ADCC Poland National 2016 – Results

ADCC Poland National 2016 MArchADCC Submission Fighting
POLAND National Championship
Place and date:
OSiR Włochy Sporthall, Warsaw, 19.03.2015

OFFICIAL RESULTS

PRO

65,9kg

  1. Kamil Wilk – Zenith BJJ
  2. Aleksander Jabłoński – Gold Team Polska
  3. Kuba Witkowski – Alliance Team
  4. Jędrzej Loska – Academia Gorila

76,9kg

  1. Mateusz Gamrot – Ankos Zapasy
  2. Tomasz Mączka – Alliance Team
  3. Kacper Rot – Gold Team Polska
  4. Bartosz Łukaszewicz – Zenith BJJ

87,9kg

  1. Piotr Bagiński – Berserker’s Team
  2. Piotr Fręchowicz – Alliance Team
  3. Daniel Skibiński – Ankos Zapasy
  4. Dominik Chmiel – Gracie Barra

98,9kg

  1. Kamil Uminski – Alliance Team / S4
  2. Marian Kłosowski – Berserker’s Team
  3. Marcin Góral – Strefa Walki
  4. Piotr Strus – Dragon’s Den / WCA

+98,9kg

  1. Jędrzej Maćkowiak – Ankos Zapasy
  2. Sebastian Maciejewski – Alan Finfou BJJ
  3. Mateusz Donajski – Pretorian
  4. Łukasz Zalewski – Gracie Barra

Open 80kg

  1. Kacper Rot – Gold Team Polska
  2. Kamil Maślij – Berserker’s Team
  3. Maciej Kałuszewski – Berserker’s Team
  4. Damian Zorczykowski – Fight Club Łomża

Open +80kg

  1. Marian Kłosowski – Berserker’s Team
  2. Daniel Skibiński – Ankos Zapasy
  3. Marcin Góral – Strefa Walki
  4. Radosław Włoch – Berserker’s Team

ADVANCED

65kg

  1. Michał Ciszek – Rio Grappling
  2. Wojciech Pająk – Pretorian
  3. Robert Żmuda – Wataha
  4. Daniel Krzywdziński – Rio Grappling

70kg

  1. Damian Zorczykowski – Fight Club Łomża
  2. Dominik Gierowski – Zenith BJJ
  3. Przemysław Rosiak – Shooters Konin
  4. Łukasz Truskolawski – Dragon’s Den

76kg

  1. Tomasz Skarzyński – Alliance Team
  2. Jan Bernard – Alliance Team / Nastula Club
  3. Szymon Borowski – Gracie Barra
  4. Andrzej Przybylski – Zenith BJJ

83kg

  1. Marek Wrzaszcz – Copacabana Team
  2. Tomasz Budny – Zenith BJJ
  3. Kamil Dec – Zenith BJJ
  4. Jacek Żelazko – Zenith BJJ

91kg

  1. Kamil Czochra – Rio Grappling
  2. Kamil Drukała – Rio Grappling
  3. Jacek Czubak – Dragon’s Den
  4. Łukasz Matuajtis – Berserker’s Team

100kg

  1. Andrzej Iwat – Gold Team Polska
  2. Adam Florek – Gold Team Polska
  3. Maksymilian Leśnikowski – Berserker’s Team
  4. Dominik Zwolak – Gold Team Polska

+100kg

  1. Artur Pujszo – Copacabana Team
  2. Jarosław Drozd – Alliance Team

INTERMEDIATE

60kg

  1. Łukasz Żelechowski – Alliance Team
  2. Wojciech Jarzyński – GLKS Nadarzyn

65kg

  1. Adam Zieliński – Zenith BJJ
  2. Mateusz Bienioszek – Gracie Barra
  3. Patryk Surdyn – Black Horse MMA Łomża
  4. Dawid Jeżewski – Zenith BJJ

70kg

  1. Piotr Hugues – Alliance Team
  2. Mikołaj Goraus – Gracie Barra
  3. Rafał Statkiewicz – Ankos Zapasy
  4. Mariusz Wicher – Next Level BJJ

76kg

  1. Bartłomiej Stańczyk – Academia Gorila
  2. Michał Folc – Zenith BJJ
  3. Filip Kurzawa – Zenith BJJ
  4. Daniel Urban – Dragon’s Den

83kg

  1. Krystian Kusztela – Gracie Barra
  2. Łukasz Siwiec – Dragon’s Den
  3. Maciej Kwiatkowski – Rio Grappling
  4. Tomasz Cimoch – Rio Grappling

91kg

  1. Krzysztof Kaczmarczyk – S4
  2. Łukasz Wierkowski – Dragon’s Den
  3. Łukasz Fryziel – Gladiatores Krapkowice
  4. Kamil Roznowski – Berserker’s Team

100kg

  1. Mateusz Kolano – Gracie Barra
  2. Kamil Zachłowski – Alliance Team
  3. Mateusz Klusek – Berserker’s Team
  4. Piotrek Kułak – Dragon’s Den

+100kg

  1. Kevin Szaflarski – S4
  2. Marcin Długokęcki – Zenith BJJ
  3. Michał Bednarski – GLKS Nadarzyn
  4. Adam Chmielewski – S4

BEGINERS

60kg

  1. Błażej Wałęga – Grappling Kraków
  2. Dawid Hajyan – Academia Gorila
  3. Korneliusz Pędziwiatr – Gracie Barra
  4. Maciej Rubaniuk – Berserker’s Team

65kg

  1. Grzegorz Kasprzak – Alliance Team
  2. Wojciech Ochocki – Alliance Team / S4
  3. Mateusz Dederko – Copacabana
  4. Szymon Pukowiec – Octagon

