ADCC Norway Open 2017 – Results

ADCC Submission Fighting
Norway Open
June 10th 2017
Fredrikstad, Norway

COMPETITION RESULTS

Beginner

Mixed girls/boys 7-10

  1. Lea Kausland, Bergen Grappling
  2. Hugo Enarsson, Lidköpings budoklubb
  3. Dawood Nasir, Sarpsborg Chi MMA

Girls -50

  1. Ebba Enarsson, Lidköpings budoklubb
  2. Lea Kausland, Bergen Grappling

Boys 11-14

  1. Jon Vetle Furuheim, Frontline Muay Thai

Boys 15-18

  1. Seyamand Rida, Kimura Nova Uniao
  2. Adrian Gabrielsen, Frontline Academy
  3. Morten Berg, Kimura Nova Uniao
  4. Jon Vetle Furuheim, Frontline Muay Thai

Male: -65kg

  1. Haider Shaheen, RGA Oslo
  2. Bendik Dessington, Novus Academy
  3. Michael Andrè Asbjørnsen Bini, Next Generation MMA Fredrikstad
  4. Dilawar Nasir, Sarpsborg Chi

-70 kg

  1. Yassine Bensedik, Grimstad Grappling & MMA
  2. Son Giang Nguyen, RGA Oslo
  3. Ludvig Sibbern, Frontline Academy

-76 kg

  1. Sander Wright, TSI Basketak
  2. Sulumbek Arsamakov, Vadsø Atletklubb
  3. Emil Jansen, Victus MMA/Next Generation MMA Hedmark
  4. Liam Albajari, Fighters Lab/Michael Balawejder Gracie University/ KC Andersen, Next Generation MMA Fredrikstad

-83

  1. Sharam Nagashbandi, Performance Kampsportsenter
  2. Jakob Eliassen, Røros Grappling Club
  3. Erlend Hokstad, Kimura Norway Rambukk
  4. Raymond Utskot, Kongsberg MMA

-91kg

  1. Torbjørn Traaholt Nilsen, Novus Academy
  2. Eivind Grønning, Frontline Muay Thai
  3. Jørgen Jensvold, Røros Grappling Club
  4. Aleksander Søtvik, Røros Grappling Club

-100

  1. Werner Holm,Kazoku
  2. Marius A. Hanssen, Ski Kampsport
  3. Tom Jenkins, TSI Basketak

+ 100

  1. Henrik Jensvold, Røros Grappling Club
  2. Tore Røsten, Røros Grappling Club
  3. Kamil Kaldunski, Berzerkers Team Norway
  4. Erlend Haugen, Novus Academy

Female: +-60kg

  1. Elise Heggelund, Kazoku BJJ
  2. Marte Ludvigsen Tømta, Kimura Nova Unaio
  3. Kamilla Bedin, Røros Grappling Club
  4. Oda Ødegård, Røros Grappling Club

Intermediate

Boys 15-18

  1. Dariusz Gomula, Virtus Radom 2.Martin Hynne Levanger Judo & BJJ
  2. Matias Molina Wauger, Next Generation MMA Fredrikstad
  3. Adrian Grabrielsen, Frontline Academy

Male: -70 kg

  1. Kenneth Evensen , Frontline Academy
  2. Kamil Choma, Partner Gym Oslo
  3. Christer Alfheim, Kimura Norway

-76 kg

  1. Michael Sverdrup Stenberg, TSI Basketak
  2. Thomas Amundsen, Frontline Muay Thai/RGA
  3. Islam Tangiev

-83

  1. Nicolai Zubi, Frontine Academy
  2. Dariusz Gomula, Virtus Radom
  3. Rune Robertsen, Kristiansand Kampsportsenter
  4. Anders Aannestad, Next Generation MMA Fredrikstad

-91 kg

  1. Åsmund Bøvra, Team Spirit Kampsportsenter/Yogui BJJ
  2. Øyvind Hovland, Frontline Academy
  3. John Gabriel Fatland,Performance BJJ Arendal
  4. Ole Kristoffer Beitnes, Victus MMA Academy/Next Generation Hedmark

-100kg

  1. Martynas Andrikis, Frontline Academy
  2. Robin Halvorsen, Next Generation MMA Fredrikstad
  3. Rafal Jowsa, Berzerkers Team Norway

4.

+100kg

  1. Szymon Cierach, Berzerkers Team Norway
  2. Sigmund Røtnes Widerberg, Kolbotn IL

Pro

Male: -70

  1. Hussain Abbas-Zade, Frontline Academy
  2. Anders Rønningen, Frontline Academy
  3. Joakim Bomstad, Frontline Academy
  4. Maciej Borys, Natal Gold Team

-76kg

  1. Andreas Høiaas, Frontline Academy Oslo
  2. Lars Kvaleng, Next Generation MMA Fredrikstad

-83

  1. Raymond Olsen, Frontline Academy
  2. Carl Erik Høyum, Frontline Academy
  3. Pawel Kucharski, Wojciech Klimkiewicz BJJ/Gladio BJJ
  4. Arne Thomas Western, Kimura Norway

-100

  1. Adrian Jahre, Novus MMA
  2. Andreas Moss, OKSA Muay Thai/ MMA
  3. Ole Magnor, Novus MMA
  4. Jacek Matyja, Novus MMA

 

Best Team: Frontline Academy
Best Fighter: Hussain Abbas-Zade

 

Organizer: ADCC Norway