ADCC Minsk Open Cup 2016 – Results

ADCC Minsk Open Cup 2016 MarchADCC MINSK OPEN CUP 2016 – BATTLE OF THE NEMIGA
6 March 2016
Aleksandr Medved Wrestling Palace, Minsk, Belarus

OFFICIAL RESULTS

BOYS (11-14 YRS)

Weight category up to 40 kg

  1. Vladislav Moradi, SC “Titan”
  2. Elisha Ignatovich, SC “Bushido”
  3. Grushevskii Vsevolod, SC “Phoenix”
  4. Artur Fadeev, SC “Phoenix”

Weight category up to 45 kg

  1. Alexander Alexandrov, SC “Bushido”
  2. Shishenko Ivan, SC “Phoenix”

Weight category up to 55 kg

  1. Dmitry Timofeev, ICON Russia
  2. Tabola Constantine, “LFBS”
  3. Skorobogatov Nikita, SC “Phoenix”

Weight category over 60 kg

  1. Bogdan Nazar, SC “Phoenix”

BOYS (15-17 YRS)

Weight category up to 60 kg

  1. Kostarev Alex, Special Lyceum of the Ministry of Interior
  2. Makarenko Fedor, SC “Volat”
  3. Sergey Gusakov, Special Lyceum of the Ministry of Interior
  4. Dolichev Alex, SC “Phoenix”

Weight category up to 65 kg

  1. Luksha Maxim, SC “Titan”
  2. Grinchik Maxim, SC “Volat”

Weight category up to 70 kg

  1. Gennady Shapovalov, SC “Phoenix”
  2. Maxim Tunick, SC “Volat”
  3. Alexey Makarov, “MMA Academy”
  4. Veraksich Artem, SC “Forward”

Weight category up to 75 kg

  1. Slabadchuk Arthur, “MMA Academy”
  2. Makeychik Nikita Sports School № 7
  3. Dmitry Korshak, SC “Titan”

Weight category over 75 kg

  1. Alexey Gromov, Sports School № 7
  2. Glushanin Paul, Special Lyceum of the Ministry of Interior
  3. Bortsevich George, SC “Titan”

MEN BEGINNERS (18+)

Weight category up to 65 kg

  1. Dmitry Galani, SC “Phoenix”
  2. Rusetsky Sergey, Sports School №3 Bobruisk
  3. Oreshko Roman, SC “Bushido”
  4. Mukhin Daniel, Sports School №3 Bobruisk

Weight category up to 70 kg

  1. Kuratnik Kirill, Grodno school № 33
  2. Varvashevich Alexander, SC “Bushido”
  3. Bisyuk Dmitry, SC “Tornado”
  4. Zankevich Alexander, Minsk, BSU

Weight category up to 76 kg

  1. Valery Dashkevich, SC “Fight Club”
  2. Andrew Szyszko, “BGUFK”
  3. Avdeychik Dmitry, “MMA Academy”
  4. Gennady Vlasenko, Club №1 Zhlobin

Weight category up to 83 kg

  1. Vakulchik Andrei, SC “Phoenix”
  2. Fedorenkov Alexander, SC “Phoenix”
  3. Khomitsky Kirill
  4. Andrew Kowalczyk, SC “Phoenix”

Weight category up to 91 kg

  1. Brovtsyn Egor, SC “Fight Club”
  2. Once there, Leonid, SC “Phoenix”
  3. Sergey Senko, SC “CIM”
  4. Fatkulin Alexander, IC “Forward”

Weight category over 91 kg

  1. Eugene Hair, SC “Bushido”
  2. Pasevich Fedor, SC “Fight Club”
  3. Sinevich Eugene, “LFBS”
  4. Andrey Ivanov, Logoisk

MEN PROFESSIONAL (18+)

Weight category up to 65 kg

  1. Andrukhovich Vitali, Bobruisk
  2. Lapitsky Vitali, SC “Fight Club”
  3. Smooth Ivan, SC “Bushido”
  4. Soldatenko Peter, “BFA”

Weight category up to 70 kg

  1. Bachun Artem, SC “Phoenix”
  2. Ilya Luzhin, SC “Phoenix”

Weight category up to 76 kg

  1. Yahyaev Shamil, SC “Phoenix”
  2. Muravitsky Edward, SC “Phoenix”
  3. Grishkevich Ruslan, SC “Lynx”
  4. Grishkevich Vladimir, SC “Lynx”

Weight category up to 83 kg

  1. Maxim Pugachev, SC “Phoenix”
  2. Alexey Fedorov, “Aikido Federation of the Republic of Belarus”
  3. Suschits Alexander, “MMA Academy”
  4. Kozlovich Alexander, “MGTSOR”

Weight category up to 91 kg

  1. Litoshik Igor, “Club of martial arts №1»
  2. Pakhomenko Paul, “MMA Academy”
  3. Katrunov Paul, SC “Phoenix”
  4. Gorbich Alex, SC “Bushido”

Weight category over 91 kg

  1. Repalov Alex, “MMA Academy”
  2. Basalaev Eugene, SC “Gi and No Gi st.Patrik”
  3. Zalozniy Anatoly, SC “Phoenix”
  4. Ivaškevičius Nikas, SC “Fight Club”

MEN MASTER (30+)

Weight category up to 76 kg

  1. Maxim Pigasov, Sports School №3 Bobruisk
  2. Tomasevic Constantine, «Association of Budo”

Weight category over 83 kg

  1. Zhigarev Yuri, “Aikido Federation of the Republic of Belarus”
  2. Guts Andrei, SC “Gi and No Gi st.Patrik”
  3. Patreyko Alexander, SC “Bushido”
  4. Artem Artemenko, NGO “Association of Budo”

WOMEN (16+)

Weight category over 55 kg

  1. Shaban Inna, SC “Bushido”
  2. Gritskevich Oksana, “MMA Academy”
  3. Bekish Ian, “Aikido Federation of the Republic of Belarus”
  4. Irina Boyko, «Association of Budo”

 

Video: http://www.grappling-belarus.com/news/video-finalnyix-poedinkov-mezhdunarodnogo-turnira-adcc-minsk-open-cup-2016-bitva-na-nemige/

 

Organized by: ADCC BELARUS