70kg

  1. Radosław Drodz – Copacabana
  2. Marcin Bobowicz – Bereserker’s Team
  3. Zaurbek Vazaev – Dragon’s Den
  4. Krzysztof Czajkowski – Zenith BJJ

76kg

  1. Damian Bielecki – Gladio
  2. Kamil Kubasiak – Gracie Barra
  3. Tomasz Drobicz – Rio Grappling
  4. Daniel Dominiak – Sambo System Polska

83kg

  1. Maciej Sternik – S4
  2. Filip Piesiewicz – Dragon’s Den
  3. Piotr Opaliński – GLKS Nadarzyn
  4. Kamil Cierzniakowski – S4

91kg

  1. Michał Hiero – Poland Top Team
  2. Marcin Sejdak – Alliance Team / Nastula Club
  3. Paweł Żelek – Gold Team Polska
  4. Łukasz Lewandowski – Gold Team Polska

100kg

  1. Krystian Bagiński – Gracie Barra
  2. Artur Buza – GLKS Nadarzyn
  3. Mateusz Sęk – Sambo System Polska
  4. Adrian Tomczyk – Alliance Team

+100kg

  1. Łukasz Rogowski – Gold Team Polska
  2. Artur Koclęga – Rio Grappling
  3. Michał Ostrowski – Alliance Team / Eskulap
  4. Łukasz Tomaszewski – Zenith BJJ

FEMALE ADVANCED

60kg

  1. Zofia Szawernowska – Alliance Team
  2. Karina Sójka – Dragon’s Den
  3. Weronika Nitecka – Zenith BJJ

70kg

  1. Izabela Burdzy – Berserker’s Team
  2. Anna Łach – Gracie Barra
  3. Maria Krzysztopik – Poland Top Team
  4. Małgorzata Potyra – Zenith BJJ

+70kg

  1. Marta Szarecka – Copacabana
  2. Marta Piekut – GLKS Nadarzyn
  3. Joanna Gabryluk – Dragon’s Den

FEMALE BEGINERS

60kg

  1. Klaudia Mitko – Octagon
  2. Weronika Rot – Gold Team
  3. Ilona Koper – Gracie Barra
  4. Mariola Żyła – Zenith

70kg

  1. Monika Krynicka – Alliance Team
  2. Roksana Wójcik – Wrox Gym
  3. Katarzyna Niemiec – Grappling Kraków
  4. Katarzyna Pieńkowska – Copacabana Team

OPEN

  1. Marta Szarecka – Copacabana Team
  2. Anna Łach – Gracie Barra
  3. Klaudia Mitko – Octagon
  4. Weronika Rot – Gold Team

MASTERS ADVANCED

76,9kg

  1. Paweł Ziemkiewicz – Academia Gorila
  2. Lech Szcześniak – MMA Czarni Słupsk
  3. Tomasz Rudzki – GF Team
  4. Paweł Szymański – Next Level BJJ

87,9kg

  1. Grzegorz Kloc – Berserker’s Team
  2. Piotr Kurowski – Alliance Team
  3. Przemysław Łagowski – Alan Finfou BJJ
  4. Wojciech Podgórski – Berserker’s Team

+87,9kg

  1. Sebastian Maciejewski – Alan Finfou BJJ
  2. Daniel Moder – Alliance Team
  3. Rafał Sosnowski – Alliance Team
  4. Krzysztof Anuszewski – Alliance Team

MASTERS BEGINERS

76,9kg

  1. Michał Pałasz – Alliance Team / Nastula
  2. Andrzej Dębski – Wrox Gym
  3. Łukasz Przybylski – S4
  4. Adam Wilczyński – S4

87,9kg

  1. Rafał Jaśniewski – Strefa Walki
  2. Jerzy Głodek – Alliance Team
  3. Jarek Senator – S4
  4. Bartosz Turlejski – Berserker’s Team

+87,9kg

  1. Romuald Łysiak – S4
  2. Piotr Gołębiewski – S4
  3. Tomasz Piętka – Alliance Team / Eskulap
  4. Paweł Całka – Alliance Team / Eskulap

JUVENILE

55kg

  1. Kacper Siwiec – Akademia Fenix
  2. Radosław Modzelewski – Zenith BJJ
  3. Łukasz Dmochowski – Black Horse MMA Łomża

60kg

  1. Hubert Sulewski – Fight Club Łomża
  2. Bartek Wiśniewski – Octagon
  3. Jakub Cisowski – Rio Grappling
  4. Szymon August – Berserker’s Team

65kg

  1. Piotr Kasprzak – Dragon’s Den
  2. Kuba Piński – Berserker’s Team
  3. Jakub Szukała – Murowana Goślina Team
  4. Adrian Wieloczko – Gold Team Polska

70kg

  1. Dominik Gierowski – Zenith BJJ
  2. Marcin Czyżowski – Gold Team Polska
  3. Mateusz Flasz – Fight Club Bytom
  4. Mateusz Małecki – Zenith BJJ

75kg

  1. Dariusz Gomuła – Zenith BJJ
  2. Daniel Karaczun – Berserker’s Team
  3. Mateusz Piotrowski – Zenith BJJ
  4. Kamil Grześkowiak – Zenith BJJ

80kg

  1. Wojciech Grzywocz – Alliance Team
  2. Jakub Byszewski – Sambo System Polska
  3. Daniel Maladyn – GLKS Nadarzyn
  4. Deivydas Zukauskas – MMA Knight Lithuania

+80kg

  1. Sergiusz Jaśniewski – Strefa Walki
  2. Wiktor Kupka – Fight Club Bytom
  3. Patryk Tomaszuk – Sambo System Polska
  4. Mikołaj Ryfun – Gold Team Polska

Best Team: Alliance Warsaw

Number of competitors: 600

 

More info:
www.adccpoland.com  email: kamil@allianceteam.waw.pl