ADCC South African Open 2017 – Results

ADCC SOUTH AFRICAN OPEN 2017
9-10th September 2017
Cape Town, South Africa

COMPETITION RESULTS

MEN +18 YEARS BEGINNER / BEGINNER / ADULTS / -65 KG

  1. ZIYAAD MAJIET (SOUTH AFRICA) – PRIDE FIGHTING ACADEMY
  2. KEANAN KOCK  (SOUTH AFRICA) – Renzo Gracie RENZO GRACIE NY
  3. NATHAN MORAR (SOUTH AFRICA) – Maximillian

MEN +18 YEARS BEGINNER / BEGINNER / ADULTS / -70 KG

  1. LESLEY HOAEB (NAMIBIA) – Namibia RCFAI & Kickboxing Academy
  2. DANIEL MATTHEE (SOUTH AFRICA) – pesfa
  3. ALEX PHILOTHEOU ((SOUTH AFRICA)) – Renzo Gracie

MEN +18 YEARS BEGINNER / BEGINNER / ADULTS / -76 KG Bracket

  1. JAMIE SEYMOUR (SOUTH AFRICA) – Pride Fighting Academy
  2. WILLEM MARAIS (SOUTH AFRICA) – Renzo Gracie
  3. DYLAN WRANKMORE (SOUTH AFRICA) – Renzo Gracie

MEN +18 YEARS BEGINNER / BEGINNER / ADULTS / -83 KG Bracket

  1. SHAURO SABALO (ANGOLA) – Z1 Academy
  2. JORDAN JAMES (UNITED STATES) – Namibia RCFAI & Kickboxing Academy
  3. JAMES SANDERSON-SMITH (SOUTH AFRICA) – Renzo Gracie

MEN +18 YEARS BEGINNER / BEGINNER / ADULTS / -91 KG Bracket

  1. DANIEL SHAW (SOUTH AFRICA) – Renzo Gracie RENZO GRACIE NY
  2. GREGG BRANQUINHO (SOUTH AFRICA) – Renzo Gracie RENZO GRACIE NY
  3. JUAN-DRE’ BLAINE (SOUTH AFRICA) – GRACIE BARRA CAPE TOWN GRACIE BARRA

MEN +18 YEARS BEGINNER / BEGINNER / ADULTS / +100 KG Bracket

  1. DELANO HUMAN (SOUTH AFRICA) – GBMMA
  2. ZAAHIR FRIDIE (SOUTH AFRICA) – Maximillan
  3. CHARL NEL (SOUTH AFRICA) – PRIDE FIGHTING ACADEMY

MEN +18 YEARS INTERMEDIATE / INTERMEDIATE / ADULTS / -65 KG Bracket

  1. RELIC WESSELS (SOUTH AFRICA) – Renzo Gracie RENZO GRACIE NY
  2. JOHN COLLETT (SOUTH AFRICA) – SBG CAPE TOWN SBG
  3. JP BOTHA (SOUTH AFRICA) – RGA North Shore

MEN +18 YEARS INTERMEDIATE / INTERMEDIATE / ADULTS / -70 KG Bracket

  1. CRAIG BROWN (SOUTH AFRICA) – Renzo Gracie
  2. MAYIBUYE MAGWAZA (SOUTH AFRICA) – Renzo Gracie
  3. DARREN DE ABREU (SOUTH AFRICA) – Rio Grappling

MEN +18 YEARS INTERMEDIATE / INTERMEDIATE / ADULTS / -76 KG Bracket

  1. DESLIE FAITHFULL (SOUTH AFRICA) – Renzo Gracie RENZO GRACIE NY
  2. OLIVER RIBIC (SOUTH AFRICA) – PRIDE FIGHTING ACADEMY
  3. HENRIQUE ARAMBURU CARDOSO (BRAZIL) – Namibia RCFAI & Kickboxing Academy

