2nd ADCC European Trials 2017 – Results

2nd ADCC Submission Fighting European Trial 2017
13 May, 2017
Arena Hala UAM Morasko, Poznan, Poland

QUALIFYING PROFESSIONAL MALE AND FEMALE TO WORLD CHAMPIONSHIP

Winners (Male)
-66kg:  Kuba Witkowski (Berserkers Team Poland) Poland
-77kg:  Oliver Taza (Tristar Gym) Lebanon
-88kg:  Piotr Marcin Fręchowicz (Berserkers Team Poland) Poland
-99kg:  Abdurakhman Bilarov (Team Abubakarova) Russia
+99kg:  Abdulaev Ruslan (ARR) Russia

Winners (Female)
-60kg:  Ffion Davies (East Coast Jiujitsu Academy) Great Britain
+60kg:  Samantha Cook (Checkmat) Great Britain

 

FULL RESULTS

PRO CATEGORY

-65,9kg

  1. Kuba Witkowski (Berserkers Team Poland) Poland
  2. Kamil Wilk (Zenith BJJ Poland) Poland
  3. Jyri Kakko (Polar Jiu Jitsu) Finland

-76,9kg

  1. Oliver Taza (Tristar Gym) Lebanon
  2. Darragh O Conaill (East Coast Jiu Jitsu Academy) Ireland
  3. Pedro Bessa (Brasa JJ) Great Britain

-87,9kg

  1. Piotr Marcin Fręchowicz (Berserkers Team Poland) Poland
  2. Daniel Skibiński (Ankos MMA) Poland
  3. Oskar Piechota (Zenith JJ) Poland

-98,9kg

  1. Abdurakhman Bilarov (Team Abubakarova) Russia
  2. Mraz Avdoyan (Matrix-BJJ) Russia
  3. Riku Urholin (Porin Kamppailu-Urheilukeskus) Finland

+99kg

  1. Abdulaev Ruslan (ARR) Russia
  2. Kerimov Mukhammed (Team Abubakarova) Russia
  3. Abubakirov Saidkhasan (Berkut Jiu Jitsu) Russia

W-60kg

  1. Ffion Davies (East Coast Jiujitsu Academy) Great Britain
  2. Vanessa English (Gracie Barra) Great Britain
  3. Kethe Marie Elgesem Engen (Frontline Academy) Norway

W+60kg

  1. Samantha Cook (Checkmat) Great Britain
  2. Sophia Nordenö (Hilti fightcenter / Barum jiujutsu) Sweden
  3. Venla Luukkonen (Jyväskylän Fight Club/Hilti Akademi Nord) Finland

MASTER CATEGORY

-76,9kg

  1. Daniel Krakowiak (Grappling Club) Poland
  2. Robert Kurowiak (UNIA JJ ) Poland

-87,9kg

  1. Rafał Zawidzki (Rio Grappling Club) Poland
  2. Markku Mutanen (Barreto Helsinki) Finland
  3. Kaszta Piotr (Berserkers Team Poland) Poland

-98,9kg

  1. Piotr Bagiński (Berserkers Team Poland) Poland
  2. Artur Krerowicz (Berserkers Team Poland) Poland
  3. Sampo Kaskinen (MMA Lappeenranta) Finland

+99kg

  1. Luke Taylor (Brasa JJ) Great Britain
  2. Adam Bizoń (Saiente Gold Team Polska) Poland
  3. Łukasz Guf (Berserkers Team Poland) Poland

 

BEST TEAM: Berserkers Team Poland

 

Organized by ADCC Europe