Fight Network MMA & Kickboxing Programming Schedule (Nov. 17-23, 2014)

From Fight Network:

Fight Network, a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.

Below find highlights of this week's programming:

Monday, Nov. 24

4:00 p.m. ET – International Fight Night – Featuring Emanuele Della Rosa vs. Issac Real for the vacant European light middleweight title from May 17, 2014 in Lazio, Italy.

6:00 p.m. ET – Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger 20 – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team.

7 p.m. ET – 5 Rounds – Hosts John Ramdeen and Robin Black invite special guests to break down the weekend of MMA action.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The top combat sports news of the day, plus interviews, features and more.

Tuesday, Nov. 25

7:00 a.m. ET – M-1 Challenge 53: Battle in Celestial Empire LIVE from Beijing, China, featuring Marcin Tybura vs. Denis Smoldarev for the M-1 heavyweight title, plus Sergei Kharitonov vs. Kenny Garner and Damian Grabowski vs. Konstantin Gluhov in pivotal heavyweight showdowns.

7:00 p.m. ET – Xtreme Fighting Championships – Florida-based professional MMA featuring top Americans prospects, international stars and UFC veterans.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The top combat sports news of the day, plus interviews, features and more.

9:00 p.m. ET – Enfusion #22: Souwer vs. Sheikholeslami – Featuring Andy Sowwer vs. Ardalan Sheikholeslami in a 70 kg championship bout fro, Nov. 23, 2014 in Groningen, Holland.

Wednesday, Nov. 26

3:00 a.m. ET – Texas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State's top prospects in the cage.

4:00 a.m. ET – Rocktagon MMA – Professional and amateur MMA from the Buckeye State featuring the next generation of stars.

6 p.m. ET – Best of Cage Rage – Classic matches from the world-renowned U.K. promotion featuring Anderson Silva, Antonio Silva, Vitor Belfort, Paul Daley and others.

7 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Fight Network's staple news program covering all the big stories in the combat sports world.

7:30 p.m. ET — Fighting Spirit MMA – Compilation of fights from across the globe, including SFL, BAMMA, Cage Warriors, EFC Africa, KSW, UCMMA and WFC.

8:30 p.m. ET – Cage Warriors Fight Night – Cage Warriors 74 featuring Pannie Kianzad vs. Agnieszka Niedzwiedz for the inaugural women's bantamweight title from Nov. 15, 2014 in London, UK.

11 p.m. ET – MMA Meltdown with Morency – Gabriel Morency reports on all the latest odds, news and rumors from the MMA world, plus exclusive interviews.

11:30 p.m. ET – TakeDown Wrestling – Coverage of amateur wrestling events with exclusive footage, interviews, analysis and behind-the-scenes action.

Thursday, Nov. 27

12:30 a.m. ET — Fight News Now Extra – The top combat sports news of the day, plus interviews, features and more.

1:30 a.m. ET – Tuff Girls – Reality series featuring female Muay Thai fighters on their journey to win a championship in Thailand under renowned trainer Master Toddy.

2:00 a.m. ET – Ultimate Challenge MMA Fight Night – UCMMA 23: Go 4 It- Featuring John Maguire vs. Peter Irving from Sept. 17, 2011 in London, UK.

6:00 p.m. ET – Championship Fighting Alliance – Professional MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkle, Luis Palomino and others.

7:00 p.m. ET – Enfusion Season 3 – Fighters from 18 different countries compete in the 85 kg MAX category in Orchid, Macedonia as they love and train together in their quest for a kickboxing title.

7:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The top combat sports news of the day, plus interviews, features and more.

9:00 p.m. ET – DEEP: 68 Impact – Featuring Yuki Motoya vs. Tatsumitsu Wada, Michihiro Omigawa vs. Peter Cepeda and Kazunori Yokota vs. Yusuke Kagiyama from Aug. 23, 2014 in Tokyp.

Friday, Nov. 28

12:00 a.m. ET – It's Showtime Special – Chronicling classic kickboxing battles from Europe featuring Badr Hari, Daniel Ghita and Melvin Manhoef.

2:00 a.m. ET — Pancrase Fight Night – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Nate Marquardt, Chael Sonnen and others.

4:00 a.m. ET – Best of DEEP: Featuring classic fights from Japanese DEEP promotion including Shinya Aoki, Hayato Sakurai and Gegard Mousasi.

5:00 a.m. ET –Best of Jewels – Fights from the all-female Japanese mixed martial arts league.

6:00 p.m. ET – M-1 Challenge – MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.

7:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The top combat sports news of the day, plus interviews, features and more.

9:00 p.m. ET – KSW 20: Pudzianowski vs. Piliafas – Featuring Mariusz Pudzianowski vs. Christos Piliafas and Jan Blachowicz vs. Houstan Alexander from Sept. 15, 2012 from Gdansk, Poland.

Saturday, Nov. 29

6:00 a.m. ET – Best of TKO – Featuring Mark Hominick vs. Ryan Diaz from, TKO13.

7:00 a.m. ET – Best of Gladiator Challenge – Featuring Tyson Griffin vs. Cody Williams from Gladiator Challenge 36.

10:00 a.m. ET – Best of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest, hosted by UFC veterans Matt Lindland and Chael Sonnen.

6:30 p.m. ET – USA Wrestling Weekly – Scott Casber gives weekly news and analysis centering around USA Wrestling, the sport's national governing body, including interviews, features and look back at the past.

7:00 p.m. ET –Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of fights from across the globe, including Legend FC, SFL, BAMMA, Cage Warriors, KSW, UCMMA and WFC.

9:00 p.m. ET – Final Fight Championship 12 Doubleheader: Daley vs. Fabjan – Featuring Paul Daley vs. Miran Fabjan in kickboxing action, plus Dion Staring vs. Tomaz Simonic in the MMA featured bout from April 24, 2014 in Ljubljana, Slovenia.

Sunday, Nov. 30

12:00 p.m. ET — Best of ADCC Submission Fighting – Featuring compilations of the greatest grappling matches ever held, Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronald Souza and Royler Gracie.

1:00 p.m. ET — Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger 20 – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team.

2:00 p.m. ET – Final Fight Championship 12 MMA: Staring vs. Simonic – Pro kickboxing from Ljubljana, Slovenia, featuring Dion Staring vs. Tomaz Simonic from April 24, 2014.

11:00 p.m. ET – Enfusion Live: A1 World Combat Cup – Featuring Ali Gunyar vs. Grega Smole, Andrew Tate vs. Bas Vorstenbosch and Tayfun Ozcan vs. Pojondsuk SuperPro Smaui from May 11, 2013 in Eindhoven, Holland.

Information:
www.FightNetwork.com
Twitter & Instagram @fightnet
www.Facebook.com/FightNetwork

ABOUT FIGHT NETWORK:
Fight Network is the world's premier combat sports network dedicated to 24/7 coverage, including fights, fighters, fight news and fight lifestyle. The channel is available in the U.S. on Cablevision in parts of New York, Connecticut and New Jersey, Texas-based Grande Communications, Armstrong Cable in Pennsylvania and eastern Ohio, as well as on Shentel Cable in Virginia, West Virginia and portions of western Maryland. Fight Network is also on Roku set top boxes in the U.S. and Canada and available on all major carriers in Canada and more than 30 countries across Europe, Africa and the Middle East. Fight Network recently launched on live streaming website KlowdTV.com.