MEN +18 YEARS INTERMEDIATE / INTERMEDIATE / ADULTS / -83 KG Bracket

  1. JOHAN DE GOEDE (SOUTH AFRICA) – GRACIE BARRA CAPE TOWN GRACIE BARRA
  2. SHAYDON VICTOR (SOUTH AFRICA) – PRIDE FIGHTING ACADEMY
  3. JUAN-PIERRE MARAIS (SOUTH AFRICA) – Rio Grappling

MEN +18 YEARS INTERMEDIATE / INTERMEDIATE / ADULTS / +100 KG Bracket

  1. MARK KAMBA (REPUBLIC OF THE CONGO) – GRACIE BARRA CAPE TOWN GRACIE BARRA
  2. KEENAN COVERLY (SOUTH AFRICA) – pesfa
  3. JURAN JONCK (SOUTH AFRICA) – Rio Grappling

MEN +18 YEARS PRO / PROFESSIONAL / ADULTS / -65.9 KG Bracket

  1. FAIEK ABRAHAMS (SOUTH AFRICA) – Renzo Gracie
  2. MATHEUS LOPES (BRAZIL) – MKBJJ
  3. BERNHARD BREDELL (SOUTH AFRICA) – GRACIE BARRA CAPE TOWN GRACIE BARRA

MEN +18 YEARS PRO / PROFESSIONAL / ADULTS / -87.9 KG Bracket

  1. ADAM SPEECHLY (SOUTH AFRICA) – CIT
  2. WILLIAM OBERHOLZER (SOUTH AFRICA) – Lions Den / Carlson Gracie KZN
  3. KYLE ABRAHAMS (SOUTH AFRICA) – Renzo Gracie RENZO GRACIE NY

MEN +18 YEARS PRO / PROFESSIONAL / ADULTS / +99 KG Bracket

  1. JOHAN OOSTHUYSEN (SOUTH AFRICA) – Rio Grappling
  2. RUAN POTTS (SOUTH AFRICA) – Arte Suave SA
  3. JASON GREGORIADES (SOUTH AFRICA) – Maximillian

WOMEN (+18 YR) INTERMEDIATE / INTERMEDIATE / -65,0 KG Bracket

  1. BRIDGID WHITEHEAD (SOUTH AFRICA) – Renzo Gracie
  2. TARA ESSACK (SOUTH AFRICA) – Renzo Gracie

WOMEN (+18 YR) PRO / PROFESSIONAL / +60,0 KG Bracket

  1. ADERONKE OJEWOLE (SOUTH AFRICA) – Lions Den / Carlson Gracie KZN
  2. PEYTON LETCHER (SOUTH AFRICA) – Renzo Gracie

BOYS 7-10 YEARS / BEGINNER / -24KG Bracket

  1. ELINE STIGANT (SOUTH AFRICA) – CJA
  2. LILAH VERGOTINE (SOUTH AFRICA) – GRACIE BARRA CAPE TOWN GRACIE BARRA
  3. MELANIE AYLWARD (SOUTH AFRICA) – CJA

BOYS 7-10 YEARS / BEGINNER / -28KG Bracket

  1. MELANIE AYLWARD (SOUTH AFRICA) – CJA
  2. KARL SOLTAU (SOUTH AFRICA) – GRACIE BARRA CAPE TOWN
  3. ROKKEN GEORGE (SOUTH AFRICA) – Renzo Gracie

BOYS 7-10 YEARS / BEGINNER / -32KG Bracket

  1. SONNY SCHNOOR (SOUTH AFRICA) – Atos Cape Town
  2. ROSS COETZEE (SOUTH AFRICA) – GRACIE BARRA CAPE TOWN GRACIE BARRA
  3. NOAH VAN DER LINDE (SOUTH AFRICA) – GRACIE BARRA CAPE TOWN

GIRLS 7-10 YEARS / BEGINNER / -32KG Bracket

  1. LAYLAH PETERSEN (SOUTH AFRICA) – GRACIE BARRA CAPE TOWN
  2. AVA-MARIE COETZEE (SOUTH AFRICA) – GRACIE BARRA CAPE TOWN GRACIE BARRA
  3. TORQUIL MATHEWSON (SOUTH AFRICA) – pesfa

