ADCC Worlds 2017 Update: Gabriel Arges is out…

ADCC is releasing the daily update on Who Is In and Who Is Out of the ADCC Worlds 2017, which takes place at the Espoo, Finland.

IN:
Gabriel Arges (Brazil) – OUT

OUT:
None

 

-66kg

  1. Rubens Charles (Brazil) – ADCC 2015 winner
  2. Uranov Zhakshylyk (Kyrgyzstan) – 1st Asian Trial winner
  3. Janusz Andrejczuk (Poland) – 1st European Trial winner
  4. Justin Rader (USA) – 1st North American Trial winner
  5. Pablo Mantovani (Brazil) – 1st South American Trial winner
  6. Paulo Miyao (Brazil) – 2nd South American Trial winner
  7. Yuta Shimada (Japan) – 2nd Asian Trial winner
  8. Ethan Crelinsten (USA) – 2nd North American Trial winner
  9. Kuba Witkowski (Poland) – 2nd European Trial winner
  10. Bruno Frazatto (Brazil) – Invited
  11. Geovanny Martinez (USA) – Invited
  12. Eddie Cummings (USA) – Invited
  13. Augusto “Tanquinho” Mendes (Brazil) – Invited
  14. AJ Agazarm (USA) – Invited
  15. Baret Yoshida (USA) – Invited
  16. Leo Vieira (Brazil) – Invited

-77kg

  1. Lachlan Giles (Australia) – 1st Asian Trial winner
  2. Tero Pyylampi (Finland) – 1st European Trial winner
  3. Mansher Singh Khera (USA) – 1st North American Trial winner
  4. Felipe Cesar (Brazil) – 1st South American Trial winner
  5. Marcelo Mafra (Brazil) – 2nd South American Trial winner
  6. Osmanzhan Kassimov (Kazakhstan) – 2nd Asian Trial winner
  7. Vagner Rocha (USA) – 2nd North American Trial winner
  8. Oliver Taza (Canada/Lebanon) – 2nd European Trial winner
  9. Garry Tonon (USA) – Invited
  10. Lucas Lepri (Brazil) – Invited
  11. JT Torres (USA) – Invited
  12. Gilbert Burns (Brazil) – Invited
  13. Gabriel Arges (Brazil) – OUT
  14. DJ Jackson (USA) – Invited

-88kg

  1. Craig Jones (Australia) – 1st Asian Trial winner
  2. Jesse Urholin (Finland) – 1st European Trial winner
  3. James Brasco (USA) – 1st North American Trial winner
  4. Murilo Santana (Brazil) – 1st South American Trial winner
  5. Kaynan Casemiro Duarte (Brazil) – 2nd South American Trial winner
  6. Kit Dale (Australia) – 2nd Asian Trial winner
  7. John Salter (USA) – 2nd North American Trial winner
  8. Piotr Marcin Frechowicz (Poland) – 2nd European Trial winner
  9. Romulo Barral (Brazil) – Invited
  10. Keenan Cornelius (USA) – Invited
  11. Gordon Ryan (USA) – Invited
  12. Pablo Popovich (USA) – Invited
  13. Alexandre Ribeiro (Brazil) – Invited
  14. Leandro Lo (Brazil) – Invited
  15. Dillon Danis (USA) – Invited
  16. Rustam Chsiev (Russia) – Invited

-99kg

  1. Roman Dolidze (Georgia) – 1st Asian Trial winner
  2. Kamil Uminski (Poland) – 1st European Trial winner
  3. Eliot Kelly (USA) – 1st North American Trial winner
  4. Mahamed Aly (Brazil) – 1st South American Trial winner
  5. Salomao Ribeiro (Brazil) – 2nd South American Trial winner
  6. Yukiyasu Ozawa (Japan) – 2nd Asian Trial winner
  7. Paul Ardila (USA) – 2nd North American Trial winner
  8. Abdurakhman Bilarov (Russia) – 2nd European Trial winner
  9. Yuri Simoes  (Brazil) – Moved from -88kg
  10. Luiz Panza (Brazil) – Moved from +99kg
  11. Dean Lister (USA) – Invited
  12. Rafael Lovato Jr. (USA) – Invited
  13. Felipe Pena (Brazil) – Invited
  14. Joao Assis (Brazil) – Invited
  15. Jake Shields (USA) – Invited
  16. Mike Perez (USA) – Invited

+99kg

  1. Orlando Sanchez (USA) – ADCC 2015 winner
  2. Arman Zhanpeisov (Kazakhstan) – Second Place on 1st Asia Trial
  3. Khamzat Stambulov (Russia) – 1st European Trial winner
  4. Tom DeBlass (USA) – 1st North American Trial winner
  5. Victor Honório (Brazil) – 1st South American Trial winner
  6. Hideki Sekine (Japan) – 2nd Asian Trial winner
  7. Casey Hellenberg (USA) – 2nd North American Trial winner
  8. Abdulaev Ruslan (Russia) – 2nd European Trial winner
  9. Vinny Magalhaes (Brazil) – Invited
  10. Marcus Almeida “Buchecha” (Brazil) – Invited
  11. Roberto “Cyborg” Abreu (Brazil) – Invited
  12. Joao Gabriel Rocha (Brazil) – Invited
  13. Jared Dopp (USA) – Invited
  14. Jeff Monson (USA) – Invited
  15. Mario Rinaldi (USA) – Invited
  16. Tim Spriggs (USA) – Invited

W-60kg

  1. Mackenzie Dern (USA) – ADCC 2015 winner
  2. Bianca Basílio (Brazil) – South American Trial winner
  3. Rikako Yuasa (Japan) – Asian Trial winner
  4. Elisabeth Clay (USA) – North American Trial winner
  5. Ffion Davies (Great Britain) – European Trial winner
  6. Michelle Nicolini (Brazil) – Invited
  7. Beatriz Mesquita (Brazil) – Invited
  8. Tammi Musumeci (USA) – Invited

W+60kg

  1. Talita Treta (Brazil) – South American Trial winner
  2. Tara White (USA) – North American Trial winner
  3. Samantha Cook (Great Britain) – European Trial winner
  4. Gabrielle Garcia (Brazil) – Invited
  5. Jessica Da Silva Oliveira (Brazil) – Invited
  6. Amanda Santana (USA) – Invited
  7. Venla Luukkonen (Finland) – Invited
  8. Marysia Malyjasiak (Poland) – Invited

Main Superfight

  • Andre Galvao vs. Claudio Calasans

Stars Superfight

  • Renzo Gracie vs. Sanae Kikuta

Stars Superfight

  • Frank Mir vs. Chael Sonnen

 

Announcer

  • Tony Torres

 

Stay tuned for more Who Is In and Who Is Out to come….