ADCC Finland NLO 2017 – Results

ADCC Finland – NLO Tournament
Peurunka spa and hotel October 7th 2017

RESULTS

Women Beginner

-60kg

  1. Riikka Lamberg, Finnfighters Gym
  2. Astrid Vikgren, Allmänna Grapplingsällskapet
  3. Noora Koskinen, MMA Team 300

Men Beginner

-60kg

  1. Miika Tuominen, MMA Team 300
  2. sami perhonen, Ippon Loimaa
  3. Akseli Ilkka, MMA Team 300

-65kg

  1. Stefan Kok, Skeletor wrestling
  2. Mika Räsänen, MMA Kuopio
  3. Denis Lamchenko, Costa Estima bjj

-70kg

  1. Antto Pakkanen, MMA Lappeenranta
  2. Tanel Veskus, Espoon Kehähait
  3. Ilari Puranen, Oulun Kamppailuklubi

-76kg

  1. Anton Ukkola, Oulun Kamppailuklubi
  2. Niko Poutiainen, Vieskan Voima
  3. Niko Lampen, Sisu Gym

-83kg

  1. Antti Jokinen, Vieskan Voima
  2. Ville Ahokas, Defence & Fight Club Heracles Valkeakoski
  3. Per sipola, MMA Team 300

-91kg

  1. Joonas Leppänen, Tampereen Jujutsukoulu
  2. Santeri Posa, MMA Vantaa
  3. Lemar Khan, MMA Vantaa

-100kg

  1. Mattias Kasurinen, Polar Jiu Jitsu Team
  2. Oskari Koljonen, Polar Jiu Jitsu Team
  3. Oleg Pihlak, Orion’s Belt

Men Intermediate

-70kg

  1. Samuel Muuronen, Crest – Professional Fighting Center
  2. Niko Aikonen, MMA Joensuu
  3. Taneli Palkki, Sisu Gym

-76kg

  1. Lasse Rahkolin, Sisu Gym
  2. Riku Liukkonen, MMA Lappeenranta
  3. Joni Buddas, Polar Jiu Jitsu Team

-83kg

  1. Juuso Lahtela, Oulun Kamppailuklubi
  2. Pauli Takanen, Vieskan Voima
  3. Niko Gallenius, Vieskan Voima

-91kg

  1. Petteri Katajamäki, Helsingin Paini-Miehet
  2. Joni Åback, BJJ Vaasa
  3. Lassi Waismaa, Crest – Professional Fighting Center

+91kg

  1. Onni Kauppinen, Skeletor Wrestling
  2. Mika Salomaa, Tampereen Jujutsukoulu
  3. Aku Salminen, MMA Team 300

Men Masters intermediate

-76kg

  1. Tero Markkanen, Pieksämäki Fight Club
  2. Denis Lamchenko, Costa Estima bjj
  3. Aleksandr Keinänen, Orion’s Belt

-83kg

  1. Vitaliy Inyushkin, Helsingin Paini-Miehet
  2. Pauli Takanen, Vieskan Voima
  3. Erkka Pehkonen, Tampereen Jujutsukoulu

Men Professional

-70kg

  1. Tuomas Kokkonen, GB Gym
  2. Simo Penttila, Lahden Gentai
  3. Ismo Manninen, MMA Team 300

-76kg

  1. Jarmo Petäjäjärvi, Oulun Kamppailuklubi
  2. Joona Posa, MMA VAntaa
  3. Nils Tarvonen, MMA Team 300

-83kg

  1. Veli-Matti Tuominen, Tampereen Jujutsukoulu
  2. Ilari Matinolli, Oulun Kamppailuklubi
  3. Patrik Pietilä, Lahden Gentai

-91kg

  1. Atte Sipola, Oulun Kamppailuklubi
  2. Henri Lintula, Sisu Gym
  3. Petteri Kaarto, Finnfighters Gym

-100kg

  1. Teemu Toropainen, Jyväskylän Fight Club
  2. Juha Leino, Ippon Loimaa
  3. Juho Sormunen, Tampereen Jujutsukoulu

Absolute

  1. Tuomas Kokkonen, GB Gym
  2. Atte Sipola, Oulun Kamppailuklubi
  3. Aleksi Niittymies, Jyväskylän Fight Club

Women Professional Absolute

  1. Taru Laitinen, MMA Team 300
  2. Emma Reunanen, Helsingin Paini-Miehet
  3. Tytti Laaksonen, Jyväskylän Fight Club

Teen Beginner (2000-2002)

+65kg

  1. Anton Ukkola, Oulun Kamppailuklubi
  2. Atte Lehtonen, Sisu Gym
  3. Elias Kojo, Ippon Loimaa

 

Organizer:

JKL Fight Club & ADCC Finland