey (USA) – Invited

W-60kg

  1. Mackenzie Dern (USA) – ADCC 2015 winner
  2. Bianca Basílio (Brazil) – South American Trial winner
  3. Rikako Yuasa (Japan) – Asian Trial winner
  4. Ffion Davies (Great Britain) – European Trial winner
  5. Michelle Nicolini (Brazil) – Invited
  6. Beatriz Mesquita (Brazil) – Invited
  7. Talita Alencar (Brazil) – Invited
  8. Elvira Karppinen (Finland) – Invited

W+60kg

  1. Talita Treta (Brazil) – South American Trial winner
  2. Tara White (USA) – North American Trial winner
  3. Samantha Cook (Great Britain) – European Trial winner
  4. Gabrielle Garcia (Brazil) – Invited
  5. Jessica Da Silva Oliveira (Brazil) – Invited
  6. Amanda Santana (USA) – Invited
  7. Venla Luukkonen (Finland) – Invited
  8. Marysia Malyjasiak (Poland) – Invited

 

Main Superfight

  • Andre Galvao vs. Claudio Calasans

Stars Superfight

  • Renzo Gracie vs. Sanae Kikuta

Stars Superfight

  • Leo Vieira vs. Chael Sonnen