BOYS 7-10 YEARS / BEGINNER / -40KG Bracket

  1. KAI SCOTT (SOUTH AFRICA) – Atos Cape Town
  2. DANIEL DOSSON (SOUTH AFRICA) – Rio Grappling
  3. MORGAN VAN DER WESTHUIZEN (SOUTH AFRICA) – CJA

BOYS 7-10 YEARS / BEGINNER / +40KG Bracket

  1. BATES WINSHAW (SOUTH AFRICA) – CJA
  2. NIKLAS GREYVENSTEIN (SOUTH AFRICA) – Rio Grappling
  3. SHAYLEE BESTER (SOUTH AFRICA) – Rio Grappling

BOYS 11-14 YEARS / BEGINNER / -36 KG Bracket

  1. LUKE COETZEE (SOUTH AFRICA) – GRACIE BARRA CAPE TOWN GRACIE BARRA
  2. JORDAN VERMAAK (SOUTH AFRICA) – Renzo Gracie
  3. CONNOR KRAMER (SOUTH AFRICA) – Rio Grappling

GIRLS 11-14 YEARS 2 / BEGINNER / -36 KG Bracket

  1. LAYLAH PETERSEN (SOUTH AFRICA) – GRACIE BARRA CAPE TOWN
  2. HANAA ISAACS (SOUTH AFRICA) – Renzo Gracie
  3. LILAH VERGOTINE (SOUTH AFRICA) – GRACIE BARRA CAPE TOWN GRACIE BARRA

BOYS 11-14 YEARS / BEGINNER / -45 KG Bracket

  1. JOSHUA MCINTOSH (SOUTH AFRICA) – GRACIE BARRA CAPE TOWN
  2. TADIWA ZVIRAHWA (SOUTH AFRICA) – GRACIE BARRA CAPE TOWN GRACIE BARRA
  3. DELANO MÜLLER (NAMIBIA) – Namibia RCFAI & Kickboxing Academy

BOYS 11-14 YEARS / INTERMEDIATE / -45 KG Bracket

  1. LIAM DICKSON (SOUTH AFRICA) – Rio Grappling
  2. PIERRE BOISACQ (SOUTH AFRICA) – Rio Grappling

BOYS 11-14 YEARS / INTERMEDIATE / -55 KG Bracket

  1. DAVID H. VAN ZYL (SOUTH AFRICA) – CJA
  2. BENJAMIN STEAD (SOUTH AFRICA) – Renzo Gracie
  3. DIAN GERBER (SOUTH AFRICA) – Combat Jiu-Jitsu Academy

BOYS 11-14 YEARS / INTERMEDIATE / +55 KG Bracket

  1. DIAN GERBER (SOUTH AFRICA) – Combat Jiu-Jitsu Academy
  2. ETHAN STOPFORTH (SOUTH AFRICA) – CJA
  3. MATEO ROSSI (SOUTH AFRICA) – Atos Cape Town

BOYS 15-17 YEARS / INTERMEDIATE / -80 KG Bracket

  1. DYLAN MANTEL (SOUTH AFRICA) – Combat Jiu-Jitsu Academy
  2. HAMISH MCINTOSH (SOUTH AFRICA) – GRACIE BARRA CAPE TOWN

ABSOLUTE MEN – INTERMEDIATE Bracket

  1. CRAIG BROWN (SOUTH AFRICA) – Renzo Gracie
  2. HENRIQUE ARAMBURU CARDOSO (BRAZIL) – Namibia RCFAI & Kickboxing Academy
  3. JOHAN DE GOEDE (SOUTH AFRICA) – GRACIE BARRA CAPE TOWN GRACIE BARRA

ABSOLUTE MEN – PRO Bracket

  1. RUAN POTTS (SOUTH AFRICA) – Arte Suave SA
  2. MATHEUS LOPES (BRAZIL) – MKBJJ
  3. JOHAN OOSTHUYSEN (SOUTH AFRICA) – Rio Grappling

 

TOTAL MEDALS
31 GOLD
31 SILVER
27 BRONZE